ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

IV. Národní soutěž ve vábení jelenů

Ing. Jiří KASINA
IV. Národní soutěž ve vábení jelenů
Součástí programu Svatohubertských slavností na Kuksu se snad stala již pevně stala Národní soutěž ve vábení jelenů. Tentokrát již po čtvrté se v sobotu 6.10. sešli jelenáři na pódiu postaveném na nádvoří zámku v Kuksu. Potěšitelné bylo to, že ač se někteří z loňských a předloňských účastníků asi nechali odradit počasím nebo neposbírali odvahu vystoupit před publikem, objevila se mezi účastníky nová jména. Zvláště je třeba vyzvednout odvahu studenta SLŠ v Trutnově Josefa Kaprase, který přes své mládí byl zdatným soupeřem ostatním a hned premiérově obsadil slušné 10. místo z celkových 13 účastníků. Zvláště sympaticky jeho účast působila v porovnání pohledu těch, kteří už opakovaně stáli pod pódiem, jen tak mezi řečí hrdinně tvrdili, že takhle troubit umí taky, ale přitom přihlášku do soutěže nevyplnili. Je to škoda, protože se sice jedná o regulérní soutěž, ale také o ukázku a představení pro diváky a ovace sklízeli zaslouženě všichni soutěžící. A za pěknou propagaci tradiční myslivecké dovednosti účast přece stojí.
V programu letos došlo k několika změnám. Zůstalo sice tradičních osm ukázek (čímž jsme mimochodem nejnáročnější a asi tím pádem i nejobjektivnější soutěží jelenářů v Evropě), ale letos poprvé se rozšířilo bodové spektrum rozhodčích od 1 do 5 bodů (dříve 1 - 3 body) a také rozhodčí svoje body po každé ukázce ukazovali divákům. Je to nejen spravedlivější, ale také diváčtější a konec konců i jistou formou kontroly poroty veřejností. Diváci si tak mohli konfrontovat své hodnocení s názorem poroty, kdo pozorně sledoval práci poroty jistě viděl, že porotci "neopisovali", ale ani že nedocházelo k dramatickým rozdílnostem v hodnocení. Pětičlenná porota pracovala ve složení Ing. Jan Kupka (předseda), Miroslav Kortan, Ing. Ladislav Podzimek, Václav Krtil a Lubomír Klement.

Program moderoval také již tradičně MVDr. František Fejfar a po ukončení disciplín a sečtení bodů mohly být vyhlášeni nejlepší. Mistrem ČR ve vábení jelenů pro rok 2001 se stal Milan Janík z Velkých Karlovic. Cenou pro vítěze byl odstřel daňka II. věkové třídy ve Staré oboře (věnovaly Lesy České republiky, s.p.), dalekohled Fomei 9x63 ZCF Excelent Vision (věnovala firma Fomei Hradec Králové) a také již tradiční atribut vítěze - nádherný lovecký tesák s motivem jelena v dřevěné kazetě z dílny Oldřicha Duška. Milan Janík též získal počtem 42 hlasů Cenu diváků - broušenou vázu s loveckým motivem věnovanou Interlovem Praha. Na pomyslném stříbrném stupínku skončil Oldřich Novobilský z Bělé pod Pradědem. Druhé místo bylo oceněno též dalekohledem firmy Fomei, k tomu získal olejomalbu říjícího jelena autora akad.mal. Václava Nasvětila. Na bronzový stupínek po předchozích "bramborových medailích" prorazil MVDr. Antonín Rudolf z Karlových Varů. I on, stejně tak jako čtvrtý v pořadí získal odměnu v podobě dalekohledu Fomei. Pohled na tabulku potvrzuje vyrovnanost a minimální bodové rozdíly.

První tři v pořadí nás budou v příštím roce reprezentovat na Mistrovství Evropy ve vábení jelenů, které pořádá Českomoravská myslivecká jednota, resp. redakce časopisu Myslivost. Přesné datum a místo bude ještě oznámeno. Přejme si, aby zřejmě červnový termín Mistrovství Evropy byl jak svátkem jelenářů, tak i inspirací pro soutěžící na další ročník národní soutěže, která opět proběhne na Kuksu začátkem října příštího roku. Víme totiž zcela jistě, že schopných jelenářů je u nás dost, stačí jen najít čas a hlavně odvahu se přihlásit. Proto nashledanou v ještě větším počtu na již jubilejní V. Národní soutěži ve vábení jelenů.


Zpracování dat...