Časopis Myslivost

Nové zaměřovací dalekohledy LEUPOLD ”Vari – X III Illuminated

Josef Černý
Nové zaměřovací dalekohledy LEUPOLD ”Vari – X III Illuminated
Americká firma LEUPOLD, která je známá výrobou zaměřovacích dalekohledů špičkové úrovně pro lovecké, sportovní i vojenské účely, uvádí na evropský trh tři nové typy s osvětlením záměrného obrazce.
Tyto typy vycházejí z již zavedených typů obdobných parametrů, které jsou však konstruovány s ohledem na americké podmínky lovu, které se od evropských odlišují. Hlavní rozdíl je v tom, že se v USA loví pouze ve dne, kdežto evropští zákazníci požadují výkonnou optiku pro lov za ztížených světelných podmínek

Variabilní dalekohledy pro evropský trh jsou konstruovány s průměrem hlavního tubusu 30 mm a mají dělení rektifikačních točítek v metrické soustavě.

Tubusy jsou vyrobeny z lehké slitiny a dalekohledy jsou proto lehké. Je samozřejmostí, že je špičkových výrobků použita odpovídající optika i mechanika a že je dalekohled odolný za ztížených podmínek. Platí zde, že kvalita odpovídá ceně. Ceny nejsou ještě přesně známy, ale lze je odhadnout podle typů v rozpětí 1000 - 1300 Euro.

Novými typy programu EUROPEAN pro rok 2003 jsou:

Vari X III Illuminated 1,5-5x20
- vhodný pro své velké zorné pole pro střelbu na pohybující se zvěř.

Vari X III Illuminated 3,5-10x50
- vhodný pro lov šouláním a z posedu

Vari X III Illuminated 4,5-14x50
- určený zejména pro střelbu na velké vzdálenosti

Pro všechny tři dalekohledy se nabízí záměrný obrazec č. 4 , který tvoří kříž se se svítícím bodem uprostřed. U typu 1,5 - 5x20 si lze zvolit provedení se záměrnou osnovou "Leupold Circle Dot", kterou tvoří svítící bod v kruhu. Toto provedení je ideální pro pohotové zamíření na pohybující se zvěř. Nabízí se rovněž provedení záměrné osnovy "Duplex".

Výrobce uvádí jako jednu z předností dokonalou technologii osvětlení záměrné osnovy, které je zajištěno pomocí 8000 milikandelovou LED žárovkou, napájenou třívoltovou lithiovou baterií, která zajišťuje nepřetržitý provoz do mínus 28 stupňů Celsia. Intenzita osvětlení je stavitelná v jedenácti stupních.

Dalekohledy mají také prodlouženou ohniskovou vzdálenost mezi okulárem a okem střelce za účelem zabránění poranění při výstřelu ze zbraně výkonné ráže.

Charakteristickým znakem vysoké odolnosti a trvanlivosti je u těchto typů široký zlatý prstenec na objektivové části tubusu. Výrobce poskytuje na tyto dalekohledy třicetiletou záruku.

Pro úplnost bych chtěl čtenáře seznámit s dosavadní nabídkou zaměřovacích dalekohledů LEUPOLD European 30 bez osvětlení záměrného kříže, kterou můžeme nalézt v katalogu Frankonia Jagd 2002/03. Jedná se opět o dalekohledy s tubusem z lehké slitiny s průměrem hlavního tubusu 30 mm. Jsou to tyto typy: 1,25-4x20 - cena 599 Euro, 2-7x33 - cena 529 Euro, 3-9x40 - cena 719 Euro, 4-12x40 - cena 799 Euro a 3-9x50 - cena 769 Euro.

Tento článek není reklamou, ale novou informací "přímo od pramene" a domnívám se, že je jako taková pro naše myslivce užitečná. Byť zatím výrobky Leupold hlavně z důvodu cenového asi nenaleznou masového rozšíření. přesto jesou ale obohacením nabídky zaměřovacích dalekohledů. Na trhu je velký výběr zaměřovacích dalekohledů z hlediska provedení provedení kvality a cen. Jeho koupi je proto třeba ze všech hledisek zvážit a hlavně se poradit v konkrétních případech s odborníkem. A o tom, že patří LEUPOLD k předním světovým výrobců kvalitní optiky, nemůže být sporu.

Zpracování dat...