Časopis Myslivost

Myslivost ve společnosti Lesy Hluboká n.Vlt., a.s.

Ing. Miloš BALÁK
Myslivost ve společnosti Lesy Hluboká n.Vlt., a.s.
V nádherné jihočeské krajině na levém břehu Vltavy, v oblasti s bohatou lesnickou a mysliveckou tradicí provozuje myslivost ve dvou bažantnicích Borek a Vltava akciová společnost Lesy Hluboká nad Vltavou. Obě bažantnice, které na sebe bezprostředně navazují, jsou rozloženy okolo rybníků Zvolenovského, Munického a Naděje v krajině pravidelně se střídajících lesů a luk s vodní hladinou a s rozsáhlými rákosinami, rozdělené pro hlubockou krajinu tak typickými mnohakilometrovými dubovými alejemi.
Prakticky z každého místa tisícihektarové honitby je nádherný výhled na dominantu oblasti - zámek Hluboká, který dodává krajině punc jedinečnosti. Honitba také nedílně obklopuje lovecký zámek Ohrada se známou zoologickou zahradou.

V loňské lovecké sezóně odchovala společnost téměř 40 000 bažantích kuřata a 11 000 mladých kachňat. Do honitby bylo posléze vypuštěno téměř 24 000 bažantích kuřat ve věku 8 až 10 týdnů. bylo dosaženo slovitelnosti skoro 50 %. kachňata jsou na rybníky vypouštěna stejně jako bažantí kuřata po uplynutí inkubační doby po očkování proti botulismu. tato nákaza je bohužel v oblasti dosti rozšířena a prakticky veškerá vypouštěná zvěř je proto preventivně touto vakcínou ošetřena. Slovitelnost kachen dosáhla 75 %.

Lesy Hluboká nad Vltavou samozřejmě organizují společné hony na kachnu divokou a bažanta. Téměř dvě třetiny zvěře je ulovenou poplatkovými lovci. Do budoucna plánujeme zvýšení aktivity bažantnice rozšířením dalších druhů drobné lovné zvěře, a to bažanta královského a krocana divokého. V roce 1999 se nám podařilo u obou druhů vytvořit chovná hejna, která jsou základem pro vypuštění do bažantnice. U divokého krocana plánujeme možnost individuálního lovu v době toku v oddělené části bažantnice tak, abychom neohrozili populaci bažanta eventuální nákazou přenosnou na bažantí zvěř divokým krocanem.

Ze spárkaté zvěře se v honitbě vyskytuje pouze zvěř srnčí. Zde ulovení srnci vykazují poměrně vysokou kvalitu paroží. Většímu rozvoji chovu srnčí zvěře ale brání vyšší celoroční frekvence turistů a rekreantů.

Lesy Hluboká nad Vltavou se ale ve své hospodářské činnosti nevěnují pouze chovu a lovu zvěře. myslivecké aktivity dále rozšiřují. V sídle společnosti například vybudovaly vzorkovou prodejnu lesnických a mysliveckých firmy Silvajagd, kde nabízejí nejen ucelenou kolekci oděvů, ale i novinku na trhu - jednotné oblečení pro členy ČMMJ - společenskou mysliveckou uniformu. nabídka prodejny je samozřejmě mnohem širší a umožní zájemcům koupit kompletní kolekci praktického a kvalitního oblečení.

Ve své podnikatelské činnosti hledá společnost i další aktivity, které by co nejvíce souvisely s myslivostí, lesnictvím a přírodou vůbec. jako zajímavost možno uvést, že koncem roku 1999 byla poprvé ve středoevropském regionu zavedena výroba pravého kaviáru z lososa s cílem nahradit na trhu s potravinami různé chemicky barvené náhražky této pochoutky, přitom v ceně přijatelné i pro českého zákazníka. I tak zůstává hlavním cílem při hospodaření společnosti v honitbě upevnění a rozvoj mysliveckých tradic, které mají v oblasti Hluboké nad Vltavou zapuštěny hluboké historické kořeny a tvoří její nedílnou součást.Zpracování dat...