ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2023

Když chcete vidět víc

Myslivost 5/2023, str. 80  Martin Brožek
Uživatelská recenze externího přísvitu AGM Sioux 850
 
Nedávno jsem řešil tovární přísvit na mém nočním vidění, který nedosáhne dál než na 300 metrů. Pokud jste, stejně jako já, v polní honitbě s výhledy přes kilometr, dáte mi za pravdu, že výkon přísvitu může být pro potřeby detekce a identifikace limitující.
V noci pozoruji zvěř tak, že používám malý termovizní monokulár a v případě, že nemám jistotu identifikace, použiji noční vidění. Shodou okolností do redakce Myslivosti přišla nabídka na otestování externího přísvitu Sioux od společnosti AGM, čehož jsem s radostí využil a v průběhu května a června ověřil jeho schopnosti v různých světelných podmínkách.

AGM_Sioux-850_03.jpg
 
Společnost AGM je na našem trhu relativně krátce a je známá spíš v segmentu bezpečnostních složek. Pro lovce a myslivce má přesto v nabídce paletu nástrojů podporující veškeré aspekty nočního lovu, včetně externích přísvitů.
Přísvit AGM Sioux je dostupný ve dvou verzích světelného spektra: 850 nm a 940 nm. Osobně jsem právě kvůli pozorování na půl kilometru a víc využil verzi 850 nm se schopností dosvítit na vzdálenost až 1 kilometr. Verze 940 nm má výrobcem udaný dosvit do 600 metrů.
Současně jsem s 850 nm chtěl ověřit vžitý názor, že přísvit s touto světelnou frekvencí plaší zvěř. To se velmi rychle potvrdilo jako liché – s plašením jsem neměl žádný problém, ani když zvěř přišla na blízko. Pokud jste v honitbě, kde tento problém vnímáte, doporučuji zakoupit verzi v 940 nm.
 
AGM_Sioux-850_02.jpg

AGM Sioux na první pohled vypadá jako běžná kovová baterka. Povrch je matně černý a slušně odolává otiskům prstů. Úhel paprsku světla se reguluje rotací těla čočky. Velikost paprsku je vyznačená na objímce.
Přísvit zapnete rotací dna na opačné straně čočky, máte na výběr z více stupňů intenzity. Přejetím do obou krajních poloh přísvit vypnete a opětovně ho můžete zapnout buď do minimálního nebo maximálního výkonu.
Ovládání je zcela bezhlučné, s přiměřeným odporem a bez problému si poradíte s ovládáním i v kožených rukavicích.
Tělo je dobře zpracované, přísvit už na první pohled vypadá odolně.
AGM Sioux je napájený dobíjecím kapacitním monočlánkem 18650, který je včetně nabíječky už v balení. Doba svícení je při plném nabití asi 10 hodin.
Regulace paprsku je klíčová právě pro efektivní dosaženou vzdálenost. Úzkým paprskem vidíte opravdu daleko, ale je třeba přijmout fakt, že paprsek bude osvětlovat užší oblast. Výseč úzkého paprsku je asi 4 stupně. Maximální úhel osvitu je 35 stupňů a hodí se naopak na pozorování v kratších vzdálenostech.
Moje nejčastější nastavení bylo někde v polovině a vyhovovalo mi pro vzdálenosti asi 400 až 500 metrů.

AGM_Sioux-850_04.jpg
 
Instalace na zbraň je možná pomocí kroužku na weaver montáži. Přirozené umístění je na montážním interface přímo na nočním vidění nebo můžete podle vybavenosti pušky zvolit alternativu v další liště na předpaží, stranové montáži nebo magnetickém držáku na hlaveň. Já jsem využil krátkou weaver lištu přímo na mém nočním vidění, čímž jsem zajistil souosost celé sestavy a vyhnul se nechtěným stínům.
 
S výkonem přísvitu AGM Sioux jsem byl spokojený. Viděl jsem opravdu daleko. Digitální noční vidění vlnovou délku akceptovalo bez problémů, na displeji nebyly žádné přepálené zóny, obraz byl čistý. Současně jsem nezaznamenal problém, že by vlnová délka 850 nm plašila zvěř. Je možné, že v honitbách s velkým loveckým tlakem by byla situace jiná, ale pověstnou „alergii na 850 nm“ v mém případě nemohu potvrdit. Zařízení se mi líbí, vyřešilo můj problém s dálkovým pozorováním.
 
Vlastnosti IR přísvitu Sioux 850
  • Silný diodový emitor IR 1000 mW s regulací výkonu
  • Efektivní osvětlení do 1000 metrů
  • Výdrž až 10 hodin, nabíjecí akumulátor 18650 součástí balení
  • Bezpečné světelné spektrum – nepředstavuje nebezpečí pro zrak
  • Regulace úhlu osvětlení 4° až 35°
  • Rozměry 150×46×46 mm
  • Hmotnost 225 gramů
  • Kroužek pro instalaci na weaver lištu součástí balení
 
Ing. Martin BROŽEK
autor portálu JduLovit.cz

Zpracování dat...