Časopis Myslivost

Střelivo NORMA na našem trhu

Ing. Daniel ŘEHÁK
Střelivo NORMA na našem trhu
Tato u nás zatím poměrně málo známá firma patří mezi přední výrobce munice. Tradice sahá až do roku 1895, kdy byla firma založena. Po sedmi letech se firma přemístila do města Ámotfors. Tam sídlí až do současnosti. Během let se neustále rozšiřuje sortiment i objem produkce. V roce 1990 začala spolupráce s věhlasnou značkou Dynamit Nobel AG. Kvalita výrobků tak podstatně vzrůstá. Norma budovala postupem času v každé zemi svá obchodní zastoupení. Například v katalogu pro rok 2000 lze spočítat 30 zemí přičemž v některých Normu zastupuje i několik firem. Ze států střední Evropy zbývalo pouze zastoupení pro Českou republiku. Dle obchodního manažera firmy Norma hledala zástupce dostatečně silného a spolehlivého, pokud možno se zajištěnou budoucností. Volba padla celkem oprávněně na firmu Frankonia Lov, za kterou stojí silný německý partner. Navíc německá Frankonia Jagd už zastupuje Normu na německém trhu.
Popišme si však hlavní důvody úspěchu munice Norma. Lovci vždy požadují tři hlavní podmínky. Střela musí dosahovat požadované přesnosti, mít potřebný účinek v cíli a v neposlední řadě být ekonomicky přijatelná. Munička Norma spojením s dlouholetým výrobcem Dynamit Nobel volbou vhodných typů prachů a střel toho dosáhla. Posledním důkazem toho jsou úspěchy na mistrovství světa CISM konaných v srpnu 1999 v Záhřebu. Zde se podařilo se v disciplíně střelba na vzdálenost 300 m standardně vyrobenou municí 6 mm BR a .308 W Diamond Line obsadit v kategorii družstev 1. a 2. místo. V jednotlivcích pak 2. a 3. místo. Je na místě podotknout, že v řadě Diamond Line jsou využity skvělé střely firmy Siera.

Z hlediska ranivosti především díky firmě Dynamit Nobel tvoří munice absolutní špičku. Byla to právě firma Dynamit Nobel, která vyvinula umělou želatinu pro zkoušení koncové balistiky. Díky tomu Norma představila střely TXP, Oryx, Vulkan, Alaska a Plastspitz. Střela TXP se skládá z homogenního pláště, jenž obsahuje dvě samostatná jádra. Velmi podobnou konstrukcí je i střela NOSLER. Jádro v předním ogiválu je olověné, následuje měděné zakončení a druhé olověné jádro. Jádro je k plášti připájeno. Spodní část střely má zesílené stěny pláště. V cíli se přední část střely rozpíná, avšak pouze do určité míry (do dvojnásobku ráže) dané měděným zakončením. Střela tak zůstává v cíli dlouho homogenní vyznačuje se především velkým účinkem v cíli a vysokou ranivostí. Střela TXP se používá především k lovu těžké zvěře. Střela Oryx je klasická poloplášťová. Klasické olověné jádro je uzavřeno do pláště, ve spodní části zesíleného. Dno střely je pro zabránění případného oddělení jádra od pláště uzavřeno. Protože se tloušťka stěny pláště střely směrem ke dnu postupně zvětšuje, odpor střely v cíli se postupně zvyšuje podle tloušťky cíle. Přední ogivál střely se postupným pronikáním cílem stále do určité míry deformuje, přičemž dno zesílené stěnou pláště je stále homogenní. Střela ORYX je vhodná pro lov zvěře střední velikosti. Střela byla modernizována doplněním o plastovou kuklu červené barvy, která má zabránit deformacím obnažené olověné části střely v zásobnících. Je pojmenována Plastikspitz. I střela VULKAN má ze stejného důvodu zapertlovaný plášť na předním ogiválu střely. Obě střely, stejně jako Oryx, jsou vhodné pro lov středně velké zvěře. Pro tréninkovou střelbu a na tlumení predátorů je vhodné celoplášťové střelivo Jaktmatch.

Je pravdou, že na našem trhu je nejrozšířenější munice Sellier & Bellot. Je ostatně i ekonomicky nejvýhodnější. O něco horší je to však s precizí a ranivostí. Rozličné firmy dovážejí i kvalitnější munici. Není ale dodáváno pravidelně, takže si zákazník raději zbraň nastřelí na jisto na stále na trhu se vyskytující S&B. Frankonia Lov toto chce napravit a zaručit stálý zdroj munice Norma. Z hlediska ceny NORMA munici S&B převyšuje. V současnosti pořídíme krabičku 20 kusů ráže . 308 W poloplášťové střely přibližně za 350 Kč. Podobnou munici Norma pořídíme za 1250 Kč. Připlatit si poměrně nevysokou částku za jistotu je namístě. Střelivo Norma si lze zakoupit nejen v pražské Frankonii Lov, ale též u jejích regionálních partnerů.Zpracování dat...