ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2023

Fenix CL28R

Myslivost 5/2023, str. 82  Josef Drmota
Zajímavé řešení pro noční práci
 
Svítilny používáme všichni, nejen v rámci myslivecké praxe, ale i v „civilním“ životě. Jako světlomilní tvorové si během temné části dne neumíme mimo dostupnost elektrické přípojky jinak poradit. Aktivit, kterých se to týká, je přitom celá řada.
Lovíme černou zvěř, kterou musíme co nejdříve ošetřit. Potřebujeme se bezpečně přesunout z místa na místo. Během pobytů na loveckých chatách se neobejdeme bez zajištění základních životních potřeb. A to ani nemluvím o tom, že čas od času bohužel nastanou v noci nepříjemnosti v podobě píchlého kola u auta, zaseknuté přezky na batohu, ztracených klíčů či nábojů vysypaných na zem.

FCL28R_1.jpg
 
Pracovní světlo
 
Na stránkách časopisu jsem měl v minulosti možnost představit řadu produktů z kategorie loveckých a čelových svítilen různého provedení i výkonu. Prozatím jsem se ještě nedotkl jedné zajímavé skupiny, tzv. pracovních světel, která jsou vhodná i pro myslivecké aktivity.
Jak již sám název napovídá, jedná se o zdroje světla určené primárně pro podporu různých pracovních činností v rozličném prostředí. Pomineme-li opravdu velká průmyslová osvětlovací zařízení určená například pro práci na stavbách a jiných provozech, omezíme se na konstatování, že pracovní světla lze výhodně použít v garáži, ve sklepě, na zahradě, během rybaření, kempování i jinde. Jejich výhodou je při použití LED technologií vysoký světelný výkon a dlouhá výdrž zdroje napájení.
Od klasických svítilen se ty pracovní liší na první pohled konstrukcí. Většinou se jedná o ploché lucerny čtvercového nebo obdélníkového tvaru, které mají světelný zdroj umístěný na plošně rozměrnějším boku. Často se skládá z většího počtu diod. Výsledkem bývá masívní nasvícení okolní plochy již v bezprostřední blízkosti svítilny. To má jednoznačnou výhodu – široké pokrytí potřebného pracovního prostoru.
Pracovní světla také disponují různými typy úchytů, kterými se připevní na auto, stěnu, strop, větve, konstrukce či stojany. Tím umožní splnit svůj primární účel a ponechat volné ruce pro vykonání odpovídající činnosti.
Osobně používám poloprofesionální dobíjecí typ osvětlení již několik let na chalupě a zahradě. Nejčastější uplatnění nalezne v okamžiku, kdy z honitby přivezeme ulovenou černou zvěř, kterou chceme vyvrhnout v klidu a v co největší čistotě po vnějším opláchnutí vodou. Uvedené zařízení nemá chybu, pouze jediný limit, kterým je velikost, protože se rozhodně nejedná o zařízení snadno přenosné.

FCL28R_5.jpg
 
Fenix CL28R
 
Vzhledem k uvedenému jsem proto ani na chvíli nezaváhal v okamžiku, kdy se v nabídce mojí nejoblíbenější značky Fenix objevila drobná pracovní svítilna s označením CL28R. Zaujala mne na ní zejména její velikost, více než slušný světelný výkon a zajímavá kombinace s integrovanou funkcí powerbanky, která se může někdy více než hodit.
Protože jako první výhodu uvádím velikost svítilny, začal bych s dovolením tímto parametrem. Zařízení má podobu kompaktního čtverečku s rozměry pouhých 10 cm x 9,7 cm x 4,1 cm. Hmotnost je (včetně zdroje, který je zde integrovaný) 376 gramů. Uchopíme-li jej poprvé do ruky a uvedeme do provozu, pochopíme, že jsme získali více než zajímavého pomocníka s velmi příjemným poměrem velikost:výkon:cena.
Výkon zajišťuje vysoce jasná COB dioda poskytující výstup až 2000 lumenů. Oproti ostatním „Fenixkám“, které obvykle disponují přepínačem různých režimů je jeho intenzita plynule regulována otočným ovladačem. Obdobně lze plynule v rozsahu 2700 až 6000 K měnit i barevné nastavení (optickou teplotu) světla, což oceníme zejména při přechodu mezi interiérem a exteriérem. Ostré bílé světlo se obecně hodí pro práci, při které potřebujme vidět na detaily. Žlutý odstín je pak velmi příjemný pro společenské posezení, případně jej ocení fotografové při pořizování náladových expozicí.
Ovládání svítilny je víceméně intuitivní. Zapíná se pootočením kolečkového vypínače, přičemž se během jeho chodu plynule reguluje intenzita světla. Vypnutí je indikováno výrazným odskokem s cvaknutím. Druhé kolečko slouží k nastavení barevného odstínu. Klasické, červeně označené klikací tlačítko slouží k zjištění zbývající kapacity zdroje a při podržení k aktivaci světla červeného. Krátkým překlikem se dostáváme do režimu červeného blikání. Červené světlo pouze nelze zapnout během svícení světla bílého. Opačný přechod je možný. Vše lze zvládnout během několika pokusů a krátkého nácviku.
Napájení zajišťuje integrovaný Li-ion akumulátor o celkové kapacitě 10000 mAh. Nabíjí se přímo ve svítilně pomocí USB-C konektoru a klasické nabíječky na mobilní telefon (kabel je součástí balení). Co osobně považuji z hlediska praxe za naprosto dokonalé, je vybavení zařízení dvěma vybíjecími porty (USB-C a USB-A), takže jej můžeme použít světlo můžete použít jako powerbanku (podpora rychlonabíjecích protokolů PD3.0/PD2.0, QC3.0/QC2.0 s výkonem 18W).
Tato výhoda nemusí být na první pohled zřejmá. Uvědomíme-li si ovšem, že nám nehledě na veškerou pečlivost může „dojít šťáva“ v některém optoelektronickém zařízení nebo mobilním telefonu během čekané na posedu, dostáváme se do jiné situace. Pak je přítomnost podobného pomocníka v batohu více než vítaná. Dovybavíme-li se navíc doslova za pár stokorun nabíječkou pro přenos energie z autobaterie, nemůžeme se do úzkých dostat ani během střednědobých pobytů mimo civilizaci.
V tomto směru bych navíc preferoval i trvalé umístění svítilny v autě vzhledem ke dvěma režimům červeného světla - stálý světelný tok 9 lumenů a blikání o stejném výkonu. V případě odstavení automobilu na krajnici, ať již z důvodu poruchy či nakládání úlovku, nám poslouží i v tomto směru více než dobře.
Velmi šikovnou funkcí je i indikace kapacity akumulátorů. Při vypnuté svítilně se o ní můžeme přesvědčit krátkým stiskem odpovídajícího tlačítka. Tím se aktivují čtyři stavové diody na přední straně lucerny. Počet rozsvícených diod signalizuje přibližný stupeň nabití akumulátoru (20-40 %, 40-60 %, 60-80 %, více než 80 %). V případě vybití akumulátorů pod 20 % kapacity začne poslední stavová dioda blikat. Tím by nás neměl ve smyslu zbývající kapacity potkat žádný nečekaný malér.
Velmi zajímavé jsou i údaje týkající se výdrže zdroje napájení (pochopitelně pouze v režimu svícení, protože zařízení umožňuje souběžné svícení a čerpání zdroje z powerbanky). Podle intenzity světla vydrží zdroj zásobovat diodu v závislosti na zvolené intenzitě stěží uvěřitelných 9 až 360 hodin! Blikající červené světlo zůstane v provozu až 340 hodin. Akumulátor netrpí paměťovým efektem, takže ho lze kdykoliv oživovat na 100 % kapacity. Nabíjení plně vybité lucerny trvá asi 4 hodiny.
Hovořil-li jsem o skvělém výkonu, udává výrobce maximální dosah světelného kužele 58 metrů, který mohu v podstatě potvrdit. Pouze si je třeba uvědomit, co maximálně udávaný dosah znamená a pro praktické použití počítat se vzdáleností zhruba poloviční. Jeho horní hranice není ovšem v tomto případě důležitá. Podstatný je pracovní prostor přímo před svítilnou. Ten je do vzdálenosti asi 10 až 15 metrů pokryt rovnoměrně téměř v půlkruhu a plně dostačuje pro většinu běžných pracovních činností.
Podobně jako ostatní výrobky uvedené rodiny svítilen je i CL28R odolná vůči pádům z výšky 1,5 metru. Pouze v případě vlhkosti disponuje lehce sníženým stupněm odolnosti (IP66). Není sice testována na ponoření do vody, nicméně dlouhodobé smáčení deštěm by pro ni nemělo představovat žádný zásadní problém.
Psal-li jsem o uvolnění rukou pro manipulaci, musíme se na tomto místě zmínit také o upevnění lucerny. Širokou škálu možností v tomto směru zajišťuje madlo otočné o 360°, za které můžeme výrobek libovolně držet, zavěsit nebo postavit. Velkou pomocí je v tomto směru magnetická základna, která jej bez problémů udrží na karosérii automobilu, případně na dveřní zárubni. Pro přisvícení ve specifických podmínkách (např. focení) můžeme navíc využít standardní stativový závit. Používáme-li při lovu některý klasický „pirštok“ s odšroubovatelnou vidlicí, máme opět vystaráno.
Během seznamování se se svítilnou mne napadla ještě jedna, zcela reálná možnost využití. Nasuneme-li si její otočný držák na prsty levé ruky ve stylu uchopení „boxera“, dokážeme bez problémů držet stejnou rukou předpažbí pušky. Pro případný komplikovaný dosled si tak nedovedu představit lepší operativní a především velmi široké nasvícení prostoru před postupujícím myslivcem.
Jako u každého výrobku, jsem se i zde snažil poctivě nalézt nedostatky. Po pravdě řečeno jsem jich mnoho neodhalil. Napadají mne ve skutečnosti jen dva. Vzhledem k tomu, že lucernu budu nosit v batohu, případně ji budu mít uloženou volně někde v kufru auta, přivítal bych mechanickou ochranu čočky, případně celé přední části pomocí vhodné krytky. Za druhé mám ne zcela komfortní pocit z ovládání tlačítka pro změnu teploty světelného výstupu. Přechod je sice bez problémů a plynulý, nicméně ovládání nemá ani v jednom směru krajní polohu v podobě zarážky. Po dosažení krajních hodnot výstupu se tak kolečko dál protáčí, aniž se cokoliv dalšího děje.

8_lucerna_na_tripodu-1.jpg
 
Proč pracovní světlo v myslivosti?
 
Možná, že si během čtení předchozích řádků někdo položil otázku: Je pro mne opravdu pracovní světlo v myslivosti užitečné? Ten, kdo je četl pozorně na ni určitě odpověď rovnou nalezl. Samozřejmě, že ano. Pochopitelně v podobě kompaktního, skladného a výkonného pomocníka jako je Fenix CL28R. Větší zařízení bych do honitby logicky nevláčel.
CL28R nezabere zbytečný prostor v autě, snadno se vejde do loveckého batohu, v krajním případě a dočasně i do velké kapsy. Situací, kdy ji využijeme najdeme určitě více než dost. Vyvrhování zvěře. Nařezání dřeva u lovecké chaty. Zakládání krmiva a práce v krmelci. Nasvětlení venkovního přátelského posezení. A některé další. O souběžném použití v jiných oblastech života ani nemluvě (garáž, sklep, sklad, rybaření, stanování, včelaření, označení nepojízdného vozidla…).
Pracovní svítilna určitě nebude jediným zdrojem světla, který do honitby poneseme. Vzhledem k tomu, že se do ní dnes vydáváme ve velké většině případů autem to není žádný logistický problém. Bude však často více než šikovným doplňkem těch ostatních. Alespoň v mém případě…
Josef DRMOTA

Zpracování dat...