ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2002

Co je to Zayferus?

Jiří HROTEK
Co je to Zayferus?
Obecně prospěšná společnost ZAYFERUS na ochranu dravých ptáků vznikla před jedenácti lety a veškerý čas věnují členové dravcům, přednášejí o dravcích na školách, působí na různých chovatelských výstavách. O prázdninách dělají letové a lovecké ukázky v parku lednického zámku. Nejde o žádnou středověkou show, ale o naučný akční program, kdy je návštěvník vtažen do děje a stává se součástí ukázky. Na vlastní oči může divák spatřit velmi vzácné dravce, jak loví svoji kořist. Orel skalní chytá kličkujícího šakala, sokol stěhovavý loví holuba, dřemlík tundrový pronásleduje skřivana atd. Společnost vlastní unikátní sbírku 30 druhů - je na co se koukat. Ke kuriozitám patří létající kulíšek nejmenší a výreček malý.
Na veřejnosti se ale živá kořist nesmí lovit, a tak jsou používány věrohodné makety. Díky rychlému navijáku může "kořist" dravci i uniknout! Dále má divák (většinou dítě) možnost si dravce ze své ruky pustit, ale i zavolat a dokonce se s ním i vyfotografovat. Ke všemu je odborný výklad pro malé i velké diváky. Společnost nemá sponzora ani dotace, peníze získává pouze touto činností. Na základě ukázek lidé o této společnosti vědí a pokud najdou v přírodě či ve městě zraněného dravce, tak ho dovezou nebo telefonují.

Může se mnohdy jednat o velmi vzácný druh! Například nedávno starosta obce Drnholec a mimo jiné myslivec J. Čapek nalezl zraněného sokola stěhovavého! Jde o velmi vzácného dravce, v celé ČR v roce 2001 hnízdilo jen 11 párů. Starosta zavolal na životní prostředí do Břeclavi a ti následně pracovníkům společnosti pomohli. Sokol byl úspěšně vyléčen a posléze vypuštěn do přírody. Tímto bychom chtěli všem zainteresovaným lidem poděkovat za profesionalitu a rychlost.

Jak probíhá návrat do přírody? Na to nám odpověděl ředitel společnosti Jiří Hrotek.

Nelze otevřít voliéru a říct: "Tak leť" a vzápětí si udělat do deníku čárku. Takto dravec sice odlétne, ale pokud nebyl náležitě rozlétán (rozloven), většinou umírá hlady.

Dravého ptáka pomocí starých sokolnických metod rozlétáme a rozlovíme a teprve pak ho zodpovědně můžeme pustit zpět do přírody. Rehabilitační program dravců je založen na imitaci lovu, kdy se na speciálním navijáku tahá umělá vycpaná kořist. Jestřábi, krahujci, káňata a poštolky loví makety veverek, špačků a hrabošů. Tímto způsobem se dravec znovu naučí používat pařáty k uchopení kořisti. Je to dlouhý a složitý proces, který je ovšem velmi účinný. Vyžaduje to každodenní kontakt s dravým ptákem, včetně drahé techniky. Nezbytné je terénní auto nebo speciální miniaturní vysílačky sloužící k dohledávání dravců.

Další možnost jak navrátit dravce do přírody je tzv. volný let, který se prováděl již ve středověku. Mladí sokolovití dravci (v našem případě většinou poštolky) se umístí na vyvýšené místo, kde se nechají volně a jen se v určitou hodinu přikrmují. dravci celý den mají volnost pohybu - tím se zdokonalují v létání. Pokud nic neuloví, např. hraboše nebo kobylku, tak dolétnou na jejich známé místo, kde se jim předkládá potrava. Za několik dní nebo týdnů jsou dravci lovecky zcela samostatní a zůstávají v přírodě.

Jak získávat další zájemce o spolupráci? V České republice neexistuje žádná sokolnická škola. Mladý uchazeč o sokolnictví v ČR to nemá jednoduché, musí mít 18 roků, musí mít úspěšně složenou mysliveckou a sokolnickou zkoušku a k držení dravce musí mít příslušná povolení. Pokud to nemá, riskuje konflikt se zákonem. My tyto mladé nadšence sdružujeme a učíme je poznávat krásy přírody a kouzla dravých ptáků.

Dalším bodem naší práce je ekologický způsob ochrany polních kultur před živočišnými škůdci (např. plašení špačků z vinic). Chcete-li se dozvědět více, např. jak zacházet se zraněným dravcem, či jak funguje sokolnická škola, navštivte, prosím, naše stránky www.Zayferus.cz.


Zpracování dat...