ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Vrstva po vrstvě aneb novinka na poli mysliveckého oblečení

P.R.
Vrstva po vrstvě aneb novinka na poli mysliveckého oblečení
Technický vývoj spěje stále dále i v oblasti mysliveckého oblečení. Světovou premiéru na výstavě Jagd und Hund v Dortmundu měla kolekce nových druhů oblečení firmy Tusker. Spřátelená redakce časopisu Wild und Hund podrobila toto oblečení velkému testu a některé z výsledků poskytla i redakci časopisu Myslivost.
Moderní látky a celá funkční soustava oděvů s nekompromisním podřízením požadavkům myslivců a myslivecké praxi - to jsou hlavní atributy nové kolekce. Systém je založen na syntetických látkách vyvíjených ve spolupráci se švýcarskou firmou Christian Eschler AG. Základem loveckého oblečení TUSKER je "princip cibule", kdy se oblečení skládá z několika vrstev, takže se lze obléknutím nebo vysvléknutím přizpůsobit počasí, intenzitě tělesné námahy a způsobu lovu. Kolekce se skládá ze sedmi vrstev, které zaručují i aktivní dýchání a dobrý přenos vlhkosti směrem od těla. Je to jakýsi stavebnicový systém od spodního prádla po pláštěnku. Postupně lze kombinovat vrstvy Skin - spodní prádlo, Thermo - izolační spodní prádlo, Chimney - oblečení do interiérů a uzavřených prostor, Stalker (Stopař) - lehké oblečení na hon, Observer (Čekaná) - izolační oblečení na hon i čekanou, Observer plus - tepelně izolační oblečení na čekanou, Rain and Snow - vodotěsné ochranné oblečení s aktivním odvodem vlhkosti.

Spousta "High-Tech" na těle


První tři vrstvy pojmenované Skin, Thermo a Chimney se vyznačují klasickým střihem a komfortem nošení. Slipy, trička, polokošile, košile s krátkým i dlouhým rukávem a thermoaktivní spodní prádlo splní doslova každé přání z hlediska tvaru i funkce. Základem je eleastické polyesterové mikrovlákno s vysokou schopností přenosu vlhkosti, dobrou tepelnou izolací a velkou prodyšností. Pro thermoaktivní spodní prádlo a trička se používá oboustranně zdrsněné rouno s hustým vláknitým vlasem. A tak i na promrzlém zimním posedu zůstává tělo příjemně v teple.

Košile z materiálu Husky, což je vlastně třívrstvý laminát, mají vynikající pružnost, protože jsou pleteny na kruhových jehlicích a přizpůsobují se proto doslova jakémukoliv pohybu těla.

Další materiál se nazývá Coolmax, je to lehká látka určena výhradně pro přenos vlhkosti. Speciálně tvarované polyesterové vlákno zvětšuje plochu materiálu zhruba o 20 %, takže pot je ihned odveden do okolí. I při namáhavé šoulačce, letním parnu nebo při joggingu necítily zkušební osoby pot na pokožce, tělesná pohoda byla způsobena i antibakteriálním ošetřením tkaniny. Marně by jste také čekali nepříjemné praskání antistatických výbojů elektřiny. Nebyla ani třeba sušička prádla, stačilo oděvy protřepat, půl hodiny pověsit a prádlo bylo připraveno na další hon.

Častou výhradou myslivců proti novým materiálům je přílišná "hlučnost" při nošení v lese, proto se němečtí kolegové při testování zaměřili i na tuto vlastnost. Měkkým povrchem a olivově zelenou barvou vychází "lovecké rouno" opticky z lodenové látky. Proto obligátní praskání a šustění syntetického materiálu pominulo. Třívrstvý laminát Husky je tedy nehlučný, navíc umožňuje odvod vlhkosti ven a je nepropustný větru a vodě dovnitř. Je to skutečně promyšlený a propracovaný základ pro bundy, kabáty a kalhoty. U výrobků řady Stopař a Čekaná je třívrstvý laminát ještě doplněn síťovou podšívkou na vnitřní straně, což usnadňuje oblékání a svlékání.

Vše doplňují užitečné maličkosti jako pogumované spínací knoflíky, gumová táhla zdrhovadel, lišty spínacích knoflíků nahrazují někdy používané "suché zipy", které jsou náchylné k opotřebení a znečištění.

Při testu byly používány krátká bunda, bunda s kapucou, větrovka, bluzón i lovecký kabát, a to při běžném výkonu práva myslivosti, při práci v lese, vytrvalostním sportu za každého počasí. Uživatelé kladně hodnotili nejen všechny výše popsané vlastnosti, pohodlí při nošení a praktičnost, ale ocenili i, že jde výrobky firmy Tusker bez problémů kombinovat se syntetickým funkčním oblečením jiných firem. Zklamán však bude asi ten, který by některé části funkčního oblečení nosil např. na bavlněném spodním prádle, lněné košili nebo vlněném svetru. V tom případě se totiž ztrácí výhody kterékoliv části funkčního oblečení.

Přejme si tedy, aby si další z moderních materiálů a systémů našel cestu do myslivecké praxe. Podle posledních informací by měla dovoz do ČR od podzimu tohoto roku zajišťovat firma LESKO.

HUSKY třívrstvý laminát

Povrchová vrstva
- je mírně zdrsněná a poté zabroušená, což zabraňuje tvorbě uzlíků, zabezpečuje měkkost a tlumení šelestů při pohybu. Vlákna na rubu povrchové vrstvy nejsou zdrsněna, nekladou proto vodě odpor a tak může voda rychle sklouznout po membráně dolů

Membrána
- vysoce elastická velice tenká hydrofilní polyuretanová membrána, průdušná a propouštějící vodní páry, ale odolná proti větru a vodě.

Vnitřní vrstva
- vysoce zdrsněná a zadržující tak veliké množství vzduchu, čímž se vytváří tepelně-izolační vzduchový polštář.

Tento materiál má dvojnásobně vyšší tepelně-izolační vlastnosti než loden, lze jej prát v pračce při 40 C, extrémně rychle schne.


Zpracování dat...