Časopis Myslivost

Lovy s kamerou

Redakce
Lovy s kamerou
Mnozí jste si všimli, že se na pultech knihkupectví objevila na přelomu roku nová fotografická publikace Lovy s kamerou, kterou připravili naši přední fotografové přírody – Jaromír Zumr st. a mladší. Oba fotografové již řadu let také spolupracují s naší redakcí, a tak jsme využili příležitosti ke krátkému rozhovoru o jejich nové publikaci.
Jak jste sestavovali tak rozsáhlý soubor snímků, který prezentujete v knize?
Zumr st.: Již od chvíle, kdy nám vyšla v r. 1999 kniha S kamerou po loveckých stezkách jsem měl v hlavě myšlenku, že musím ukázat čtenářům nové snímky. Proto jsem si v archívu nechával ty nejlepší snímky.
Zumr ml.: V loňském roce nás oslovil vydavatel, zda můžeme připravit fotografickou publikaci o přírodě. Samozřejmě, že jsme souhlasili a tak jsme společně dali dohromady asi dva tisíce snímků, které připadaly v úvahu pro zmíněnou publikaci. Udělali jsme scénář od jara do zimy a vyřazovali ty snímky, které se nám nelíbily. Tímto vyřazovacím způsobem jsme se dopracovali až na konečný počet asi 200 snímků, což byla podmínka vydavatele. Snažili jsme se do každého ročního období zařadit ty nejlepší snímky. Nakonec z celkového počtu 198 snímků bylo 100 mých, 88 pořídil otec.

Můžete prozradit čtenářům jak získáváte ty úžasné snímky z přírody?
Zumr st.: Jsou to nekonečné hodiny strávené v lese. Někdy to trvá velmi dlouho, než se podaří získat určitý snímek. Často využíváme myslivecká zařízení, kde čekáme a potom fotografujeme. Ovšem velmi často si stavíme vlastní pozorovatelny a fotografické úkryty. Někdy se jedná jen o dočasné stavbičky, které za několik dní zase zbouráme, ale máme i trvalé stavby, které slouží k pozorování a fotografování. Například na Šumavě máme nedaleko jeleního kaliště posed, který využíváme již několik let.
Zumr ml.: Mnoho snímků bylo pořízeno úplně náhodou. Prostě, že měl člověk štěstí a byl v pravý čas na tom správném místě. Také spolupracujeme s mnoha lesníky a myslivci, kteří nám pomáhají.

A který snímek považujete za ten nejlepší?
Zumr st.: Určitě je jich několik. Za každým snímkem se skrývá událost, jak byl snímek pořízen. Někdy si fotograf cení na první pohled docela obyčejného snímku, který druhého člověka nemusí vůbec zaujmout, ale fotograf má k němu vnitřní vztah, který se utvořil během jeho pořizování.
Zumr ml.: Nejlepší snímky jsou asi ty, kde se podaří zachytit nějaký zajímavý děj. Velmi rád tvořím seriály. V uvedené knize jich mám několik.
Red.
Zpracování dat...