ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2024

Zpráva předsedy ČMMJ na zasedání Sboru zástupců

Myslivost 7/2024, str. 12  Jiří Janota
dne 8.6.2024 v Kostelci n. Č. l.
 
V úvodu jednání bych všem členům chtěl vyslovit poděkování za přípravu a průběh oslav 100. výročí založení ČMMJ v roce 2023. Oslavy se uskutečnily napříč naší republikou jak na celostátní úrovni, tak krajské, probíhaly i v řadě regionů.
Z pohledu celostátních akcí bych vyzdvihl organizaci a celkový průběh oslav na výstavišti v Brně, které vše zahájily. V rámci výstavy myslivosti se uskutečnilo Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Oceněna byla řada osobností historie a současnosti, těch, kteří se zasloužili o rozvoj myslivosti a ČMMJ a také organizace, které jsou s ČMMJ historicky spojeny. Slavnostní akt předání ocenění proběhl za účasti tehdejšího ministra zemědělství Zdeňka Nekuly.
Významné výročí jsme si připomněli i při konání Národních mysliveckých slavností na Ohradě.
S velkým uznáním a kladným ohlasem ze strany zahraničních účastníků se setkala organizace zářiového Generálního zasedání FACE konaného v Praze. Součástí této akce byla i mezinárodní konference o velkých šelmách připravená ve spolupráci s ČZU Praha.
Tradiční koncert našich trubačů v předvánoční době v Rudolfinu pak uzavřel oslavy 100. výročí založení ČMMJ.
Za jeden z vrcholů oslav považuji Svatohubertskou mši v Chrámu Sv. Víta v Praze, která se uskutečnila 4. listopadu a byla přenášena v přímém přenosu Českou televizí do mnoha domácností u nás, ale i v zahraničí.
Je nutno osobně poděkovat zástupcům OMS Benešov a OMS Olomouc za uspořádání vrcholných kynologických akcí. Memoriály Richarda Knolla a Karla Podhajského proběhly na vysoké úrovni a nesly se v duchu oslav založení Jednoty.
Velký dík patří všem pracovníkům sekretariátu, jednotlivých klubů, pobočných spolků, řadě kolegů myslivců, kteří se podíleli na zajištění těchto akcí. Poděkování patří všem sponzorům, kteří různými formami podpořili jednotlivé akce.

PENT4917.jpg
 
Mezi zasedáními vrcholných orgánů Myslivecká rada zasedala celkem šestkrát a v období mezi zasedáními Myslivecké rady pravidelně zasedalo předsednictvo ČMMJ.
Z mnoha bodů jednání bych si dovolil informovat pouze o těch podstatnějších, které byly vypořádány, popřípadě jsou v řešení.
Klub mladých myslivců zastřešil vedoucí mysliveckých kroužků a především díky Ing. Jakešové se začíná významněji angažovat ve prospěch ČMMJ. V současnosti evidujeme spolupráci s 280 mysliveckými kroužky na všech úrovních. V těchto kroužcích evidujeme asi 2900 dětí. Jak jsem zmínil na předešlých zasedáních SZ, práce s mládeží musí být jednou z priorit naší organizace. Škoda, že si to neuvědomuje současná vládní garnitura, neboť finanční podpora ze strany státu na rozvoj spolkové činnosti a mládeže je na minimální úrovni. Práce s dětmi je jednou z důležitých činností spolků.
Od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nám bylo na základě naší žádosti převedeno několik nemovitostí. Na tyto jsou dnes zpracovány znalecké posudky a budou předmětem následného prodeje.
V běhu je jednání o přiznání ochranné známky na oba naše kynologické memoriály, Zlatou srnčí trofej a logo ČMMJ. Žádosti o vytvoření ochranných známek byly podpořeny dotací ze strany EU.
Ze strany pobočných spolků je mnohdy podceňována zákonná povinnost zveřejňování účetních závěrek za uplynulá období. Na tuto skutečnost jste byli všichni ze strany sekretariátu upozorněni a pevně věřím, že pochybení jsou odstraňována.
Důležitá jednání proběhla se Státní veterinární správou na Ministerstvu zemědělství a následně na půdě Parlamentu ČR ve věci nakládání s ulovenou černou zvěří v oblasti výskytu AMP na Liberecku. Podařilo se vyjednat podmínky, které dnes umožňují intenzivní lov v těchto oblastech.
ČMMJ absolvovala několik jednání s AOPK a MŽP ve věci dnes již mnohde bezdůvodné ochrany zvláště chráněných živočichů. Neustále upozorňujeme na zcela nesystémové vyplácení náhrad za škody působené některými druhy z kapes daňových poplatníků. Dnes jsou už některé tyto druhy v příznivých stavech a odpovědné orgány toto zcela opomíjejí. Za posledních deset let bylo podle oficiálních statistických údajů vyplaceno asi 0,75 miliardy korun. Škody zvěří na lesních porostech byly podle statistických údajů ve výši 0,5 miliardy korun. Pravidelně upozorňujeme na zcela nefunkční Pohotovostní plán pro vlka.
V současné době je v legislativním procesu novela zákona o ochraně přírody č. 114/1992 Sb. Požádali jsme, aby prostřednictvím tohoto zákona byl novelizován zákon č. 115/2020 Sb., který se týká poskytování náhrad za škody působené zvláště chráněnými živočichy. Mimo jiné jsme uplatnili požadavek zapracovat náhrady za škody působené vlky na loveckých plemenech psů při výkonu práva myslivosti.
K 31.3.2024 končí platnost vyhlášky č.323/2019 Sb., jedná se o celoroční odstřel zvěře do 2 let věku. Z ČMMJ odešlo na Ministerstvo zemědělství ČR nesouhlasné stanovisko s prodloužením tohoto legislativního předpisu na další období. Dnes je mediálně podsouváno společnosti, jak vysoké škody jsou působeny spárkatou zvěří. Jedni hovoří o 2 miliardách ročně, jiní o 6 miliardách, další dokonce o 10 miliardách a vyšších. Stres zvěře je vyvolán řadou příčin a jednou z nich je intenzivní celoroční lov a stres zvěře je jednou z hlavních příčin stoupajících škod zvěří na lesních porostech. Na druhé straně si musíme přiznat, že v určitých místech republiky je zvěř opravdu ve zvýšených stavech a je potřeba stavy zvěře snížit.
 
MR ČMMJ se intenzivně věnuje problematice novely zákona o myslivosti č.449/2001 Sb. Chtěl bych poděkovat většině členů vrcholných orgánů ČMMJ za pomoc při vyjednávání o podobě této legislativní normy, také předsedům pobočných spolků a členům jejich vedení, kteří kontaktujete volené představitele politické moci ve vašich regionech, rovněž patří poděkování všem kolegům myslivcům, kteří pomáhají přesvědčovat zákonodárce o negativních dopadech předloženého návrhu zákona na samotnou myslivost, výkon práva myslivosti v ČR a spolkovou činnost.
 
Celkem 73 % honiteb v ČR je obhospodařováno mysliveckými spolky a jako zcela zásadní chybu dřívějších rozhodnutí považuji, že spolky nejsou ukotveny stanovami v organizační struktuře ČMMJ. Potlačení významu mysliveckých spolků a snaha o významné posílení práv vlastníků pozemků se vine jako temná nit při každém jednání o podobě novely zákona o myslivosti. Jedná se o jeden ze zásadních požadavků Asociace soukromého zemědělství a komory soukromých vlastníků SVOL. Přitom současně platný zákon dostatečně ochraňuje práva vlastníků. Z jejich podnětu byl takto upraven v roce 2001, právě proto, aby došlo k posílení vlastnických práv. Skutečností ale je, že pouze 1 % vlastníků využívá svých práv daných současně platným zákonem. Přitom se jedná o oficiální čísla na základě zjištění, o které jsme požádali Ministerstvo zemědělství.
Udržení provozování myslivosti prostřednictví mysliveckých spolků v ČR, jako stěžejního způsobu hospodaření se zvěří, je jedním z cílů při projednávání novely zákona o myslivosti. Otázkou ale je, zda si důležitost tohoto úkolu uvědomují samotní členové mysliveckých spolků. Organizační struktura ČMMJ je ve stanovách ČMMJ zakotvena – hlavní spolek, pobočné spolky a člen organizace. Ve spolcích máme dnes řadu mysliveckých kolegů, kteří s hrdostí prezentují, že ČMMJ k ničemu nepotřebují a je zcela zbytečné platit členské poplatky. Významnou mysliveckou organizaci ale přece potřebuje každý myslivec vykonávající právo myslivosti a každý myslivecký spolek! ČMMJ je největší mysliveckou organizací se stoletou tradicí a jsem přesvědčen, že tomu tak bude i v budoucnu. Jsme po desetiletí největší mysliveckou organizací hájící práva myslivců a mysliveckých spolků, proto každý myslivec by měl být členem některé z mysliveckých organizací v ČR. Ti, kteří toto odmítají se pouze vezou spolu s ostatními uvědomělými myslivci, kteří si platí formou členského příspěvku zastupování svých zájmů prostřednictvím těchto organizací. A že ČMMJ je a do budoucna bude největší, nemůže být pochyb.
Váha vlivu organizace při jakýchkoliv vyjednáváních je tak silná, jak početnou má členskou základnu. Pokud si to neuvědomí samotní myslivci, situace může být v příštích letech daleko složitější. Znám řadu mysliveckých spolků, kde je členství ve spolku spojené s členstvím v ČMMJ. Je tedy dnes pouze na samotných myslivcích, aby si tuto situaci mezi sebou vykomunikovali.
Může se také stát, že se slábnoucí členskou základnou bude slábnout i vyjednávací pozice ČMMJ a ti, kteří dnes tvrdí, že organizaci nepotřebují, najednou zjistí, že nebude kde vykonávat spolkové právo myslivosti. Tyto snahy dnes zaznamenávám při každém z pokusů o novelizaci zákona o myslivosti.
Na straně druhé máme členy ČMMJ, kteří vykonávají právo myslivosti z různých důvodů bez členství v konkrétním spolku. I na tyto musíme brát zřetel a zastupovat jejich zájmy. Jedná se například o zaměstnance organizací, jejichž součástí hospodářské činnosti je provozování myslivosti na majetcích vlastníků. Hledání kompromisu mezi členy spolků a tzv. profesionálními myslivci není vždy jednoduché, ale nemělo by vést k vzájemné nevraživosti. V budoucnu by se nám to mohlo vymstít.
 
Při diskuzích s jednotlivými zástupci pobočných spolků vnímám i nelehkou ekonomickou situaci některých z nich. Snížení dotační politiky ze strany Ministerstva zemědělství se projevilo i na akcích pořádaných ze strany sekretariátu. Byli jsme nuceni letos odmítnout účast na tradičních akcích jako je výstava Silva Regina v Brně a podzimní Země živitelka. Rovněž jsme zredukovali některé další aktivity. Jsou ovšem činnosti, které je nutno udržet a profinancovat. Inflace za posledních pět let přesáhla 30 % a většina našich dodavatelů služeb požádala o úpravu nasmlouvaných cen právě z důvodu navýšení inflace.
Abychom zajistili standardní provoz a služby spojené s podporou myslivců a jednotlivých pobočných spolků, požádal jsem členy MR ČMMJ, aby otevřeli otázku navýšení členského poplatku minimálně o inflaci posledních let ve svých regionech. V potaz je potřeba vzít i fakt, že před třemi lety se zvýšila cena zákonného pojištění členů ČMMJ z 250 na 300 korun a v té době jsme rozhodli, že nebudeme navýšení požadovat po našich členech, bylo zafinancováno z členského poplatku ze strany hlavního a pobočných spolků. Jinak řečeno, snížili jsme výši členského poplatku o 50 korun na člena. Ale tímto krokem jsme snížili finanční příjem pro hlavní a jednotlivé pobočné spolky ve prospěch pojišťovny Halali. Navýšení výše pojistky bylo nezbytné z důvodu připomínek ČNB na podfinancování výše pojištění.
Zvýšení členského poplatku není dnes na pořadu jednání, nicméně jsem požádal členy Myslivecké rady, aby věc prodiskutovali se zástupci jednotlivých pobočných spolků. K této otázce bychom se vrátili na příštím zasedání SZ.
 
Komunikaci s členskou základnou a pobočnými spolky považuji za stěžejní. Jsem přesvědčen, že nastavený systém ukotvený v našich stanovách v mnoha regionech funguje. MR ČMMJ při projednávání zásadních bodů dotýkajících se celé členské základny vychází z názorů předávaných jednotlivými členy Myslivecké rady.
Vnímám rovněž občasné připomínky, že pobočné spolky a členská základna nemají dostatečné informace o dění v naší organizaci. Je na zástupcích pobočných spolků, aby si toto projednali na svých krajích. Pokud to jde v podstatné většině krajů, tak důvodem není špatně nastavený systém. Veškeré zásadní informace jsou projednávány na zasedáních Myslivecké rady, která je složena ze zástupců krajů, je to volba okresních mysliveckých spolků a zvolený člen MR se zodpovídá pouze OMS.
Na zasedání MR ČMMJ byla proto také otevřena otázka lepšího ukotvení postavení krajského zástupce ve Stanovách. V žádném případě se nejedná o slučování pobočných spolků pod kraje, pouze o zajištění lepší pozice krajského zástupce při vyjednávání na krajské, ale i regionální úrovni.
Pro zlepšení informovanosti členské základny jsou informace rozesílány prostřednictvím Zpravodaje ČMMJ, a to všem členům, kteří mají v Dianě uvedenou správnou mailovou adresu.

PENT4922.jpg
 
Jedním z důležitých bodů je stav ve věci prodeje Všeobecné pojišťovny Halali, a.s. Ze strany Myslivecké rady byly uložené úkoly splněny a smlouva se společností ZLT, a.s. byla podepsána před rokem. Nyní se odehrává vše mezi kupujícím a ČNB. Čekáme na dokončení schválení tohoto procesu ze strany ČNB.
Zcela odpovědně konstatuji, že celý proces při prodeji pojišťovny probíhá transparentně v souladu s usnesením Sboru zástupců a rozhodnutími Myslivecké rady. Jak dlouho tento proces poběží a zda ČNB provedenou transakci potvrdí, opravdu nedokáži předjímat. Kupující strana nás na posledním jednání ve věci prodeje pojišťovny opětovně ubezpečila, že jejím zájmem je transakci dovézt do zdárného konce a zájem o koupi pojišťovny z jejich strany nadále trvá.
 
Na posledním zasedání MR ČMMJ se rozhodl z osobních důvodů rezignovat místopředseda pro spolkovou činnost Ing. Švrčula. Chtěl bych mu touto cestou poděkovat za práci pro ČMMJ, nejen za práci zvoleného místopředsedy ČMMJ, ale i za práci v dřívějších letech jako zaměstnance sekretariátu ČMMJ. Mandát místopředsedy pro spolkovou činnost Ing. Švrčulovi zaniká k 7. 7. 2024. MR ČMMJ bude po tomto termínu postupovat ve věci obsazení uvolněného místa v souladu se Stanovami ČMMJ.

Lovu zdar!
Ing. Jiří JANOTA
předseda ČMMJ, z.s.

Zpracování dat...