ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2023

Chcete se v oblečení odlišit?

Myslivost 5/2023, str. 64  Jiří Louthan
Otestovali jsme anglickou mysliveckou módu
 
Bekovka, vestička, tvídové sako či bunda – přesně tak si mnozí z nás představujeme anglické lovce. Ale jaké vlastně je britské lovecké oblečení, jehož původ sahá do druhé poloviny 19. století z praktického hlediska? Tak právě na to se nyní spolu podíváme.
Ano, je třeba ctít tradice a určitě jste zaregistrovali, že právě časopis Myslivost na tradice v oblékání myslivců dbá. Ale zase není možné zavírat oči před novými proudy jako je třeba ten anglický, který řada českých lovců obdivuje a dokonce zvažuje, že by si právě o tento segment rozšířili svůj šatník, třeba jen pro určité neformální příležitosti, nebo jen tak pro radost, že se dokáží několika kousky oblečení vizuálně rozsvítit nebo i odlišit.
Ocenili jsme proto možnost vyzkoušet pár modelů anglického loveckého oblečení, a to konkrétně z distribuce mladé české firmy Foxy Foxy, která nejenže pod taktovkou podnikatelky Martiny Černé britskou loveckou módu dováží, ale také vyrábí několik vlastních kousků tady v Čechách.
Jak nás britská lovecká móda zaujala a co vlastně dokáže z uživatelského pohledu nabídnout? Tak právě na to se teď spolu podíváme. A to konkrétně na společenský set, loveckou vestu, ale třeba i velmi zajímavou střeleckou bundu.

Fcb-2-1.jpg
 
Střelecká tvídová bunda v barvě Tmavá šalvěj
 
Pojďme začít právě střeleckou bundou. Ta nás totiž velmi zaujala, protože nabízí hned několik velmi praktických atributů pro lov jako takový. Bunda s názvem Derby Tweed Barlaston z produkce značky Walker and Hawkes je na první pohled velice pohledná. Působí takovým prémiovým až aristokratický dojmem, nicméně vzhledem ke své barevnosti s označením Tmavá šalvěj je v lese, ale i v polní honitbě, velmi nenápadná. A to je přesně to, co od lovecké bundy v praktické rovině potřebujeme.
Bunda je velmi solidně hřejivá a za mě ideální na brzké jarní nebo pozdní podzimní nošení. Pokud ji budu chtít nosit v mrazech, bude nutné si „pohrát“ s vrstvením oblečení pod bundu (minimálně jedno kvalitní termotriko s dlouhým rukávem a silná fleecová, ale také paropropustná mikina). Tedy klasika.
Bunda je nepromokavá díky teflonové technologii, ale jak jsem si ověřil, je i kvalitně paropropustná, takže se není třeba bát při fyzické námaze nebo delším pochodu přílišného pocení. Tedy pokud zvolíte pod bundu dostatečně paropropustné vrstvy.
Hlavní zip bundy je masivní, dobře krytý širokou légou s druky, snadno se zapíná a je vybavený dvoucestným jezdcem. V tomto bodu ovšem vnímám lehký nedostatek bundy. Spodní jezdec má totiž při nošení bundy tendenci cinkat, což při šoulačce zrovna nepotřebujete. Stejně tak vnitřní spodní vrstva materiálu bundy má tendenci za chůze decentně šustit a stejně tak výstelka rukávů.
Uvnitř rukávů se mi líbí úplet proti průniku chladu do rukávů a úsměvný mi přijde na dva druky upínatelný spojovací prvek límce. Nicméně ten k anglickým loveckým bundám prostě patří. Fixuje vztyčený límec a chrání krk proti větru a chladu.
Tato bunda je na těle velice příjemná, pocitově měkká a při správně zvolené velikosti dokáže sedět skvěle. Nepatří mezi nejlehčí bundy na trhu, ale zato dává nečekaně velký prostor pro pohyb (šoulačky, práce se zbraní, se střeleným kusem apod.).
Velmi spokojený jsem s vnějšími kapsami, které jsou k dispozici čtyři. Dvě hrudní boční, které se báječně hodí k zahřátí rukou (vystlané hřejivým materiálem na bázi mikrofleecu) na čekané a další dvě spodní. Ty jsou nejen pěkně prostorné a zapínatelné pomoc druků, ale také se jejich klopy dají připnout na bundu pomocí tkalounů s drukem tak, že jsou kapsy plně otevřené a rychle přístupné, lze je naplnit třeba brokovými náboji v případě lovu bažantů, kachen nebo střelbě na asfaltové holuby a rychle pro ně sahat a sázet do brokovnice. Velmi praktická záležitost, kdy se do kapes ale vejde třeba i termovize nebo menší formát nočního vidění, což jsem si prakticky vyzkoušel.
Uvnitř bundy najdeme další dvě kapsy – jednu menší zapínací na zip (ideální na doklady, klíček od vozu, lovecký lístek apod.) a druhou větší volnou tvořenou látkovinou. V ní jsem nosil na lov teplou fleecovou čepici a nákrčník.
Celkově je bunda vizuálně moc pěkná, jasně křičí do světa tvídový UK styl a cítím se v ní řekněme velmi prémiově. Je ale současně pohodlná a v řadě prvků praktická. Má velmi dobrou hřejivost, dostatečně dýchá a pozitivně kvituji i její cenovku, která je dramaticky nižší, než jsem očekával. Bunda Derby Tweed Barlaston stojí jen 3890 korun - na rovinu říkám, že jsem za tuto anglickou produkci čekal cenovku nejméně o 50 % vyšší.

Fcb-3-1.jpg
 
Velmi stylová i hřejivá tvídová vesta
 
Ne vždy ale potřebuji vyrazit na lov právě v teplé bundě a přiznám se, že jsem vysloveně fanoušek zateplených vestiček při svých jarních či podzimních výpravách do lesa. A mám radost, že v barvě již představené bundy (zmíněná Tmavá šalvěj) se mi podařilo v nabídce Foxy Foxy objevit také vestu, která mi velmi vyhovuje.
Tato hřejivá vesta s názvem Derby Tweed Warrington je konceptuálně podobně řešená jako popsaná bunda, tzn. je povrchově vylepšená teflonem proti průniku vody a je osazená bočními hrudními kapsami zvenčí i prostornými bočními kapsami na spodku vesty zapínatelnými na druky. Vnitřní kapsa je tu jen jedna, bez zipu, ale i ta se hodí – na doklady, peněženku, nákrčník, nebo třeba na mobil.
Zip nemá v tomto případě cinkajícího jezdce a šustivý je pouze materiál, kterým jsou vystlané vnější horní kapsy. Límec má z vnitřní strany velmi příjemný měkký materiál, za který se nechytají vousy. Stejnou látkovinou jsou také zesílené přední části ramen, které jsou při lovu namáhané pažbou zbraně při samotném lovu.
Vesta vypadá na těle výborně, je pohodlná, lehká a neomezuje v pohybu. Je dostatečně hřejivá a její cena je opět poměrně nízká. Tato stylová vesta Derby Tweed Warrington od Walker and Hawkes vyjde na 2390 korun.
 
Společenské oblečení, která poutá pozornost na každé akci
 
Když se věnujeme anglickému loveckému oblečení, samozřejmě se nesmíme zapomenout pověnovat také saku, společenské vestičce a kalhotám. To je prostě základ. A máme tu opět ten krásný britský tvíd a opět v barvě Tmavá šalvěj. Mám prostě rád, když je moje oblečení dotažené do jednoho barevného tónu a samozřejmě do takového, který mi nejvíce imponuje a možná i nejvíce sluší (myšleno s nadsázkou a úsměvem, rozhodně se nepokládám za nějakého modela). Leč jsem trochu perfekcionista, to přiznávám.
Sako Derby Tweed Windsor Blazer mě velmi nadchlo. I když není šité na míru, padne mi ve velikosti 40 jako ulité (jen pro ucelenou představu vážím 78 kilo a měřím 183 cm). Jeho střih je dosti klasický, ale určitě ne nemoderní (výrazné klopy, vzadu dva rozparky, zapínání na dva pěkné knoflíky). Nikde netáhne, neomezuje a dává nečekaný prostor v pohybu. Vnitřní stranu tvoří měkká příjemná podšívka, ve které nacházím celou paletu kapes a kapsiček. Vnější tvíd je opět potažený teflonem, tzn. i toto sako je voděodolné.
Je to úžasně stylový kus oblečení, který si vysloveně říká o to, aby byl doplněný klasickou (ano opět tvídovou) vestičkou. A to vestičkou jednoduchého slušivého střihu se třemi vnějšími kapsami s tmavým lemováním, opět s měkoučkou podšívkou a výrazným zapínáním na pět luxusních knoflíků.
A co kalhoty, ptáte se? Již na fotkách je, že se o tvíd nejedná. Kalhoty jsem zvolil docela jiné a poměrně kontrastní, byť v tmavě zelené (respektive přesněji olivové) barvě. Jsou 100 % bavlněné, měkoučké a absolutně tiché i poměrně hřejivé. Jedná se o model Moleskin, který mě ale hodně baví. Cítím se v nich volně, nadmíru komfortně a hodí se stejně dobře do lesa k testované bundě či zateplené vestě stejně jako k saku a vestičce do společnosti. Je to maximálně příjemný univerzál. Dvě klasické měkce vystlané boční kapsy, jedna zadní na knoflík a zapínání na zip a sponu. Ryzí příjemná klasika s volnějším leč pohledným střihem.
 
Tvídová bekovka je pro anglický styl oblékání základ
 
No a co patří k anglickému loveckému saku, vestě či bundě? Jasně, samozřejmě, že bekovka. A to bekovka tvídová a maximálně sladěná s barevností oblečení. Jinak si to ani neumím představit. Když jsem si bekovku zkoušel, nemohl jsem se rozhodnout, zda zvolit raději klasický model, nebo model se „skládacíma ušima“ respektive s chrániči uší. A tak jsem si prostě pořídil obě, ať mám k dispozici variabilitu do chladných, ale i teplejších dnů. Bekovky nejsou drahé, sedí na hlavě skvěle a bez přehánění – udělají z vás vizuálně docela jiného člověka.
Bekovky Derby Tweed Cambdridge i Derby Tweed Eddie (model se skládacíma ušima) jsou opět ošetřené teflonem, takže jsou voděodolné a také tzv. oleofobní (nepoutají na sebe mastnotu a špínu). Chrániče uší se v případě druhé zmíněné bekovky dají jednoduše sbalit dovnitř bekovky a prakticky ani nevíte, že je máte „pod čepicí“. Tedy až do té doby, než zjistíte, že je vám na lovu na uši zima a že je musíte už nutně zakrýt. A tak sundáte z hlavy čepici, vybalíte z ní chrániče uší (ale také zadní části krku) a spokojeně lovíte dál. Oba modely bekovek jsou lehoučké a při jejich správně zvolené velikosti prakticky ani nevíte, že je máte na hlavě. Jejich podšívku tvoří polyesterová látkovina, která je příjemná na dotyk.
Nicméně pokud máte s nošením bekovky jakýkoli problém (je třeba zdůraznit, že bekovka na hlavě myslivce neodpovídá českým mysliveckým tradicím!), není problém v rámci UK loveckého stylu sáhnout po klobouku. Budete překvapení, jak stylové klobouky z anglické produkce jsou. Když budu konkrétní, tak já osobně zrovna nejsem kloboukový ani čepicový typ. A prakticky jakýkoli klobouk, který jsem měl dosud na hlavě, na mě vypadal tak nějak nepatřičně. Ale plstěný klobouk s koženým páskem Jack Murphy z nabídky Foxy Foxy, tak ten mi sedl na první dobrou. A to je v mém případě až neuvěřitelné. Možná je to jeho masivnějším dýnkem nebo naopak decentní leč širší krempou – těžko říci. Každopádně na tenhle klobouk nedám dopustit a bude mi dělat na mysliveckých akcí parťáka.

Fcb-7-1.jpg

Košile a trika Foxy Foxy z českých rukou
 
Už na začátku jsem zmínil, že Foxy Foxy neprodává jen oblečení anglické výroby, ale i několik módních kousků stvořených zde na českém území. A proto mi nedalo, abych neotestoval i jednu košili a triko v celkem neotřelém, ale stále loveckém designu. Vybral jsem si vzor s jelenem a na triku i košili mě baví jeho lehkost, pohodlnost a navíc elastičnost.
Věřte mi, že podobný materiál (na polyesterové bázi) jste nejspíš na sobě nikdy neměli, ale až ho vyzkoušíte, budete z něj patrně stejně nadšení jako já. Je totiž na těle nadmíru příjemný. Ale především klobouk dolů před grafickým zpracováním obou kousků oblečení, které vypadají i přes svou tematiku vysoce moderně, inovativně a šik.
 
UK oblečení není náhrada, ale občasná příjemná variace
 
Každopádně anglické lovecké oblečení je cesta, kterou je možné se vydat především v rámci méně formálních mysliveckých akcích, ale také na běžných vycházkách při obhlídce honitby nebo samotném lovu. Je to styl, který může někoho hodně bavit (třeba jako v mém případě) a jinému bude připadat netradiční a možná i fouňovský. Prostě co člověk, to názor. Každopádně je to řešení pro ty, kdo nechtějí vizuálně zapadat do konvence. A ruku na srdce – kdo z nás nechtěl někdy vypadat jinak, lépe, možná dokonce přitažlivěji.
Kde? Třeba na mysliveckém bále. Nicméně každý ať nosí v rámci svého životního koníčku to, co je mu blízké, příjemné a v čem se cítí dobře. I oblečení dokáže zpříjemnit zážitky. Ale od tradic samozřejmě úplně neutíkejme a važme si jich, je to přece odkaz našich předků.
Text Jiří LOUTHAN
Snímky Míra Fořt

Zpracování dat...