Časopis Myslivost

Zaměřovací dalekohledy Hakko

(PK)
Zaměřovací dalekohledy Hakko
Současný trh nabízí nepřeberné množství doplňků potřebných k výkonu myslivosti. V oblasti optiky je výběr opravdu rozmanitý: od jednoduchých a levných binokulárních a monokulárních dalekohledů až po zaměřovací puškové dalekohledy ať již s pevným zvětšením, nebo s proměnným a různými velikostmi objektivu. Volba vhodného dalekohledu pro kulovnici je záležitostí nejen střeleckých zkušeností, ráží kulovnice a tedy vnější balistiky daného náboje, ale v neposlední řadě také finanční.
Japonská firma Hakko Co. Ltd. z Tokia je známá svými zaměřovacími dalekohledy, které jsou na náš trh také dováženy. Většina z nich nese komerční označení Hunter a jejich společnou vlastností je integrované přisvícení středu záměrné osnovy. Na zadní části jejich tubusu je pouzdro s kruhovým regulátorem intenzity přísvitu, kterou lze regulovat v 11 stupních. Regulátor (reostat) má rovněž vypínací polohu, ve které je přisvícení vypnuto. V pouzdře regulátoru je navíc uložena 3 V lithiová baterie. Výhoda přísvitu záměrné osnovy je zcela jednoznačně ocenitelná při zhoršené viditelnosti na čekané (za šera, při mlze apod.) Dalekohledy Hunter jsou navíc deklarovány jakožto vodovzdorné a výrobce uvádí, že při jejich ponoření do 10 cm pod hladinu vody by ještě nemělo k průniku vody dojít, tedy ani ve formě kondenzace vodních par na optické soustavě.

V sortimentu firmy Hakko převažují mezi zaměřovacími dalekohledy provedení Variabil, tedy dalekohledy s nastavitelným zvětšením, většinou v rozmezí 3 - 9 x, nebo také 3 - 16 x. Výhoda variabilního nastavení zvětšení spočívá především v tom, že uživatel si může jeho velikost volit podle podmínek, za kterých bude střílet. Při čekané na kazatelně lze použít většího zvětšení s menším zorným polem, protože je zde možnost využít opory a tím i lepší stabilizace zbraně, která dovolí na mysliveckou vzdálenost větší jistotu zásahu.

Dalekohledy Hunter jsou vybaveny možností rektifikace záměrné osnovy, takže při změně nástřelné dálky lze provést korekci ve vertikálním směru. Rektifikaci lze ovšem také provádět v horizontální rovině. Systém rektifikace nazývaný BDC (Bullet Drop Compenzator), je chráněn dvěma krytkami, které zabraňují nejen vnikání nečistot, ale také nežádoucí změně nastavení. Pokud jsou rysky rektifikačních kroužků nastaveny na nule, znamená to, že dalekohled je seřízen na nástřelnou dálku 100 metrů.

Novinkou firmy Hakko je patentově chráněný systém rychlé změny ohniskové vzdálenosti při daném zvětšení. Firma jej vyrábí u provedení Super 3 - 12 x 50 a označuje ho jakožto New Zoom Systém. Změna ohniskové vzdálenosti umožňuje přizpůsobit zorné pole okamžité potřebě, aniž by bylo nutné zvolenou kombinaci aretovat pomocí šroubu. Systém je navíc odolný proti nárazům, takže poloha nastavení, která se provádí prostřednictvím otočného kroužku s vnitřním pojistným prvkem, by se ani při nešetrném zacházení neměla odchýlit od nastavené hodnoty.

Základní dovážený sortiment dalekohledů Hakko řadu Hunter, jejichž dovozcem do České republiky je firma J.S.A - Jiří Šebesta, tvoří provedení 3 - 9 x 40, 3 -9 x 56, 4 - 12 x 50 a 8 x 56. Rozhodně je tedy z čeho vybírat.Zpracování dat...