Časopis Myslivost

Dva v jednom

Pro časopis Myslivost zpracoval Alexander KRAH – redaktor časopisu Wild und Hund
Dva v jednom
Leica jako první výrobce uvedla na trh dalekohled, u kterého můžete měnit mezi 8 a 12násobným zvětšením. Vzhledem k velkému množství zaměřovacích dalekohledů s variabilním zvětšením se již dlouho nabízela otázka, kdy se na trhu objeví binokulár stejného charakteru. Jistě existují v nižším cenovém segmentu dalekohledy se zoomem, které ovšem nemají požadovanou čirost a kvalitu obrazu.
Vývoj kvalitního dalekohledu s variabilní optikou jistě nebyl snadný, zvláště pokud má uspokojit všechny požadavky: plynulá změna zvětšení nesmí ovlivnit ostrost obrazu, také musí být zachováno individuální nastavení optické mohutnosti. Není proto divu, že se výrobci optik do takového úkolu příliš nehrnuli, zvláště proto, že nejistá poptávka po tak drahém přístroji nezaručuje návratnost nemalých nákladů na vývoj takového špičkového produktu.

Obsluha je velmi snadná


Firma Leica Camera AG Solms nabízí nyní tedy model s variabilní optikou, který na první pohled připomíná dalekohled se zoomem. V tomto binokuláru s průměrem objektivů 42 mm si můžeme nastavit dvě rozdílná zvětšení (8x a 12x). Přepnutí zvětšení je opravdu jednoduché, provádí se otočením kořenů obou okulárů na doraz.

Na trh tak přichází prvotřídní dalekohled, který splňuje nejvyšší požadavky na kvalitu zobrazení, stejně jako dalekohledy bez proměnné optiky řady Trinovid. S určitou nadsázkou lze říct, že v jednom výrobku máme vlastně dva velmi kvalitní dalekohledy firmy Leica. Při přepínání mezi 8x a 12x zvětšením je samozřejmě okamžité a nelze očekávat postupnou změnu jako u dalekohledů se zoomem. Proto výrobce vysloveně upozorňuje, že Duovid není dalekohled se zoomem, ale dalekohled s proměnlivým zvětšením buď 8x anebo 12x.

Nový dalekohled zapadá do designu ostatních typových řad, přibyl pouze otočný segment u kořenů okulárů k přepínání zvětšení. Je k dostání ve dvou barevných mutacích - černé a zelené. Na spodní straně jsou zabudovány ergonomické prohlubně pro konečky palců. Kryt okulárů lze nastavit do dvou poloh, jedna z nich umožňuje bezproblémové pozorování i s brýlemi. Tento kryt lze sundat při čištění okulárů.

Povrch čoček u tohoto dalekohledu je opatřen zvláštní zušlechťovací vrstvou. Zorné pole je 120 m při osminásobném zvětšení a 90 m při dvanáctinásobném (1000 m). S průměrem výstupní zornice okuláru 5,25 mm je tento dalekohled velmi vhodný i pro lov za šera a za soumraku. Také hranice nastavení blízkosti od 3,60 m je optimální.

Stativ pro optimální pozorování


Čím je větší zvětšení, tím více zhoršují kvalitu obrazu mimovolné pohyby rukou. Proto je samozřejmě nejlepší pozorování s oporou. Na to myslí i výrobce tak skvělého dalekohledu, jako je Duovid 8+12x42 a jako příslušenství nabízí stativ, který je vhodný pro dlouhodobé pozorování, při kterém potřebujeme stabilní obraz.

Kolik Duovid stojí?


Podle časopisu Wild und Hund stojí tento dalekohled 1600 ?. V ceně je zahrnut široký neoprenový řemen pro nošení kolem krku, kryty okulárů a měkká kožená brašna vyrobená z kvalitní usně. U přístrojů této cenové kategorie je samozřejmostí, že jsou plněny dusíkem a jsou vodotěsné do 5 m vodního sloupce. Není pochyb, že si tento výkonný dalekohled jistě najde své příznivce, byť v České republice bude překážkou hlavně cena

Redakční poznámka:


Na lednové prezentaci svých výrobků ve Spojených státech se známý výrobce optických přístrojů LEICA CAMERA AG SOLMS objevil s velmi zajímavou novinkou. Jedná se o pozorovací dalekohled DUOVID 8 + 12 x 42. V žádném případě se nejedná o dalekohled s postupnou změnou zvětšení, nám dobře známý ZOOM, ale o proměnlivé a to buď osmi (8x42) nebo dvanáctinásobné zvětšení (12x42). V  podstatě se jedná o dva výkonné dalekohledy umístěné v jednom přístroji.

Jaké má tato novinka výhody? V prvé řadě je pozoruhodná vysoká ostrost, čirost a barevná kvalita obrazu po celé ploše zorného pole, kterou prakticky nelze dosáhnout v systému ZOOM. Tento nový typ dalekohledu je bezkonkurenční při pozorování za denního světla, kde osmi a dvanáctinásobné zvětšení je ideální pro pozorování přírody, turistice, ale i sportovních výkonů, včetně dostihů, golfu atd.

Výstupní zornice okuláru má průměr 5,25 mm, to znamená, že při dané optické mohutnosti je vhodné použít DUOVID i při pozorování zvěře za šera, soumraku a zhoršené viditelnosti. Vzhledem k tomu, že i při vysoké věrnosti obrazu je možné tento dalekohled optimálně zaostřit již od 3,6 m, naskýtá se možnost zejména pro zoology pozorovat zblízka drobné živočichy. DUOVID najde uplatnění i u ornitologů, kteří potřebují věrný obraz při pozorování ptáků jak z  malé, tak i z velké vzdálenosti.

Má také tato novinka, která mě připadá jako "zázračné oči bystrozrakého" nějakou nevýhodu? Pochopitelně má. Podobně jako většina špičkových výrobků v super kvalitě. A tou je vysoká cena.

Ing. František V. Jelínek


Redakční poznámka:

na výstavě Shoot Show v Las Vegas představila LEICA CAMERA AG. další krok ve své produkci - dalekohled DUOVID 10+15x50, který je konstruován na stejném principu jako výše popsaný typ. Nejnovější dalekohled je jedinečnou kombinací mezi dalekohledem pro noční lov a například specializovanou pozorovací pomůckou ornitologů. V Evropě bude tento typ poprvé představen (samozřejmě i s celou další řadou typů výrobků firmy LEICA CAMERAS AG.) na výstavě zbraní IWA 2003 ve dnech 14.-17.3. v Norimberku.Zpracování dat...