ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Kapesní nůž a jeho části

Karel HONS
Kapesní nůž a jeho části
Základem dobrého nože je nejen kvalitní čepel, ale také kvalitní materiály na příložky, kování a střenky. Čepel by měla být vyrobena z nerezové oceli s dobrou tvrdostí, odolností proti otěru a schopností držet ostří (AK 5, AK 9, 440 C, ATS 34, RWL 34). Pera a západka by měly být také z nerezové oceli. Na příložky a kování se používají hlavně tzv. barevné kovy (mosaz, alpaka, pakfong atd.). Střenky je možné vyrobit z celé škály materiálů (paroh, rohovina, dřevo, micarta atd.). O kvalitě takového nože Vám řekne více i jeho zpracování.
Chci Vám ukázat odborně rozložený kapesní zavírací nůž a jeho části. Z obrázku je patrné, že zavírací nůž s jednou čepelí je velmi jednoduchá skládačka. Pro průmyslovou výrobu žádný problém. Pro nás, kteří nože vyrábíme podle přání uživatele, je však výroba docela fuška. Ruční zpracování každé součástky v našich podmínkách zabere dost času. Ručně vyrobený nůž se od továrního pozná podle originálního tvaru a rukopisu nožíře, který jej zhotovil. Nožíř také používá materiály, které strojní výroba nerada zpracovává. Tím se sice nůž prodražuje, ale získává punc originálu.

Možná se ptáte, proč Vám ukazuji jednotlivé díly nože, když jej asi málokdo bude rozebírat. Je to proto, že mám možnost upozornit na některé choulostivé části nožů, které jsou velmi namáhány necitlivým zacházením. V první řadě jsou to nýty nebo šrouby, kterými jsou spojeny jednotlivé části nože s příložkami. Čep (nýt) čepele velmi trpí, když je nožem páčeno do stran. To samé platí při obouručním tlaku, např. při uvolňování zámku u černé a vysoké zvěře. V tomto případě je velmi namáhán také nýt zajišťovacího pera a západka, která mnohdy praskne. Je-li nůž správně naostřen, je toto riziko sníženo. Další faktor, který zkracuje životnost nože jsou různé neodstraněné nečistoty, ale to jistě každý zná. Nůž se špatně zavírá a otevírá a začíná zapáchat. Asi nastal čas se nože zbavit.

Když je nožíř s výrobkem spokojen, nerad se s ním loučí, protože do něj vložil kus svého umu, práce a času, který se nevrátí. Jestliže nůž používáme k řezání, nemůže dojít k poškození jeho funkce.

Pěkný, kvalitní, dobře naostřený nůž by se měl stát znakem dobrého hospodáře a myslivce a posloužit tak tradici myslivosti, která jistě zaslouží uznání. Dobrý nůž chce dobrého pána, kterému bude sloužit.Zpracování dat...