ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2023

FOMEI FOREMAN 4,5-27x50

Myslivost 5/2023, str. 84  Petr Valchář
Chtěl bych se podělit se čtenáři Myslivosti o zkušenosti s novým zaměřovacím dalekohledem od firmy Fomei. Jedná se o nový typ Fomei Foreman 4,5-27x50. Kdo zná sortiment zmíněné firmy, tak ví, že Fomei nabízel podobný typ Foreman 6-24x50. V současné době se doprodává a nahradí ho zmíněná „sedmadvacítka“.
Starší model 6-24 jsem několik let úspěšně používal na sportovní loveckou střelbu s malorážkou K4M. V roce 2021 jsem zažil výjimečný rok, téměř na všech soutěžích jsem se umístil na 1. místě, kromě celostátního přeboru v Kroměříži, kde jsem skončil na bronzové příčce. Po této zkušenosti jsem využil možnost vyzkoušet novinku firmy Fomei a absolvoval jsem loňskou sezonu s Foremanem 4,5-27x50.
Nový puškohled je podobný předešlému typu, ale má některé změny, s kterými vás seznámím. První a výrazné vylepšení je jiný rozsah zvětšení 4,5 až 27x. To umožňuje jiné zorné pole. Při 4,5násobném zvětšení je zorné pole 7,6 m ve 100 m, starší model měl jen 5,7 m. Je tak lepší možnost využít tento puškohled při střelbě na běžící terč a při střelbě na lovu v pohybu. Při maximálním zvětšení je zorné pole 1,2 m, starší provedení Foremanu mělo 1,4 m.
Jelikož jsem zastáncem předsádek NV, uvítal jsem minimální zvětšení 4,5x, kde ještě nedochází ke ztrátě kvalitního obrazu. Relativní světelnost není v technických parametrech uvedena. Použil jsem osvědčenou metodu s oční tabulkou umístěnou ve vzdálenosti 100 m. Porovnal jsem Fomei Foreman s osvědčenými  zaměřovacími dalekohledy značky Meopta ZD 3-12x50 a Meopta 6-24x56 a za zhoršujících se světelných podmínek jsem sledoval, jak dlouho lze ještě číst jednotlivými puškohledy při stejném zvětšení oční tabulku. Asi čekáte nějaký výrazný rozdíl, ale rozdíl v pozorování byl zanedbatelný. Dalekohledům Meopta ale nahrávalo osvětlení zaměřovacího kříže, které taktické Foremany nemají.
Díky úpravám čoček dalekohledu Foreman technikou antireflexními vrstvami HTC má puškohled precizní obraz v celém zorném poli. Jak jsem se již zmínil s pomocí předsádky vidíte i v noci a oceníte speciální nitkový kříž THC (Tactical Hair Cross).
Zaměřovací osnova THC zůstala u obou typů puškohledů stejná. Oblíbil jsem si ji již na předchozím typu, zůstal jsem jí věrný i nadále, neboť se jedná o velmi podařenou taktickou osnovu, která je umístěna v zadní ohniskové rovině. Kdo umí používat balistický kalkulátor, který firma Fomei na svých webových stránkách také nabízí, získá s touto zaměřovací osnovou vynikajícího pomocníka ke střelbě na velkou vzdálenost.
Možnosti jsou dvě – buď je možné klikat na určitou vzdálenost nebo můžete přenášet záměrnou osnovu pomocí bodů umístěných na osnově. Klikání se provádí volně přístupnými zamykajícími věžičkami. Věžička se odemyká povytažením a zatlačením se uzamyká. Tento způsob zajištění starší typ neměl a uživatel už nemusí mít strach, že si nechtěně točítkem pootočí.
Krok rektifikace je 1/8 MOA, což odpovídá 3,6 mm ve 100 m. Rozsah vertikální a horizontální korekce je 66 MOA.
Shodné se starším typem je nulování balistických věžiček, kkdy se pomocí dodaného imbusového  klíče povolí zajišťovací šrouby na věžičce, je to sice trochu zastaralý způsob, ale funkční.
Další změnou je nastavení paralaxy od 25 m až nekonečno. Na točítku paralaxy, které je umístněné na levé straně, přibyla stupnice v metrech, kterou starší puškohled neměl. Optimální zaostření tedy není již potřeba pracně hledat, příslušná vzdálenost se nastaví v metrech. Uvítal jsem také jemnější nastavení paralaxy. Starší puškohled umožnoval jen půl otáčky, nový typ má již třičtvrtě otáčky, což umožňuje jemné zaostření na velkou vzdálenost.
Nový puškohled má délku 360 mm, je tedy kratší oproti staršímu zaměřovacímu dalekohledu, ale to nebrání 30mm robustnímu tubusu s odolnou povrchovou úpravou upevnění na různé druhy montáží.
Výrobce udává, že prvky rektifikace jsou uloženy v mosazi, díky čemuž je zvýšena odolnost a životnost puškohledu.
Tyto puškohledy jsou vhodné na běžně dostupné ráže a jsou testovány na ráži 375 H&H MAG s energií 6000 J.
Samozřejmě je puškohled plněný suchým dusíkem a na okuláru je možnost nastavení dioptrické korekce +/- 3 dioptrie.
Tolik ke shrnutí parametrů a nyní pár poznatků z praktické střelby. Na připojeném snímku je možno vidět jednotlivé nástřely při změně zvětšení. U 4,5x zvětšení je asi 1 cm propad, což ale byla asi moje chyba v zamíření.  Střelivo jsem použil SK, malorážka skoro sedmdesátiletá osvědčená 456.
Budu upřímný - nenavázal jsem na předchozí úspěšnou sezónu - minimální trénink, špatná nálada s tím, co se ve světě děje a samozřejmě přibyl věk, už to není, co bývalo. A pak také zodpovědnost, že mám nový produkt na testování a výrobce čeká na výsledky. Byl jsem prostě pod tlakem a tréma po 27 letech ve mě zůstala.

AE002990-6E67-4BD6-8177-2014137B070F.jpeg


91777E0C-F155-40AC-A376-6483129EB410.jpeg

Jak jsem dopadl? Soutěží nebylo mnoho. Jednalo se o sérii tří závodů na střelnici Vršava ve Zlíně, zde jsem se umístil na 3., 2. a 6. příčce. Celkově z toho bylo 2. místo. Pak následoval celostátní přebor ČMMJ ve Strunkovicích nad Blanicí v jižních Čechách. Na soutěži jsem udělal pár zbytečných chyba s 789 body z 800 možných jsme se umístili dva střelci na 3. místě. Podle střeleckého řádu ČMMJ je podmínkou rozstřel, který se odehrává v polovičním čase na terč kňoura 10 ran z volné ruky. Už si nepamatuji přesně nástřely, první terč jsem střílel na jistotu. K mému překvapení i soupeř nastřílel 95 bodů. V duchu jsem si řekl, že musím trochu zabrat a při druhém pokusu jsem nastřílel ještě větší bodovou hodnotu. K mému úžasu soupeř také. Třetí terč byl opět shodný se soupeřovým. Po třetím pokusu hlavní rozhodčí rozhodl střílet do první chyby po ráně bez časové limitu. Čtvrtý a pátý terč stejná bodová hodnota. Nakonec to rozhodl až šestý terč, kdy se mi podařilo soupeře porazit. Byl to pro mě nejtěžší závod za celou střeleckou kariéru. A to jsem jich za ty roky absolvoval spoustu. Klobouk dolů před soupeřem Petrem Černým. Měl jsem už několik rozstřelů, ale tento mi dál pořádně zabrat, vyhlašování výsledku probíhalo skoro za tmy.
Během hlavního závodu používal 15násobné zvětšení, během rozstřelu jsem změnil zvětšení na maximální, abych desítku na terči pořádně viděl a pak už bylo jen nutné to udržet. Posledním loňským závodem byla soutěž v Lulči u Vyškova. Obsadil jsem s 790 body druhé místo.
 
Chtěl bych poděkovat firmě Fomei za zapůjčení zaměřovacího dalekohledu Foreman 4,5-27x50. Byla to pro mě obrovská zkušenost a hlavně mi moc pomohl. Kdo chce vyhrávat na střeleckých soutěžích nebo úspěšně střílet na velké vzdálenosti a být úspěšný při lovu, určitě nebude litovat pokud si novinku od firmy Fomei pořídí. Zůstávám tedy i já nadále u Fomei a pod kvalitu těchto puškohledů se bez zaváháni podepíšu.
Petr VALCHÁŘ
 

Zpracování dat...