ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

V suchu a bez potu!

-hey-
V suchu a bez potu!
Většina z nás si asi již alespoň částečně zvykla, na technologickou revoluci v oblékání, která proniká do všech oblastí našeho života. Používáme termoprádlo z roztodivných tvarů vláken, které odvádí pot do dalších vnějších vrstev oblečení. A i ty jsou opět ze speciálních vláken, jejichž úkolem je udržovat teplo a propouštět tělesnou vlhkost. A nad to vše si oblékáme něco, co by mělo naše tělo ochránit před nepřízní vnějších vlivů – větrem, ale především deštěm. Zde se nabízí, stejně jako i pro ostatní vrstvy oblečení, velké množství výrobků. Dosud ale byla všechna tato oblečení dostupná spíše pro ty movitější z nás a navíc se pro lovecké účely vyznačují jednou často diskutovanou vlastností a tou je “šustivost”! Ta sice nevadí, dokud prší. Ale jistě namítnete – a co když déšť přešel nebo je teprve před ním? Nejlepší by bylo sundat si svrchní nepromokavé oblečení, ale copak už i tak toho s sebou dnešní myslivec nenosí až dost? A bohužel takové nepromokavá svrchní bunda, natož pak i spolu s nepromokavými kalhoty přece jen něco váží a zabere v batohu docela dost místa.
Co tedy s tím? Představte si, že již možná existuje řešení! Nabízíme myslivcům velmi lehké, skladné nepromokavé a přesto neuvěřitelně prodyšné svrchní lovecké oblečení! A když k tomu připočteme překvapivě nízkou cenu celého kompletu - větrovky s kapucí a kalhotami, která je porovnatelná s cenou běžné větrovky, je o senzaci postaráno!

Tyto a ještě další dosud zcela unikátní vlastnosti se povedlo vložit do vínku svým výrobkům americké firmě Rain Shield, Inc. v jejich O2 Rainwear oblečení. Tato poměrně mladá (zal. 1997) a dynamicky se rozvíjející firma vlastní exklusivní distribuční práva pro materiály s obchodním označením "3M's Microporous FilmTM" a "ProporeTM Fabric". První z nich je vysoce účinná polypropylenová membrána, která se vyznačuje nejlepší možnou kombinací nepromokavosti, prodyšností a ceny v porovnání se všemi obdobnými materiály na trhu. Pod druhým označením se skrývá svrchní netkaná látka ze 100% polypropylenového vlákna. Jejím úkolem je mimo jiné chránit membránu před mechanickým poškozením. Speciálním spojením těchto materiálů do třívrstvé kombinace vznikne textilie zcela unikátních vlastností. Tato látka je neuvěřitelně tenká, ohebná a lehká, takže z ní vyrobené svrchní oblečení O2 Rainwear je velmi skladné a současně i příjemné na dotyk. Proto je možno jej mít stále při sobě pro případ potřeby nenadálého použití. Opravdu velkou výhodou O2 Rainwear oblečení je již zmíněná cenová dostupnost, umožňující dopřát si výjimečný komfort a současně ochranu před deštěm a větrem. Ochrana před větrem, jakkoli je zde zmiňována ne jako jedna z prvních výhod tohoto oblečení, je neméně důležitá. O to více, že toto oblečení opravdu neprofoukne a tak udržuje tělo ve stabilním, příjemném mikroklimatu. A ten zase umožňuje zůstat v přírodě déle i za velmi nepříznivého počasí.

Abychom ale jen nechválili, má to i své háčky a bude na každém jak se s nimi vyrovná. Jak jsme se již zmínili, zemí původu této novinky jsou Spojené Státy Americké a dosud se tato novinka prodávala pouze na jejich vnitřním trhu. A jak známo, lovecké tradice v USA se poněkud odlišují od těch našich a z toho vyplývá i to, že se nepromokavé oblečení O2 Rainwear vyrábí pouze v provedení v takzvané "kamufláži". Na druhou stranu je třeba říci, že tato "kamufláž" je skutečně originální lovecká a nenapodobuje žádné vojenské maskovací oblečení či oblečení speciálních zásahových jednotek. Převažující barva je zelenohnědá s nenápadnými rostlinnými a přírodními motivy. Celkový vzhled se tedy jeví jako vhodný i pro naše podmínky, ale nemusíme mít jak již to bývá všichni stejný názor. Nakonec ani nepředpokládáme, že by toto oblečení myslivci nosili na společných honech, uplatní se spíše při individuálním lovu, ať už na čekané nebo šoulačce Ovšem nezapomínejme, že se vlastně svým způsobem stále jedná o nepromokavé, doplňkové svrchní oblečení, které v podstatě nahrazuje pláštěnku, ale přitom nabízí komfort plnohodnotného membránového oblečení. Proto také toto oblečení nemá ani žádné kapsy a dokonce ani "průvlaky" pro kapsy spodního oblečení. To by taky někdo mohl shledávat jako malou nevýhodu Ovšem kdo měl někdy s podobným řešením zkušenost, možná se přikloní k názoru. že i toto řešení má své nedostatky. Průvlaky totiž často bývají zdrojem zatékání a pak je nepromokavý materiál vlastně nevyužit.

Takže krátké shrnutí na závěr. Pro ty, kteří umějí ocenit kvalitu a chtějí si zpříjemnit pobyt v přírodě za deštivého, sychravého či větrného počasí se zde naskýtá nové a cenově přitom velmi dostupné řešení. Pro ty z vás, kdo rádi porovnáváte technické parametry různých výrobků nesmíme opomenout uvést výrobcem udávané hodnoty nepromokavosti a prodyšnosti. Tedy látka oblečení O2 Rainwear podle výrobce odolá 8000 mm vodního sloupce a její prodyšnost je 10 000 g/m2/24hod. Ale to nejlepší jsme si nechali na závěr. Výhradním dovozcem oblečení O2Rainwear, společností CZ BMI, s.r.o. doporučená maloobchodní cena celého kompletu je 2990 Kč. Navíc do konce června 2003 platí zaváděcí cena 2590 Kč! Soupravy oblečení si můžete přijít prohlédnout a koupit kromě jiných prodejen i do specializované prodejny Myslivost - oblečení a doplňky do přírody, Jungmannova 25, Praha 1.Zpracování dat...