ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Shot Show 2001

Ing. Ladislav Dékány
Shot Show 2001
Ve dnech 11.-14. ledna se konal již 23. světový veletrh v New Orleans, Louisiana, USA. Svou velikostí, přes 44 tisíc čtverečných metrů a počtem vystavovatelů 1 450 to byla největší každoroční přehlídka novinek ze světa zbraní, nábojů, optiky, lukostřeleckých výrobků, nožířských výrobků a doplňků pro volný čas a pobyt v přírodě. Veletrh byl umístěn v halovém komplexu Ernesta E. Moriala, na jednom podlaží v celku. Jenom pro představu velikosti, hlavní ulička měla délku přes jeden kilometr.
Prakticky každý z vystavujících přinesl nějakou novinku nebo aspoň vylepšení svých produktů. Největší společnosti v tomto odvětví, jako např. Browning, Winchester, Smith & Wesson a další zabírali sami plochu, která byla větší, než celá plocha vyhrazena pro českou výstavu Loveckých a sportovních zbraní. Bylo to ale také tím, že takovéto velké firmy se již nespecializují pouze na prodej zbraní, ale nabízejí také široký sortiment doplňků. Příkladem může být např. Browning, nebo Smith & Weson, který vyrábí mimo střelné zbraně třeba i trezory, hodinky nebo jízdní kola.

Výrobci zbraní již celkem úspěšně zaplnili základní sortiment ráží. Zajímavými výrobky byly např. poloautomatická malorážka 22LR od firmy Henry Repeating Arms, která jde rozložit a poskládat do pažby. Je mimořádně lehká, vhodná do batohu jako záložní zbraň - na škodnou. Na opačném konci výkonnostního spektra se objevila "lovecká" puška v ráži .50 BMG. Váha 8 kg, dostřel hodně přes kilometr. Nese příznačný název: Rhino - nosorožec a oblastí použití je Afrika.

Samozřejmě, že mimo automatů a zbraní v kamufláži se představili i "aristokraté" ve zbrani. Nechyběl např. Charles Daly se svými brokovými dvojkami.

Zajímavým výrobkem byl také osmiranný poloautomat v ráži 308 Winchester prodávaný pod názvem SAIGA. Jedná se o konverzi známého automatu Kalašnikova do této ráže a do loveckého zapažbení. Zbraň vypadá civilně, esteticky a díky své nízké ceně, chromované hlavni a spolehlivosti určitě obohatí i český trh.

V oblasti nábojů se na americkém trhu objevily neuvěřitelně levné náboje ze zemí bývalého sovětského bloku. Např. značka Wolf jsou náboje z vojenských zásob.

Zajímavé, ale na našem trhu nedostupné brokové náboje produkuje společnost All Purpose Ammo. Dodává na americký trh veliký výběr "efektových" brokových nábojů ráže 12. Např. "ptačí" náboje fungují jako dělobuch, "dračí dech" jsou zápalné náboje, zapalující všechno až na 100 metrů, "bolo" jsou dvě kuličky svázané ocelovým lanem, "smoke bomb" dýmovnice zahalující všechno v okolí hustým kouřem atd.... .

V oblasti optiky doplňují velcí výrobci svůj sortiment. Špičková technologie je následována ne vždy příznivou cenou. Užitečným binokulárním dalekohledem se představil Canon. Svůj již známý systém optické stabilizace obrazu přenesl do dalekohledů a představil nové modely. Dalekohledy 15 x 50 a 18 x 50 by nešlo ani jinak používat, než s optickým stabilizátorem obrazu. Optický stabilizátor eliminuje chvění ruky a obraz je při pozorování z volné ruky (nebo dokonce z jedoucího auta) pozoruhodně stabilní.

V oblasti puškohledů je tady také několik novinek, které by byly zajímavé i pro evropský trh. Americký trh je v této oblasti zaměřen na puškohledy s objektivem kolem 42 mm. Pro denní lov je to považováno za postačující a noční lov není moc rozšířen. Ale proto že přeci jenom se tam také střílí i v noci, americká společnost ATN vyřešila tento problém a dala na trh puškohledy s průměrem objektivu 60 a 65 mm. Měl jsem ho v ruce a musím říct, že se mi zalíbil. Vysoké přiblížení 6-18krát, vysoce světelný objektiv 65 mm, který zabezpečí dostatek světla i při velikém zvětšení, osvětlený kříž s nastavitelnou intenzitou a sada výměnných kompenzátorů dráhy střely spolu s příslušným dálkoměrem

Od firmy ATN byl vidět i nejmenší dalekohled se zvětšením 8x. Tento dalekohled je nejmenším svého druhu (4,5 x 2,54 cm). I když vypadá spíš jako dětská hračka, tak hračkou rozhodně není. Skládá se z 27 dílů a 12 komplexních optických ploch. Jenom světelnost není vysoká, ale pro denní pozorování stačí.

V oblasti oblečení pro lov a pobyt v lese je v Spojených Státech velice rozšířené oblečení maskovací, se vzorem stromů a listů. Skutečně je velice účinné a lovec je v něm prakticky neviditelný. Tento maskovací povrch se používá skutečně všude. Zajímavou aplikací maskovacího povrchu jsou "protikomáří" šaty, nebo spíš takový síťovaný oblek, který je maximálně prodyšný, ale komárem nepropíchnutelný. Je ideální do oblastí se zvýšeným počtem komárů, jak na čekanou k vodě, tak i na rybaření.

Velice rozvinutý je průmysl kolem posedů. V nabídce firem můžete najít "těžké posedy" vybavené dokonce filtroventilací (eliminací vašeho pachu), aby zvěř necítila vaši přítomnost. Zvláštností nejsou ani posedy, které se připojí za auto (jako vlek), na místě se vysunou do výšky, po lovu se zase poskládají a přesunou na jiné místo.

Oblíbenými jsou lehké a přenosné posedy vyrobeny z hliníku. Každý lovec je může vzít sebou a lehce umístit na stromě.

K oblíbeným krytům před zvěří patří také široký sortiment lehce přenosných vzdušných stanů. Jsou jak obvyklé v maskovacích barvách a neváží více než 10kg.

Vábení zvěře je velice ceněným uměním i v USA. Ne každý však umí vábit tak, aby zvěř skutečně přišla. Proto je pro každého připraven široký sortiment různých vábniček. Posledním výdobytkem jsou však elektronické vábničky. Tady již nemusíte znát umění tvorby zvuku. Na dálkovém ovládání si pouze zvolíte například dominantního jelena a jeho skutečný hlas se šíří lesem. U elektronických vábniček se totiž používá digitalizovaný zvuk skutečných jelenů nebo skutečné zvěře. Jeho reprodukce pak "nemá chybu".

V kategorii ochrany zbraní a jejich ošetřením před korozí mě zaujaly dva produkty. První je produkt s názvem Tuf-Cloth, výrobek který získal v minulém roce spoustu ocenění za svou účinnost. Základem této rodiny výrobků je mikrokrystalická bariéra (jak to nazývá výrobce), která přilne k povrchu a zabrání korozi. Druhým zajímavým výrobkem je Inhibitor. Stačí ho dát do skříně se zbraněmi (nebo jinými kovovými předměty, např. nářadí) a výrobek se začne odpařovat. Naváže chemickou reakci s molekulami vody a zamezí oxidaci, tedy rezivění.

Velký výběr produktů jiných firem by dával možnost takhle pokračovat ještě dlouho. Doufám, že na českém trhu se objeví některé z těchto novinek. Vždyť i o české výrobky byl velký zájem na tomto veletrhu. Já jsem navštívil CZ Uherský Brod, Zbrojovku Brno, Meoptu, Sellier & Bellot i Arms Moraviu. Mimochodem o výrobky posledně jmenované firmy byl zájem i na černém trhu. Někdo totiž zcizil její vynikající pistole CZ 2000, spolu s velkokapacitními zásobníky a lasery. Policie očividně neměla radost z tohoto počinu. Budu se snažit a v některém z příštích čísel se vrátit k některému z produktů podrobnějším pohledem a přinést více informací.Zpracování dat...