vychází v 5:38 a zapadá v 20:32
vychází v 22:30 a zapadá v 9:24
 

Časopis Myslivost

Z historie pytláctví

S použitím kroniky obce Buková  Ing. Jiří Dort
V dřívějších dobách byly panskou zábavou především hony.
    Sedláci si museli nechat líbit škodu, kterou působila zvěř, ale i škodu vzniklou o honech. Proto se rozmohlo pytláctví. Vrchnost však činnost pytláků krutě trestala. Například ve starých dobách byla ovčáckým psům utínána část předního běhu. Chycený pytlák byl ihned pověšen, nebo mu byly vypíchnuty oči. Přistižení byli do jeleních kůží zašíváni, a psy trháni. Nebo byli přivázáni na divoké zvíře s ním byli hnáni. V zimě zaháněli pytláky do vody až zmrzli. Střílet se na ně mohlo jako na zvěř. Proto se naopak pytláci mstili na hajných. Také v rožmitálských lesích se dost pytlačilo, většinou to byli sedláci, kteří lovili více z náruživosti, než z potřeby. To jen chudí lidé si z hladu sem tam odstřelili zajíce. Bylo také dost pytláků úplně cizích a z daleka. Některé myslivny byly i opakovaně vypáleny.
    Velký smělý pytlák byl prý Bosík, jak říkali Matěji Placatkovi z č. p. 7 v Bukové. U toho byli prý četníci velmi často na prohlídce. Jeden místní náruživec zaplatil svoji vášeň životem, když mu vlastní v nohavici ukrytá puška spustila a prostřelila nohu. Ze strachu nešel s ranou k doktorovi, po domácku léčená noha se zanítila a tak bylo ve vsi o jednu vdovu se čtyřmi malými dětmi víc.
    Revírník Martinovic, který byl dlouhá léta na Vartě, byl znám jako přísný a spravedlivý. Sám se několikrát střetl v lese s pytláky. Byl vícekrát ohrožen na životě, byl odvážný a přímý, což imponovalo i pytlákům, vždycky vyšel živ a zdráv. Také hajný Bouček z č. p. 52 pytláky honíval, ale opatrně, aby si je neznepřátelil.
    Ještě před 150 lety se počítalo, že je v rožmitálských lesích asi 150 kusů vysoké a 300 kusů srnčí zvěře. Poslední medvěd v našich lesích byl zastřelen v roce 1650, poslední vlk byl ubit na dvoře statku v Roželově v roce 1750, poslední divočák v roce 1816 u padrťských rybníků a poslední vydra někdy kolem roku 1900. Z názvů zvěře se v této oblasti vyskytují Vlčí jámy. Divočáci byli znovu zavedeni za války za protektorátu.

Fotogalerie

Zpracování dat...