ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Mistrovství Evropy ve vábení jelenů

Ing. Jiří KASINA
Mistrovství Evropy ve vábení jelenů
V rámci již tradičních Svatohubertských slavností ve Sv. Antone nedaleko Banskej Štiavnice na Slovensku se v sobotu 22. září konalo již III. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Zúčastnilo se ho celkem 17 jelenářů z Německa, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Rumunska, Slovenska a České republiky. České jelenáře reprezentovali Stanislav Hýbner, Milan Janík a Jan Niedoba, v mezinárodní šestičlenné porotě pak zasedl Ing. Jan Kupka.
Soutěž probíhala na nádvoří Myslivecké a lesnického muzea v zámku ve Sv. Antone za neuvěřitelného zájmu diváků. Svojí přítomností ozdobil slavnosti prezident CIC dr. Schramm, slovenský ministr zemědělství Pavol Koncoš, prezident Slovenského poľovníckeho zvazu Marián Lipka, předseda ČMMJ prof. Josef Hromas a mnoho dalších významných mysliveckých osobností.

Soutěžilo se ve třech soutěžních disciplínách: hlas hledajícího mladého nebo starého jelena, hlas jelena, který ovládl tlupu laní, hlas jelena vyzývajícího soupeře. Bodovací systém byl od 1 do 6 bodů, hodnocení porotci ukazovali na tabulkách a veřejně se četlo po každé ukázce. V případě rovnosti bodů na prvních pěti místech následoval "rozstřel" (další disciplína), což rozhodlo o pořadí nejen na 2. a 3. místě, ale i na 4. a 5. místě.

Mistrem Evropy ve vábení jelenů pro rok 2001 se stal Vladimír Kaděrka (SR, 100 bodů), stříbrný byl po "rozstřelu" Alojz Kaššák (SR, 86 b.), bronzový László Homolay (Maďarsko, 86 b.). na pátém místě skončil také po "rozstřelu" s Maďarem Jung Jeno náš nejlepší Jan Niedoba (oba shodně 80 b.). Další z našich zástupců byl Milan Janík na 6.-7. místě (74 b.) a Stanislav Hýbner na 12. místě (67 b.). Vítěz kromě medaile a poháru získal též automobil Lada 2110 od hlavního sponzora soutěže firmy SlovLada.

Nejen Mistrovství Evropy, ale i celé slavnosti ve Sv. Antone byly opravdovým svátkem slovenských myslivců, nekonečné řady aut a autobusů lemovaly všechny příjezdové cesty a v areálu i okolí zámku bylo co k vidění. Myslím, že v tomto mají naši myslivci stále co dohánět. Na závěrečném společenském večeru pak převzal symbolickou štafetu pořádání mistrovství ve vábení pro rok 2002 za Českou republiku, resp. ČMMJ prof. Hromas. Místo i datum konání mistrovství bude včas zveřejněno na stránkách Myslivosti.

Na závěr se patří zmínit i jeden milý okamžik závěrečného večera - nejvyšším slovenským mysliveckým vyznamenáním byl za udržování česko-slovenských vztahů oceněn Dr. Štefan Hakeľ, vedoucí KPK ČMMJ. A musím říci, že si toto vyznamenání opravdu plně zaslouží.


Zpracování dat...