Známe to – rozpálené ulice, teploty šplhající se k těm tropickým, sucho a prach. Abyste se vy i váš pes v horkém počasí cítili dobře, přinášíme vám užitečné rady, které vám pomohou přečkat léto bezpečně a bez úhony. Přehřátí organizmu je vážný problém, který může skončit až smrtí zvířete. Pro psy je tento stav nebezpečnější než pro nás, protože jejich organizmus se přehřeje rychleji než lidský. Člověk se při zvýšení tělesné teploty potí (odpařováním potu se organizmus ochlazuje), zatímco psi odvádí teplo ze svého těla vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním. Sliněním ztrácí tekutiny, tudíž vzniká ještě riziko dehydratace. V nejhorším případě může dojít k úhynu.
Jak vypadá přehřátí organizmu psa a co dělat, pokud k němu dojde?
Pokud přehřátí nastane, je nutné, abyste jednali rychle. Podle čeho tento stav můžete poznat? Pes je nervózní, později apatický, upadá do bezvědomí. Má suchý horký nos a suché sliznice, srdeční tep je zrychlený, pes zrychleně a povrchně dýchá, zvrací, sliní, teplota přesahuje 40 °C. Pokud pes jeví příznaky přehřátí, je třeba poskytnout co nejrychleji první pomoc. Pokud včas nezasáhneme, pes může uhynout. Nejdůležitější je ho nejdříve ochladit: odneseme ho na chladné místo, položíme tak, aby hlava byla výše, než tělo, mokrým ručníkem apod chladíme slabiny (ne ledovou vodou). Jestliže pes zvládne pít, tj. je schopný polykat, pomalu napájíme. Po poskytnutí první pomoci okamžitě vyhledejte veterináře.
Jak předejít přehřátí?
1. Tekutiny jsou základ
Stejně jako u nás lidí je důležité, aby psi v horku doma hodně pili. Největším nepřítelem je dehydratace.
2. Krmení je důležité
Při vysokých teplotách jsou psi obvykle málo aktivní. Je proto důležité, abyste je nekrmili v průběhu celého dne, ale buď brzy ráno, nebo pozdě večer. Mokré krmivo je obecně lepší než suché. To poskytuje dodatečnou tekutinu.
3. Vyrazte k vodě, chlaďte
Vyrazit k rybníku nebo potoku je dobrý nápad, pozor ale na dlouhé aportování z vody nebo dlouhé plavání – i tak se pes může přehřát a zkolabovat. Pokud máte možnost, můžete také navlhčit ručník a poté ho asi na deset minut umístit do mrazáku – jen pozor, ochlazujte psa od spodu, chlaďte packy a břicho, ne záda, aby se pes nezapařil
4. Plánujte venčení a tréninky
Dlouhé procházky anebo trénink na zkoušky si naplánujte na brzké ráno nebo pozdní večer. Dlouhým procházkám byste se měli vyhnout v době oběda. Pokud už venku být musíte (zkoušky jsou i v létě, vím), myslete na vodu s sebou a co nejčastěji se schovávejte do stínu.
5. Nenechávejte psa v autě!
V horkém počasí (nad 25 stupňů) pes nesmí zůstat příliš dlouho zavřený v autě. I krátká doba je příliš dlouhá! Když jdete nakupovat, parkujte ve stínu, otevřete okénka, co to jde, případně umístěte svého čtyřnohého přítele na stinné místo někde pod stromem, anebo si na auto opatřete hliníkovou plachtu, která teplotu uvnitř ochladí o příjemných pár stupňů. Teplota uvnitř auta dokáže vzrůst už o 20 stupňů za 30 minut a za pár minut v obchodě vám smrt vašeho psa určitě nestojí.
Lucie KOLOUCHOVÁ