ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

K odhadu věku srnců

MVDr. Zdeněk Kolář
K odhadu věku srnců
Přestože obličejová kresba na hlavách srnců není neomylná, může dobře posloužit jako dílčí znak k odhadu věku srnců. Posuzujeme ale vždy společně s postavou, sílou krku i přebarvováním. Myslivecké zkušenosti ale ukazují, že daleko častěji nás zklame mladý srnec šedivější hlavou, zatímco výrazněji pestrou hlavu si do vyššího věku zachovává jen málo srnců.


Dospívající srnec II. věkové třídy s celkově pestrou obličejovou kresbou - tmavé čelo, světlé "brýle" kolem světel a zejména světlá skvrna "hvězdička" nad větrníkem, která je pro posouzení cenná tím, že "svítí" i za šera. Při určitém cviku odhadneme i výrazná velká světla. Krk srnce na snímku je dosud štíhlý, pohyblivý i u vyspělého srnce, linie hřbetu vykazuje zvýšenou záď (neposuzujeme ovšem při pastvení). Do letního šatu přebarvuje mezi prvními.


Dospělý srnec III. Věkové třídy - hlava ztrácí barevnost, světlejší skvrna kolem větrníku splývá postupně se skvrnami kolem světel a kontrastní tmavé čelo se vytrácí. Světla jsou méně výrazná a jakoby menší, u starých srnců dostávají někdy jakýsi "zachmuřený" vzhled. Krk je silný, zdánlivě krátký, tělo je válcovité a linie hřbetu se vyrovnává. Přebarvuje později a podle počasí i oblasti mívá zejména na krku a hřbetě zbytky zimní srsti dlouho do června.
Zpracování dat...