Časopis Myslivost

"Konečně"

Ing. Daniel ŘEHÁK
povzdechli si mnozí z nás zakoupení kulové zlamovací jednušky IŽ-18 MN v ráži .308 W, jež je nyní prodejci konečně nabízena na trhu.
Proč konečně? Firma DETEX ltd. k nám totiž dováží od Iževské firmy BAIKAL jednušky v ráži .222 Rem. Pokud je používána solidní munice, nečiní obtíže ulovit s ní spárkatou zvěř. Na vysokou a černou je přece jen vhodnější výkonnější střelivo. Vedení DETEXU požadovalo již v samých počátcích dovážení IŽ-I8 MN silnější ráži. Ovšem v Rusku se přece jen plánované socialistické hospodářství pomalu a těžko mění na tržní. I filozofie firmy je poněkud odlišná. Dokud jde určitý typ na odbyt, je masově produkován, co se bude vyrábět v blízké budoucnosti tamní manažery asi příliš nezajímá. Přesto se nakonec podařilo dovézt větší množství jednušek v ráži .308 W pro západní trh. Určitá část se objevila koncem minulého roku i na našich pultech. V současnosti jsou zbraně běžně k dostání, ale jaká bude situace v době otištění v časopise Myslivost si netroufám odhadnout. Zde především narážím na případ mnoho let slibované brněnské jednušky ZBK. Zeptal jsem se proto ředitele firmy DETEX na jeho názor. Poměrně realisticky mi sdělil, že je samozřejmě snahou včas plně uspokojit všechny zákazníky, ale bohužel nemůže zaručit vždy včasné dodávky z ruské strany. Na druhou stranu i v Iževsku pochopili úspěch této ráže a měli by se podle toho také chovat. Našim myslivcům doporučuje jistou dávku trpělivosti, rozhodně však by neměli být zklamáni.

Podívejme se v krátkosti na technické řešení zbraně. Hlavním kladem je za studena kovaná hlaveň. Kromě vysoké pevnosti se vyznačuje značnou homogenitou a vysokou přesností střelby. Vývrt je tradičně chromován. Na hlavňovém bloku je vyfrézována lišta standardních rozměrů pro montáž optiky. Uzamčení hlavně v baskuli je zabezpečeno systémem ROUX. Odemčení pro zlomení hlavní je ovládáno částí lučíku. Přitom je současně napínáno kladívko (skrytý kohout). Napnuté kladívko signalizuje výstražník a pro zvýšení bezpečnosti je vybaveno odskokem. Pojistka jistí pohyb spouště. Povrchová ochrana je zabezpečena sytě černým brynýrováním. Tradičně slabší je povrchová úprava laku pažbení. Pažbení je vyrobeno z karelské břízy nebo z buku. Pro zvýšení tuhosti je pažba k baskuli uchycena průběžným šroubem. Všechny zbraně by měly mít u puškaře vyměnitelné hlavně. Mělo být možné zkompletovat například sadu v brokové ráži s .222 Rem a .308 W. Bohužel BAIKAL zatím nemá zájem dodávat samotné kulové hlavně. Alespoň se máme na co těšit a osobně jsem velmi zvědavý pro kterou další ráži se Iževsku rozhodnou. Cena oproti původně dovážené nepatrně vzrostla. Doporučená maloobchodní cena je nyní okolo 7 500 Kč.Zpracování dat...