ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2024

Využití termovizní předsádky ThermTec Hunt 650

Myslivost 7/2024, str. 72  Martin Brožek
Testování, především digitálů a termovizí, se věnuji asi šest let. Za tuto dobu mi prošly rukama desítky přístrojů. O těch, které za to stály, jsem napsal články buď do Myslivosti, nebo na různé odborné weby a blogy. Když neberu v úvahu jen značky, ale jednotlivé typy přístrojů, speciální místo v mém srdci mají předsádky. Tento zájem ovlivnili moji myslivečtí mentoři, kteří byli z tábora uživatelů předsádek, a díky nim jsem první noční lovy zažil právě s „digitálem“ předsazeným před denním puškohledem.
Jak jsem postupně procházel různým prostředím, zájmovými skupinami online i v nedigitálním světě, má obliba předsádek byla mnohokrát konfrontována s naprosto protichůdnými názory, někdy až za hranicí řevnivosti a hlasité kritiky. Za dvě sezóny s digitální a sezónu s termovizní předsádkou jsem nasbíral zkušenosti a v praxi si ověřil různá „fakta“ přednášená samozvanými odborníky zpoza internetových diskusí.

P1090866.jpg
Poslední předsádkou, která mi prošla rukama, je ThermTec Hunt 650. Rád bych vámi ji dnes představil, ale než se k tomu dostaneme, podíváme se na aspekty užití předsádek obecně.
 
Vše, co jste chtěli vědět o předsádkách, ale báli jste se zeptat
 
Předsádky jsou elektronické optické přístroje, které snímají okolí ve zvětšení 1x nebo jemu blízkém, a předpokládá se, že přes ně budete hledět prostřednictvím puškohledu. Záměrná osnova se používá z puškohledu – střílíte tedy „na svůj kříž“. Z principu se také počítá se stejným bodem zásahu jako bez předsádky.
 
Rozeznáváme předsádky dvou druhů. Prvním jsou přístroje určené pro speciální a ozbrojené složky, ale seženete je i na civilním trhu. Obvykle se bavíme o klasickém kanálkovém nočním vidění nebo termovizích. Tyto přístroje jsou dělané na režim zapnu – střelím - vypnu. Mají minimum „bižuterie“ okolo, ale jsou tzv. „vojáku-odolné“ a připravené do mizerných podmínek.
Kromě funkční výbavy se liší i ve způsobu upínání, v naprosté většině jsou montované na picatinny lištu před puškohled.
S ohledem na nezávislý bod připojení a další prvky v celé optické soustavě se také počítá s tím, že si uživatel „klikne“ odskok na věžičkách puškohledu a dále s tímto odskokem pracuje pro případný další výpočet balistiky.
 
Druhým typem jsou předsádky montované na tělo puškohledu. Tyto přístroje jsou navržené tak, že na těle předsádky máte před displejem závit, na který se upevní kleština odpovídající průměru vašeho puškohledu. Z praktických důvodů výrobci naštěstí udržují tento závit jednotný. Na trhu jsou jednotky producentů upínacích mechanismů a kleštin, přičemž celosvětově nejrozšířenější je podle mého názoru společnost Rusan. Ti šli tak daleko a jsou tak spolehliví, že se výrobcům předsádek obvykle nevyplatí investovat do vlastních modulů, pokud nepočítají s tím, že je v kleštině zabudován např. vlastní korekční systém pro vyrovnání souosého umístění.
 
Abyste předsádky druhého typu, tedy montovaného na tělo puškohledu, využívali k plné spokojenosti, je potřeba zohlednit pár základních faktorů. Obávám se, že bez pochopení souvislostí se můžete velmi snadno dostat do situace, kdy o svém nákupu začnete pochybovat.
 
Souosost sestavy je alfa-omega
 
Pokud jste majitelem relativně nové zbraně a používáte kvalitní montáž a optiku, na 90 % bude předsádka spolehlivá a vy spokojení. Jestliže tuto kombinaci nevlastníte, je na zvážení, zda je to řešení právě pro vás.
Moderní zbraně jsou obvykle vyráběny na víceosých CNC strojích s nízkými tolerancemi a montážní interface k puškohledu bude pravděpodobně v ose. Když osadíte puškohled na pušku a tubus kouká úplně jiným směrem, dostanete do soustavy předsádky a puškohledu optickou odchylku. Malá odchylka při lovu na pár metrů nevadí, ovšem se vzdáleností problém roste – to co jsou tři centimetry v padesáti metrech, je ve stovce už šest. I souose seřízené předsádky tedy budete muset „nastřelit“, čímž ale přichází nutnost vracet předsádku do přesné polohy, kde jste ji nastřelili. Řešení je snadné – udělejte si na puškohledu a kleštině značky, které vás navedou zpět do správné polohy.
 
Montáž a optika
 
Dát za zbraň 50 000 Kč a pak si koupit „bláto“ za tři stovky, na němž má záviset přesnost zbraně, je možno označit minimálně slovem „naivní“. Pokud chcete spolehlivou zbraň, bez ohledu na předsádku použijte kvalitní montáž. Tato změna přinese nejen odolnost pro běžný lov, ale také zajistí potřebnou pevnost při nasazení předsádky. Hmotnost předsádky je obvykle půl kila a víc, a má vliv nejen na montáže, ale také dokáže rozhodit nejeden puškohled.
Puškohledy jsou konstruované pro vektor zpětného rázu rovnoběžně se zbraní. Přidáním závaží na tubus okuláru vytvoříte páku a nové směry šíření energie zpětného rázu. Méně odolné výrobky se s tím nemusejí vyrovnat.
Je fantastické pozorovat rychloběžný záběr, co se děje s holým puškohledem při výstřelu, natož množství hrůzostrašně vypadajících ohybů s nasazenou předsádkou.
Výrobce puškohledu by měl garantovat odolnost při nasazené předsádce – obvykle to jsou značky, které se zabývají právě i výrobou předsádek. Pokud ale používáte jinou značku, dejte si pozor na podmínky záruky, aby vám pak v případě nehody nezamítli reklamaci.
 
1-1-1.jpgJak předsádku správně nasadit
 
Problém není použít předsádku jednou, ale dostat stejné výsledky opakovaně. Kritickým krokem je tedy správné usazení kleštiny a montáž na puškohled. Předsádku nasaďte na kleštinu podle instrukcí výrobce a zajistěte. Místo, kde ji zajistíte, je ve velké míře na vás, já si zvykl dávat aretační kličku navrch puškohledu, v ose s věžičkou. Může být ale kdekoliv jinde, pokud výrobce neříká opak.
Kleštinu odpovídajícího vnějšího průměru dotáhněte tak pevně, aby s ní nešlo otáčet. Indikací je odpor aretační kličky kleštiny. Když to jde snadno, je to málo, proto po troškách přidávejte, dokud neucítíte odpor. Když už s kličkou nemůžete hnout nebo se vám při manipulaci zarývá do prstů, je to moc a hrozí poškození spojného šroubu kleštiny nebo ještě hůře puškohledu.
Někteří uživatelé radí nalepit na puškohled elektropásku, já to však nedoporučuji – dochází k bodovému zatížení a pásku nakonec postupně slisujete, takže stejně za určitou dobu nebude mít žádnou funkci.
 
Předsádku nasazujte na zbraň vždy ve svislé poloze. Položte zbraň botkou na zem, kleštinu doražte až na lem puškohledu, předsádku zatlačte dolů a zajistěte ji. Jak už jsem řekl výše, je vhodné udělat si na kleštinu a předsádku značky, abyste upevnili zařízení vždy do stejné polohy. A to je vše, nezbývá než zajet na střelnici a ověřit nástřel.
 
ThermTec Hunt 650
 
Termovizní předsádka ThermTec Hunt 650 (dále jen Hunt), patří do kategorie výrobků, které si recenzi zaslouží. Je malá, lehká, dlouho vydrží, má dobrý obraz, nemusel jsem ji „nastřelovat“ a celkově mě oslovila nabídkou funkcí. Hunt využívá „šestkový“ senzor 640x512 px, 12 μm s udávanou NETD < 20 mK. Dvanáctimikron s čočkou ohniskové vzdálenosti 50 mm přenáší na displej výsledné optické zvětšení 1x, tedy optimum pro předsádky. Displej je jemný AMOLED v rozlišení 1024x768 bodů.

4-1.jpg
 
Ovládání a softwarová výbava
 
Nechci zacházet do úplného výčtu funkcí, které jsou dnes už standardem. Samozřejmě si nastavujete obrazové režimy, kontrast a jas, můžete fotit a natáčet, máte možnost zapnout odhad vzdálenosti (výsledky jsou diskutabilní, já ho nepoužívám). V čem ovšem Hunt softwarově vyniká, je mapování funkcí na tlačítka a zabudovaný prohlížeč fotek a videí.
Nejpoužívanější funkce jsou namapovány na krátký stisk, dlouhý stisk a dvouklik. Všechny namapované funkce jsou navíc z kategorie, kdy nemůžete nic zkazit. Prostě se dalším dlouhým stiskem nebo dvojklikem dostanete zpět na výchozí nastavení.
Dvojklikem měníte rozložení obrazovky, dostanete se do menu, anebo vynutíte uzavření clony s „resetem“ obrazu.
První tlačítko od čočky dvojklikem zmenšuje a zvětšuje rozložení základní obrazovky, takže vidíte systémové ikony Huntu až do optického zvětšení asi 5x.
 
Funkci, kterou velmi chválím, je prohlížeč uložených médií. Ne, nebudu si celou galerii prohlížet přes puškohled, ale pokud jsem venku, lovím a něco se nepovede, tak si můžu okamžitě přehrát záznam, aniž bych musel vymýšlet, jak připojit telefon nebo přetahovat soubory do počítače.

Screen2.jpg
 
Obraz
 
Teoretická detekční vzdálenost je udávaná 2600 metrů, což platí pro osobu 180 cm. Pro zvěř je to tedy asi polovina. V naší polní honitbě od horizontu na horizont je to zhruba 800 metrů a zvěř jsem detekoval bez problémů až na tuto vzdálenost. Identifikace srnčího je nad půl kilometru, na vzdálenost asi 100 metrů vidíte proti kontrastnímu pozadí i srnčí paroží.
Obrazové režimy jsou obvyklé černá/bílá a opačně, pak černá/červená, černá/zelená a dále dva zajímavé odstíny Golden (bronzovo zlaté odstíny horkých ploch) a Violet (odstíny fialové a červené). Poslední zmíněné režimy jsou moc příjemné a ohleduplné vůči oku zvyklému na tmu.
Obraz je promítaný na AMOLED displej, který má jemný rastr a dovolí využít široký rozsah zvětšení.
Předsádku jsem používal na Leica Fortis 2-12x50i s přiblížením v celém rozsahu 2-12x.
Samozřejmě od zvětšení asi 5x zalezou systémové ikony za obraz a rastr displeje už je znatelný, ale obraz stále na vysoké úrovni. Obrazový výkon odpovídá šestkovému čipu v soudobém výkonu na úvrati těch lepších přístrojů. Pokud nebude senzor samovolně „stárnout“, výkon zůstane dostatečný na dlouhou dobu dopředu.
Obrazu vytýkám pouze jeho zpoždění, tedy latenci. Rychlým pohybem hlavou o 90° jste s přístrojem už na konci, ale obraz jej teprve dohoní. Zpoždění není nijak zásadní, nicméně si ho všimnete. V každém případě by člověk měl lovit tak, aby drobný rychlý pohyb zvěře neznamenal chybný zásah kvůli, byť maličkému, zpoždění.

5-1.jpg
 
Tělo a tlačítka
 
Nebýt kleštiny, je Hunt maličký, skoro kapesní velikosti. Válcové tělo je ve spodní části doplněno kvádrem obsahujícím baterii. Baterii nelze doma měnit, ale je snadno přístupná, takže do budoucna nebude problém ji servisně upgradovat. Celková hmotnost i s kleštinou je 488 gramů, čímž patří mezi nejlehčí předsádky na trhu.
Tři tlačítka má umístěna na vrchní straně a jedno, zapínací, na straně levé (z pohledu od uživatele). Nebýt tlačítka vlevo, byla by předsádka Hunt 100% oboustranná pro praváky i leváky.
Tlačítka jsou gumová, dobře oddělená a nevydávají žádný zvuk.
Obraz se zaostřuje velkým kolečkem, krok je detailní, zaostříte bez problémů.
Čočku chrání polymerová krytka, která je navíc v dotyku s tělem doplněná gumou a lze je otevřít i zavřít naprosto bezhlučně.
 
Prstýnek a jste svoji
 
Zajímavou doplňkovou výbavou Huntu je bezdrátový ovladač ve formě prstýnku. Ovladač nabíjíte v přiložené krabičce tak, jak to bývá u bezdrátových sluchátek. Nabitý ovladač vydrží asi 10 hodin, já tak dlouho nečekal, ale na dvě vycházky vystačil úplně v pohodě.
Tlačítka na prstýnku kopírují vrchní tlačítka předsádky, tedy pomocí dálkového ovladače změníte barvu scény, jas a můžete fotit/nahrávat. Prstýnek reaguje i na dlouhý stisk a dvojkliky. Párování, resp. připojení prstýnku musíte udělat pokaždé z Bluetooth menu předsádky.

2-1.jpg
 
Nastřelení
 
Jak už jsem vysvětlil, může se stát, že se nepovede souosost sestavy. Předsádka je podle všeho kalibrovaná a moje odchylka byla zanedbatelná. Tím myslím pro moje potřeby lovu. Odskok s předsádkou byl asi 3 centimetry ve 100 metrech a cestoval v kružnici s ohledem na sundání a opětovné nasazení. Abych si nemusel dělat osazovací značky na kleštině a puškohledu, nechal jsem to být, protože můj způsob lovu, kdy od 50 metrů dál mířím vždy na komoru, nebyl touto odchylkou nijak ohrožený. Pokud však budete chtít nebo muset přeci jen „nastřelit“, pak si nezapomeňte poznačit místo usazení a můžete využít až čtyři nástřelné profily.
 
Závěr
 
Pokud máte spolehlivou sestavu bez slabší montáže a optiky nevhodné pro předsádkové použití, nabízí ThermTec Hunt 650 dobrý vstup do světa termovizního lovu. Lov, kdy jdete s denním puškohledem za světla a zdržíte se i do noci.
Předsádka se s kompromisem malého displeje dá použít i jako monokulár, ale přiznám se, že jsem tento způsob nikdy neprovozoval – možné to je, ale určitě ne pohodlné a nese s sebou rizika. Nechtěl bych riskovat špatný zásah jen kvůli nepřesnému uchycení na puškohled.
ThermTec Hunt 650 technologicky odpovídá posledním trendům, dobře se ovládá, je zabalený do malého lehkého těla a celkově se s ním dá rychle sžít.
V balení dostanete dálkový Bluetooth ovladač ve formě prstýnku a také pevný, odolný obal. Dávám palec nahoru, ThermTec Hunt 650 se povedl.
 
ThermTec Hunt 650 zapůjčila k testu společnost ThermVisia s.r.o.
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích

Zpracování dat...