ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2002

Brokovnice z Tuly v Plzni

Ivan Šafhauser
Brokovnice z Tuly v Plzni
Na známé armádní sportovní střelnici v Lobzích podepsali v dubnu letošního roku zástupci Tulské zbrojovky a představitelé české dovozní společnosti Mr.Forester s.r.o. dohodu o udělení výhradního obchodního zastoupení výrobků tulské zbrojovky na území České republiky, Rakouska a dalších zemí střední a západní Evropy. Pro české myslivce tento akt znamená další rozšíření trhu o nové lovecké zbraně. Jak naznačila malá výstavka, kterou společnost Mr.Forester na místě uspořádala, budou to především zbraně v nižší cenové kategorii, i když není vyloučena ani možnost dovozu exklusivních exemplářů.
Je namístě připomenout, že tulský zbrojní závod už takřka tři století dodává vysoce kvalitní zbraně a v Ruské federaci má stejnou pověst jako například významná puškařská centra ve Ferlachu či v Suhlu. Stejně jako tam byly i v okolí Tuly -  městě zhruba 180 km jižně od Moskvy - četné zdroje železné rudy i uhlí, takže už ve 14. století tam vznikaly hutě a s nimi i dílny mečířů a kovářů. Dne 15. února 1712 rozhodl car Petr Veliký o výstavbě zbrojního závodu právě tam. A brzy na to už voda místní řeky roztáčela mohutná mlýnská kola, pohánějící vrtací stroje, brusné kameny i těžké kovářské hamry i dmychadla výhní.

V análech velitelství carské armády je psáno, že už v roce 1720 Tulská zbrojovka dodala 22 tisíc kusů pěchotních i dragounských pistolí s křesadlovým zámkem

V 19. století prošla zbrojovka výraznou rekonstrukcí, která ji zařadila mezi přední evropské výrobce zbraní.V roce 1879 vyrobila tulská zbrojovka nový model vojenské pušky s kluzným závěrem systému Berdan. V téže době při závodě vzniklo i významné puškařské učiliště a do výrobního programu byly poprvé zařazeny i lovecké zbraně. Za skvělou pověstí tulských hlavní, vyráběných mnohdy i z damaskové oceli, stál tehdy mladý absolvent Sankt Petěrburské dělostřelecké akademie Sergěj Ivanovič Mosin. Jméno tohoto významného konstruktéra je na 20 let pevně spjato s tehdy již Imperátorským tulaským zbrojním závodem. Mosinovy organizační a manažérské schopnosti přivedly zbrojovku na takovou úroveň, jíž tehdy nedosahoval v tehdejším Ruském carství ani jeden průmyslový závod. Nikde neměli tak kvalitní strojní vybavení a tak kvalifikované pracovní síly jako právě v Tule. Českým čtenářům jeho jméno jistě připomene slavná vojenská puška jeho konstrukce z roku 1891 tzv. "mosinka", která patřila k výbavě mnoha generací ruských vojáků.

V roce 1902 byla plně zmechanizovaná i výroba loveckých zbraní a současně byla zavedena i výroba brokovnic bez vnějších kohoutů - hamerlesek. Tyto modely byly značeny písmenem B (bezkurkovyj = bez kohoutů). Tehdy také dosáhlo vrcholu i zdobení loveckých zbraní, především bohatou rytinou baskulí a vnějších zámkových desek. Kvalita výroby se neustále zvyšovala a v roce 1910 bylo dosaženo při výrobě známého kulometu Maxim plné zaměnitelnosti všech dílů !

V roce 1910 vyprodukoval závod i loveckou karabinu NK-8,2 konstruktéra Kočetova a malorážky TOZ 1 a TOZ 2. Posledním předválečným modelem byla v roce 1939 samonabíjecí odstřelovačská puška SVT 38 konstruktéra Tokareva. Další léta patřila přirozeně vojenské produkci, z níž jmenujme především letecké kulomety ŠKAS a UB, pušky B2 a již zmíněné SVT 38. V roce 1965 vznikla v závodě vynikající broková kozlice TOZ 34, jíž se do dnešního dne vyrobilo více než milión kusů. Je u nás poměrně nezvyklé konstrukce a nemá odnímatelné předpažbí, které je ze dvou dílů a je pevně přišroubované ke hlavňovému svazku. Hlavně jsou s lůžkem hlavní spojeny kulovým čepem. Dodává se v rážích 12,16,20,28 a 32 s délkou hlavní 711 mm. Celková hmotnost zbraně je 3,2 kg. S přihlédnutím k tomu, že má plně pochromované vývrty, ořechovou pažbu, výstražníky a vyhazovač, bude za cenu 14 500 Kč nesporně žádaná i na našem trhu. Posledním modelem tulské zbrojovky je jednospoušťová broková kozlice TOZ 120-12-1E, dodávaná výhradně v ráži 12. Od předcházejícího modelu se navíc liší snímatelným předpažbím, delšími hlavněmi (750 mm) a výměnným zahrdlením. Hmotnost zbraně je 3,4 kg. Zajímavá je také jednohlavňová zásobníková brokovnice MC-21-12 s odnímatelnou hlavní s pochromovaným vývrtem, výměnným zahrdlením a trubkovým podhlavňovým zásobníkem na čtyři náboje v ráži 12. Samonabíjecí brokovnice s neodnímatelnou, uvnitř pochromovanou hlavní TOZ 87 má rovněž ráži 12. Dodává se ve dvojím provedení- s trubkovým zásobníkem pro 4 nebo 7 nábojů. Posledním modelem v produkci brokových zbraní je jednuška v ráži 20 s vyjímatelným zásobníkem na 2 náboje a neodnímatelnou, uvnitř pochromovanou hlavní. Je to zajímavá zbraň nejen ručním nabíjením, ale i cenou, která nepřesáhne 9 tisíc korun.

Pro úplnost uveďme z nabídky tulské zbrojovky i malorážkové karabiny TOZ 78 a TOZ 99 v rážích 22 LR. Jsou zajímavé především odnímatelnou hlavní a v případě TOZ 99 i přímotažným závěrem Ovšem s přihlédnutím k zákonu o myslivosti je lze doporučit výhradně pro sportovní střelbu.

Firma Mr.Forester, která výše zmíněné zbraně v České republice nabízí, předvedla v Plzni novinářům rovněž italské brokové střelivo od firmy Cheddite z Livorna, které podle zástupců italské firmy má rychlost brokového shluku v ústí hlavně 420 m/sec. Zajímavější je ale nabídka nábojů "100 metri" , což je patentovaná novinka firmy. Jde o brokový náboj, kde broky jsou ve speciálním kontejneru, který - podle údajů výrobce - udrží shluk broků pohromadě až do vzdálenosti 40-50 metrů, kdy po dopadu na cíl působí podobně jako jednotná střela. Pokud letí dál, kontejner se rozevírá a brokový shluk se rozevírá až do kruhu o průměru 50 cm - podle zahrdlení zbraně ve vzdálenosti 65 až 100 m (!) Prozatím jsme neměli možnost si tyto údaje ověřit v praxi (máme ale slíbenou možnost toto střelivo otestovat), ovšem i v případě, že tyto údaje jsou výrobcem poněkud nadsazené, byl by to ideální náboj pro lov lišek. Zatím ještě ani neznáme cenu náboje, ale lze prý očekávat, že bude zhruba šestkrát vyšší než normální náboj tuzemský.

Další novinkou, kterou hodlá plzeňská dovozní firma Mr.Forester zásobit český trh, je čisticí pěna Forrest, dovezená finskou firmou Milfoam. Podle údajů výrobce prý pro dokonalé vyčištění zbraně postačí do hlavně vstříknout jednu dávku ze spreje. Po půlhodině pak vytřít hlaveň suchým hadříkem a je hotovo. Prostředek je velice účinný, šetří čas i práci. Možná, že myslivci pěnu neocení tak, jako například vojáci, neboť čisticí pěna Forrest je určena i pro děla všech ráží. Ale protože pěna odstraňuje z vývrtu hlavní i měděný či mosazný otěr, majitelé kulových zbraní by 60ml dávku, která bude stát kolem 100 Kč, možná měli vyzkoušet. Ono je nakonec přece jen dobré napřed si vše dokonale ověřit. V tomto případě stačí kontaktovat výhradního zástupce - firmu Mr.Forester, s.r.o. v Plzni.


Zpracování dat...