ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Svatý Hubert musel mít radost

KAS
Svatý Hubert musel mít radost
První říjnový víkend musel mít i přes peripetie s projednáváním zákona o myslivosti opravdu velkou radost patron myslivců svatý Hubert. V sobotu 6.10. se konala již tradiční Svatohubertská slavnost na Kuksu. Hned na to, v neděli 7.10. odpoledne, musela být ale pozornost světce jistě zaměřena na Hředle, vesnici nedaleko Zdic na hranicích Křivoklátska. Odpoledne tu totiž byla vysvěcena zcela nově postavená kaplička svatého Huberta.
Nápad postavit a věnovat obci kapličku zasvěcenou mysliveckému patronovi se zrodil v hlavách Antonína Blatského a jeho syna Ing. Zdeňka Blatského, obou náruživých myslivců tělem i duší. Nápad našel kladnou odezvu u obce, a tak se mohlo po nezbytných přípravách a povoleních na jaře 2001 stavět. Obec dala k dispozici pozemek a zajistila zemní úpravy, vlastní stavbu financovali myslivci. Ing. Blatský je nájemcem 520 ha honitby selských lesů Hředle a tráví zde veškerý volný čas a jak sám říká, chtěl udělat nejen něco pro obec, ale též zpropagovat myslivost a myslivecké tradice. Možná se i dočkáme založení tradice myslivecké mše sloužené vždy na svátek patrona myslivců. Úsilí otce i syna Blatských bylo oceněno udělením čestného občanství obce Hředle.

Kaplička byla odhalena a vysvěcena za účasti starosty obce Františka Chlustiny, faráře farnosti v Žebráku, obou autorů původní myšlenky a mnoha občanů obce Hředle. Loveckou hudbou slavnost podbarvil trubač Josef Selement. Kaplička je postavena na návsi, stavba je zhotovena z hořického pískovce, shora krytá stříškou. Za obloukovým oknem je olejomalba s výjevem sv. Huberta. Autorkou obrazu je Eva Kramarzova, ve spodní části je zaveden pramen pitné vody vytékající do malé nádržky. V okolí je nová parková úprava a na jaře příštího roku přibudou i lavičky.


Zpracování dat...