vychází v 5:37 a zapadá v 20:34
vychází v 22:13 a zapadá v 8:16
 

Časopis Myslivost

Dnes již ne tak obyčejný příběh

Norbert HOMOLA
„Pořád někde lítáš za jeleny a náš kluk je ještě nikdy neviděl ani neslyšel,“ řekla moje rozkurážená žena. Narážela zcela evidentně na mé výlety do Karpat.
Rozhodl jsem se proto, že se s ním rozjedu na Šumavu. Z Táborska to není tak daleko a navíc na Horské Kvildě mám známé. Přišel podzim a my jsme vyrazili. Toho roku byla říje mizerná. Foukal silný vítr, pršelo, přesto syn jeleny slyšel. Poslední večer jsme zůstali doma. Vyprávěli jsme si s přáteli, jak jde život. Zmínil jsem se o mé veliké touze, slyšet tokat tetřevy a že se budu muset někam za nimi vypravit. Hostitelka se zasmála a povídá: "My nevíme co to je přesně za zvíře, ale každé jaro u chalupy něco podobné zvuky vydává." Zamžikal jsem očima, v duchu jsem odhadoval podle popisu na tetřeva nebo tetřívka. "A dali byste mi zjara vědět?", zaškemral jsem.
      Čas běžel, přišlo jaro a na svou prosbu jsem trošku pozapomněl. Začaly jarní práce v lese, na stavbě rodinného domku, na zahrádce, zkrátka práce nad hlavu. Proto jsem v nečekaném telefonním rozhovoru na otázku hodné paní Vyhnalové: "Jestli je chcete slyšet, tak přijeďte, už to začalo," musel odpovědět: "Nemůžu nikam odjet, mám tady zedníka, musím přikrýt skleník." Večer jsem však již seděl nad knihou o tetřívcích. "Jedu," řekl jsem při pohledu na fotografii tetřívka s roztaženými letkami a bojovně vztyčenou hlavou. Ráno, takřka bez přípravy jsem skutečně vyrazil. S sebou jsem si vzal hubertus, pohorky, dalekohled a synovce. Na čepici, svetr a teplé ponožky jsem zapomněl.
      U nás dole pomalu odkvétaly sněženky a na Horské Kvildě leželo ještě půl metru sněhu. Při pohledu na haldy sněhu jsem se chlácholil, že to nějak se svou výbavou vydržím. Odpoledne jsme se ubytovali a přátelé nám ukázali, odkud nejspíše uslyšíme hlasy, za kterými jsme sem přijeli. Nechali jsme se vzbudit ve čtyři ráno. Oblékli jsme se a vyrazili do mrazivé tmy. Po umrzlé vrstvě hrubozrnného sněhu jsme se vydali přes pastviny na kraj slatě. Od včerejšího dne jsme měli vymyšlený kryt za dvěma hustě zavětvenými smrčky. Zima nebyla tak strašná dokud jsem se pohyboval, ale jakmile nastalo čekání, myslel jsem, že zmrznu. Nevěděl jsem, jak si mám hubertus ještě těsněji přitáhnout k tělu. Cvičení nebylo možné, abychom nezradili zvěř a tak nezbývalo, než vydržet.
      Nad Horskou Kvildou začalo pomalu svítat. Z některých komínů stoupal mírumilovně kouř. Jako první se začali ozývat kosi, občas jsem zaslechl koňadru, jinak bylo ticho. Čekali jsme trpně dál a pozorovali slať. Kulisu tvořila zakrslá borovice blatka a vrba, před kterými jsem si v duchu představoval bojující kohoutky. Úplně se rozednilo a mě se začaly zmocňovat pochybnosti, jestli se dočkáme. Jemně, jako když padá mlha na paseku, jsem zaslechl bublání. Zvuk pomalu zesiloval, dalekohledem jsem propátrával slať, ale kohoutek neměl soka a zanedlouho utichl. Čekali jsme dál. Najednou se za terénní vlnou louky, po které jsme přišli ozvalo ostré "tsú tsú". A znovu jasně slyšíme dva hlasy a dokonce v momentě, kdy kohoutci proti sobě vyskočili jsme měli možnost je vidět. Asi patnáct minut jsme se zatajeným dechem poslouchali jejich volání a sledovali souboj. Vše utichlo a my se rozhodli počkat ještě alespoň hodinu, aby měli dostatek času a klidu zatáhnout do krytu.
      Mám v srdci tři zvukové záznamy, které mne v životě poznamenaly. První je z Rumunských Karpat, za úplné tmy. Šlo tehdy o ryk silného jelena, tři dospělí muži jsme se před tím hlasem tiskli k sobě, abychom se popřípadě mohli bránit. Druhý pochází ze Sibiře. Ležel jsem ve stanu na břehu ledového oceánu, pomalu usínám a kolem mne z ničeho nic proběhla tisícovka sobů, všem jemně praskalo v kloubech jako na sjezdu revmatiků. Ten třetí mám právě ze Šumavy. Uklidňující romantické bublání, které se vine slatí jako kraječka kolem kapesníčku. Vím, že slyšet všeho všudy tři tetřívčí kohouty není nic světoborného, ale pro mne byl tento zážitek nezapomenutelný. Bojím se o tyto krásné obyvatele našeho lesa a přeji jejich druhu, aby přežil.

Fotogalerie

Zpracování dat...