ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

BLASER z Brna

Ing. Daniel ŘEHÁK
BLASER z Brna
Už samotný nadpis asi vzbudí zájem. Vždyť věhlasná značka BLASER patří úplně jinam než do Brna. Již několik měsíců tomu tak opravdu je. Díky firmě Frankonia, která zastupuje v prodeji BLASER i Zbrojovku Brno, vznikla myšlenka vzájemné spolupráce obou zbrojovek. Základní myšlenka byla vyrobit v Brně pušku vzhledově i designově shodnou se zbraní Blaser 95, ale v příznivější cenové relaci. Brněnská zbrojovka měla snahu inovovat své výrobky zcela novým typem a obstát v konkurenci ostatních značek. Se vznikem kulobroků Blaser 95, Merkel SL nebo Sauer 97 přišel i zcela nový prvek - napínání bicího ústrojí tlačítkem na hřbetu rukojeti. Právě tyto prvky měl nový brněnský kulobrok vlastnit a tím se zařadit mezi několik málo pokrokových výrobců.
Díky vzájemné spolupráci se skutečně podařilo zahájit v Brně výrobu pušek zvaných "FRANKONIA FAVORIT". Kulobrok tvoří do jisté míry určitý mezník v produkci zbraní na našem území. Nezdá se důležité, že jde o licenční výrobu. Jednoznačnou novinkou je sériová výroba lůžka závěru (baskule) z materiálu na bázi duralu. Přestože je dural kvalitní a dostatečně pevný (používaný pro výrobu částí letadel), je na namáhané díly jako uzamykací klín nebo hlavňový čep použita jakostní ocel. Hlaveň v lůžku uzamyká jednoduchý klín ovládaným Scootovou temenní kličkou. Klín zapadá do masivního ocelového háku, což umožňuje použití i silné kulové munice. Bicí mechanismus má u firmy Blaser téměř třicetiletou tradici a je roky více než prověřen. Za tu dobu byly "vychytány" nedostatky a v současnosti musíme hovořit o naprosté spolehlivosti a bezpečnosti. Mechanismus napíná posuv tlačítka směrem vpřed. Vše proběhne hladkým chodem a především v naprosté tichosti. Volba spouště určí, zda je střelba z kulové (přední spoušť) nebo brokové hlavně. Pokud není vystřeleno, lze opět napnutý bicí mechanismus tlačítkem bezpečně a tiše vypustit. V případě pádu zbraně dojde také k bezpečnému vypuštění napnutých úderníků. Odpor spouště pro kulovou hlaveň je z výroby nastaven na minimální bezpečnou mez. Konstrukce bez napínáčku je ostatně lety prověřenou tradicí firmy Blaser.

Díky použití lehkého duralu je zbraň lehká (jen asi 3 kg) a poměrně malou délkou 103 cm získá na praktičnosti a dobré ovladatelnosti. Tyto vlastnosti ocení majitel především při šoulačce. Silné předpažbí s bavorskou lícnicí dotváří harmonický vzhled zbraně. Vkusné ořechové pažbení je napuštěno olejem a chráněno vrstvou politury. Hlavňový svazek je vysoce leštěn a černěn. Vrchní broková hlaveň je opatřena otvory pro montáž optiky BLASER. Firma tak chce zamezit případnému použití nekvalitní montáže, která by mohla snížit jinak pověstnou přesnost. Montáž, ať již s kroužky průměru palce nebo 30 mm, přijde kupce okolo 10 000 Kč. Za tolik peněz má zákazník kvalitní montáž snímatelnou pouhým pootočením dvou pojistek. Při opětném nasazení je zaručen stejný bod zásahu. Kulobroky jsou již v prodeji, a tak jsem měl zbraň při psaní následujících řádků k dispozici. Prodejní cena kolem 45 000 Kč je sice nemalá částka, ale výrazněji nižší než originální předloha BLASER 95 (asi do 60 000 Kč) nebo Sauer 97 (asi od 70 000 Kč).

Na střelnici jsem chtěl vyzkoušet především přesnost samotné zbraně, zda jde o kopii kvalitní a zda se podaří dosáhnout opravdu po sundání a nasazení montáže stejného cíle. Munici a optiku jsem se rozhodl použít kvalitní, aby se projevila jen zbraň. Náboj 7 x 65 R Norma se střelou Vulkan 11 g a optiku MEOPTA 6 x 42. Na vzdálenost 80 metrů byl vleže s oporou proveden nástřel a pak vystřeleny tři rány. Po každém výstřelu jsem sejmul a opět nasadil optiku s montáží. Rozptyl činil 28 mm a plně potvrdil kvalitu a přesnost zbraně, montáže, optiky i vysokou jakost munice Norma. "FRANKONIA FAVORIT" je dodávána v rážích 12/.222 Rem, 5,6 x 52 R, 6,5 x 57 R, 7 x 65 R, 30-06, 8 x 57 JRS, 9,3 x 74 R.Zpracování dat...