Časopis Myslivost

Výstava obrazů Helmuta Busche

na zámku Ohrada  Petr Šeplavý
Výstava obrazů Helmuta Busche
Dne 3. 8. 2002 byla na zámku Ohrada v rámci lesnických, rybářských a chovatelských dnů a u příležitosti 160 výročí muzea zahájena výstava obrazů Helmuta Busche.
Narodil se v roce 1947 v Naumburgu (Sachsen-Anhalt) a v jedenácti letech se seznámil s myslivcem Gustavem Knaufem, který měl již padesátileté lovecké zkušenosti, a jeho vyprávění a myslivecké zážitky s ním prožité jej jako malého nadchly natolik, že ovlivnily jeho životní dráhu. Každý den chodil hned po škole do přírody pozorovat zvěř. Zde prožíval svá myslivecká dobrodružství, která si večer zapisoval do notýsku. Sem si dělal i kresby pozorovaných zvířat.

Jako student lesnické školy se v rámci výměny zkušeností s lesnickou školou v Písku zúčastnil exkurse v jižních Čechách. V dospělosti jezdil Helmut Busch velmi často a rád s celou svou rodinou na dovolenou do Čech. Při jedné návštěvě byl přistižen porybným při nepovoleném rybolovu. Po druhém upozornění mu porybný zabavil a přelomil pruty. Tím měl najednou mnoho času a tak začal na přání svých dětí malovat psa, kterého zanechali doma. Po návratu z dovolené začal malovat vodovými barvami a na jaře, když ulovili silného kňoura, se vrátil k olejomalbám. Od té doby maluje bez ustání. Ještě v témž roce vystavoval své obrazy poprvé na veřejnosti při výročí vzniku městečka Hainy v Thuringenu, kde s rodinou žije.

Po spojení východního a západního Německa vystavoval na výstavě v Lipsku a pozitivní reakce publika ho vyprovokovala ještě k usilovnější práci. Mezitím navštívil všechny největší myslivecké výstavy v Německu a po roce 1996 se stalo malování i jeho povoláním.

Maluje především scény, které během svého povolání jako lesník a myslivec zažil nebo viděl a každý jeho obraz má svůj osobitý příběh. I krajiny, které rámují lovecké scény se zvěří, jsou konkrétní místa, která na svých výpravách poznal. Absolvoval několik studijních cest jak po Evropě tak i v Africe na nichž nasbíral mnoho inspirace pro malování dalších námětů. Upřednostňuje malbu alla prima. Jako samouk velmi rád experimentuje s barvou, světlem a perspektivou. Je velmi pracovitý a po šesti letech společné spolupráce a přátelství s Helmutem Buschem, kdy jsem měl možnost pozorovat jeho uměleckou práci, mohu směle prohlásit, že každým rokem můžeme spatřovat v jeho obrazech osobitější umělecký rukopis, který se profiluje do výrazného uměleckého stylu. Naší veřejnosti je znám především svými kresbami, které jste našli i v Mysliveckém zápisníku 2002 a také pro 2.vydání tohoto zápisníku pro rok 2003 připravil řadu kreseb. Těší nás, že můžeme představit malíře Helmuta Busche na jeho první výstavě v České republice a příznivcům obrazů s loveckou tématikou nabízíme i nový kalendář Myslivecký rok s reprodukcemi jeho obrazů, který ve spolupráci s časopisem Myslivost vydala pro rok 2003 agentura RembrandtZpracování dat...