ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Puškohledy Docter

ZF 8x 6 M a VZF 3-12x56 M  Ing. Martin Jeřábek
Puškohledy Docter
Snad všichni střelci si přejí mít na své zbrani co nejlepší puškohled. V nabídkách různých značek, které jsou na našem trhu zastoupeny, není zpravidla snadné se vyznat. Nyní si blíže představíme přístroje, které nesou známou značku Docter. Na úvod několik vět o historii firmy. Firma vyrábějící přístroje pod touto značkou vznikla v srpnu 1991, po rozdělení firmy Carl Zeiss Jena (z jejich výrobních podniků v Saalfeldu, Gehlbergu, Schleitzu a Eisfeldu). Současný název firmy je od 3. července 2000 Analytik Jena AG. Samotný výrobní podnik má sice nový název, ale co je důležitější, více než 100letou výrobní tradici ve výrobě optických přístrojů. Vyrábí široký sortiment kvalitních výrobků od lup, triedrů až po zaměřovací dalekohledy.


Oba přístroje jsou si konstrukčně podobné a mohou se používat v jakémkoli ročním období, za dne, za šera, v mlze i za noci a při všech druzích lovu a mohou se připevňovat a montovat na libovolný typ zbraně. Mohou být vystaveny působení atmosférických vlivů včetně ponoření do vody až do hloubky 1 metru! Každý přístroj se při výrobě individuálně testuje. Celý vnitřní prostor je vyplněn dusíkem, který zamezuje kondenzaci vodních par uvnitř přístroje při náhlých změnách okolní teploty. Puškohledy jsou nárazuvzdorné a mají na naše poměry mimořádnou záruční dobu 30 let!

Společnou vlastností obou přístrojů je především konstrukční provedení těla přístroje (tubusu), který je vyroben z jednoho kusu materiálu. Výrobce použil velmi pevnou a lehkou hliníkovou slitinu. Právě díky jednodílnému tubusu je celá konstrukce mimořádně stabilní a odolná. Pro povrchovou úpravu je použito tvrdé eloxování, což v znamená (elektrochemickou přeměnu vnější vrstvy materiálu na velmi tvrdý oxid hliníku). Pro uživatele není ale výrobní postup tak důležitý. Hlavní je výsledek. Celý dalekohled má sametový povrch černé barvy a navíc velmi odolný proti poškození, takže i po dlouholetém používání vypadá přístroj jako nový. Příjemná je i skutečnost, že na povrchu nejsou vidět otisky prstů.

Některé vnitřní mechanické součástky jsou také zhotoveny z hliníkové slitiny. Pohyblivé díly, jejichž materiál musí být odolnější proti opotřebení (např. pohyblivé části ústrojí pro nastavení oprav a pouzdro s vodícími drážkami pro čočky ke změně zvětšení), jsou vyrobeny z nerez oceli. Použití tohoto materiálu se sice negativně promítá do vede ke zvýšení výsledné ceny přístroje, ale podle mého názoru je důležitější skutečnost, že pohyb všech vnitřních členů je naprosto plynulý a bez známek jakéhokoli zadrhávání.

Ovládací točítka pro stranovou a dálkovou opravu jsou zakryta kovovými víčky a utěsněna pomocí pryžového O-kroužku. Opravy se mohou nastavovat bez použití jakéhokoli nářadí. Točítka jsou z ergonomického hlediska dobře vyřešena, protože opravy je možno nastavovat i v rukavicích. Nastavování je velmi přesné a jednotlivé polohy jsou vymezeny bez zřetelné vůle. "Kliknutí" o jeden dílek stupnice posouvá záměrný bod o jeden centimetr na vzdálenosti 100 metrů. Stupnici je možno po povolení jednoho šroubku nastavit do nulové polohy (např. po nastřelení zbraně na vzdálenost 100 metrů). Při nastavování dálkové a stranové opravy se mění pouze poloha obrazu cíle - záměrná osnova tak stále zůstává ve střední poloze.

Optická soustava obou přístrojů je přímohledná dalekohledová soustava se vzpřímeným obrazem. Všechny optické členy jsou vybroušeny z optického skla a na všech netmelených optických plochách jsou napařeny antireflexní vrstvy. Tyto vrstvy slouží ke zvýšení propustnosti světla (snížení ztrát odrazem) a ke zlepšení kontrastu pozorovaných objektů. Účinnost antireflexních vrstev se zvláště projevuje za zhoršených světelných podmínek (svítání, za soumraku nebo v noci). Objektiv má činný optický průměr 56 mm, což je největší běžná velikost, která se u zaměřovacích dalekohledů vyskytuje. Použití objektivu o takovém průměru je základním předpokladem pro dosažení velké světelnosti celé optické soustavy a tím i celého dalekohledu. Objektiv je do tubusu mělce zapuštěn. (3 mm). Přístroje se standardně dodávají s průhlednými krytkami jak pro objektiv, tak i pro okulár). Malá hloubka zapuštění se podílí na dosažení širokého zorného pole. Rozdíl v mezi oběma přístroji je nejvíce patrný na optické soustavě. Technicky založené čtenáře jistě potěší řez optickou soustavou puškohledu VZF 3-12x56 M, na kterém je uveden i chod paprsků. Celá soustava se skládá z dvanácti prvků (čoček). Technické údaje obou přístrojů jsou shrnuty v přiložené tabulce.

Velikost zvětšení je plynule nastavitelná prostřednictvím rýhovaného točítka, na jehož obvodu jsou číslice, které proti indexu na tubusu udávají nastavenou velikost zvětšení. Pohyb točítka je při nastavování plynulý v celém rozsahu a za všech okolních teplot. Okulár je vybaven dioptrickou korekcí v rozsahu +2 dioptrie (resp. +2,5 pro ZF 8x56 -M-).

Pro přesnou a pohodlnou střelbu za šera jsou oba přístroje vybaveny osvětlovačem záměrné značky. Její jas je možno plynule nastavit pomocí regulačního točítka. Zvláště důležité je nastavit nízký jas záměrné značky tak, aby byl blízký okolním ramenům záměrného kříže a nedocházelo tak ke zbytečnému přesvětlení oční sítnice (viz např. článek v Myslivosti 1/2000). Střelec si může vybírat ze tří různých záměrných značek. Výrobce nabízí přístroje s různými tvary svítících záměrných značek, ze kterých si střelec může při výběru puškohledu vybrat. K osvětlení záměrné značky slouží nízkopříkonové svítivé diody (LED), které mají příznivý vliv na velmi dlouhou životnost napájecího článku (lithiový článek, typ CR 2032). Pro úplnost jsem změřil proudové odběry, které odpovídají značkám na obvodu regulačního točítka, a z kapacity napájecího článku jsem vypočítal dobu činnosti (při teplotě okolí +20 °C). Výsledky tohoto měření jsou uvedeny v tabulce (jsou shodné pro oba typy přístrojů). V porovnání s jinými přístroji (např. Tasco 4-12x56 EL) jsou naměřené hodnoty desetkrát menší. Z tohoto důvodu je také možné používat napájecí článek s menšími rozměry.

Jak již bylo uvedeno na začátku článku, je popis těchto přístrojů pouze malou ukázkou ze sortimentu přístrojů, které nesou značku Docter. Cílem firmy Analytik Jena AG je vyrábět přístroje, které jsou kvalitativně srovnatelné s výrobky firmy Zeiss, ale za mnohem příznivější cenu. Pečlivě sladěný postup při vývoji, konstrukci a výrobě až do náročného zkoušení umožňuje dosáhnout nejlepších optickomechanických vlastností. Za zapůjčení obou představených přístrojů autor děkuje firmě Nimrod - autorizovanému dovozci přístrojů této značky na český trh. Bližší informace o celém výrobním programu je možno najít např. na internetové adrese http://www.docter-germany.com.

Typové označení ZF 8 x 56 ­M- VZF 3 - 12 x 56 ­M-
Zvětšení (?) 8x 3x - 12x
O objektivu (D) [mm] 56 56
O výstupní pupily (Dvýst) [mm] 7 15 - 4,7
Vzdálenost výstupní pupily [cm] 8 8
Koeficient soumrakového vidění 21,2 8,5 - 25,9
Geometrická světelnost (Dvýst2) 49 225 - 22
Zorné pole [m/100 m] 5 9 - 3,5
Hmotnost [g] 550 600
Délka [mm] 358 377
Velikost opravy [cm]1 dílek cm/100 m 1 1
O tubusu (ve střední části) [mm] 30 30
O tubusu (u objektivu) [mm] 62 62
O tubusu (u okuláru) [mm] 40 39
Napájecí článek CR 2032 (3 V) CR 2032 (3 V)


Stupeň Odběr proudu [mA] Doba činnosti [h]
1 0,14 1357
2 0,21 905
3 0,32 594
4 0,51 373
5 0,8 238
6 1,19 160
7 2,03 94
8 7,05 27Zpracování dat...