ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Výroba pevného loveckého nože

Karel Hons
Výroba pevného loveckého nože
Pevný lovecký nůž má své výhody při použiti v přírodě. Většinou se jedná o robustnější typ nože, který má všestrannější využití, zvláště když je doplněn pilkou, která je uložena ve střence .
Konstrukce a výroba pevného loveckého nože se neobejde bez spolupráce s jeho uživatelem. Každý uživatel nože může mít své představy o tvaru a velikosti nože, ale také o použitém materiálů na čepel, střenky, kování atd. Jestliže jsou požadavky sladěny s možnostmi nožíře a je také respektovaná navrhovaná cena, je možné nůž vyrobit.

Popis výroby. Z pásu materiálu se podle vzoru vytvaruje budoucí obrys nože. Síla výchozího materiálu je asi 4,5 mm, a proto je nutné nůž před tepelným zpracováním (kalením a popouštěním) předbrousit a upravit budoucí ostří. To se provádí broušením na brusu, který má poměrně velký průměr (asi 800 mm) a je chlazen vodou. Velký průměr kotouče je důležitý, aby nedocházelo k podbroušení ostří do dutého tvaru a jeho zeslabení.

Takto připravený polotovar se opatří otvory pro uchycení kování a střenek a také otvory, které slouží nejen nejen k odlehčení držadla a lepšímu vyvážení nože, ale také k dobrému přilnutí střenek k noži. Potom je možné nůž zakalit.

Kalením získá čepel tvrdost, ale je velmi křehká, snadno by praskla. Proto následuje popuštění při teplotě do 200°C (podle druhu materiálu). Tepelně zpracovaná čepel je připravena k dalšímu broušeni, pulírování a leštění, což jsou postupy k dosažení povrchové úpravy nože. Následuje napasování, přinýtování a opracování záštity (kování). Nakonec se nalepí a přinýtují střenky a nůž se povrchově přeleští a naostří.

Nůž na dnešním obrázku byl zkonstruován na přání zákazníka a je vyroben z oceli 440C. Kování je z materiálu CuZnNi 18 - pakfong, střenka z pravého parohu.

Celková délka je 200 mm a délka čepele je 93 mm, šíře čepele u záštity (kování) je 25 mm. Nůž velmi dobře padne do ruky a při práci neklouže v dlani. Střenka z parohu má dobrou životnost, originální kresbu a na lovecký nůž patří.

www.kadel.cz/hons


Zpracování dat...