Časopis Myslivost

Víte co je MASTERS CUP?

Rozhovor s Davidem Kosteleckým  Ing. Jiří Kasina
Příznivci sportu znají pojem MASTERS asi z tenisu, kdy se utkávají tohoroční nejlépe postavení tenisté na žebříčku. O mnoho méně myslivců a brokových střelců ale ví, že se obdobný závod nejlepších střelců pořádá pod stejným názvem, a navíc u nás doma. A jelikož je jedním z „duchovních otců“ tohoto závodu známý brkový střelec David Kostelecký, požádali jsme za čtenáře Myslivosti o několik zajímavostí a údajů o tíéto akci.
Davide, představte prosím čtenářům Myslivosti trochu historii závodů MASTERS Cup. Jak vůbec ten nápad vznikl?
Nápad uspořádat takový závod se nám s Petrem Málkem honil v hlavách již delší dobu. Myšlenka je prostá - založit tradici pořádání závodů v brokové střelbě - stejně jako např. turnaje Masters v tenise. Na tyto závody jsou zváni pouze střelci absolutní světové špičky - tedy olympijští medailisté, finalisté světových či kontinentálních pohárů a další, kteří dosáhli nějakých významných výsledků.

Jedná se tedy o uzavřený závod pouze pro pozvané?
Ano. A v tom je právě jeho kouzlo. Tito pozvaní mají na závodech MASTERS Cup nadstandardní podmínky, průběh soupeření vysílá Česká televize a protože je to především exhibice nejlepších světových střelců, odpadá zde nervozita běžná na jiných závodech započítávaných do světových tabulek. Z těchto důvodů začíná být mezi střelci na celém světě o účast na závodech MASTERS Cup obrovský zájem, a to až takový, že už musíme i mnohé odmítat.

Kolik špičkových střelců se tedy účastní jednoho ročníku MASTERS Cupu?
Zatím to bylo vždy 12 závodníků - šest na disciplíně skeet a šest na disciplíně trap. Ukázalo se, že to byla dobrá volba jak z hlediska organizace, tak i z hlediska délky trvání celého závodu.

Ale závod pro 12 střelců je přece jen dost krátký pro naplnění programu na celý den.
Ano, to je pravda. Z toho důvodu jsou souběžně pořádány další dva doprovodné "open" závody. Ono "open" znamená, že jsou tato klání přístupná jakémukoliv zájemci, který se přihlásí. Toto uspořádání také zvyšuje prestiž a žádanost závodů MASTERS Cup. Střelci širšího kádru mají tak možnost na vlastní oči pozorovat při "práci" světovou elitu, se kterou by se jinak nikde jinde do kontaktu nedostali. Takže řeknu-li to jednoduše - když se přihlásíte i jako amatér na závody MASTERS Cup, můžete si zasoupeřit třeba s mistrem světa.

Kolik již proběhlo ročníků MASTERS Cupu?
V roce 2001 byl uspořádán první ročník, v roce následujícím z důvodů katastrofálních povodní se závod neuskutečnil a druhý ročník proběhl v roce 2003.

Přece jen se dnes na peníze vše počítá. nelze se tedy nezeptat, z jakých zdrojů je tak velká akce financována?
Z příspěvků sponzorů a z příjmů ze startovného. Je však jasné, a to platí v celém sportu obecně, že bez peněz mecenášů se prakticky žádná disciplína nemůže dostat na nějakou slušnou úroveň. A u střeleckého sportu, který je mimochodem naším naprosto nejúspěšnějším sportovním odvětvím v historii, to platí dvojnásob. Na tomto místě musím poděkovat hlavně našemu největšímu výrobci střeliva firmě Sellier & Bellot, po němž je také závod pojmenován, neboť bez jeho podpory by nebylo uspořádání takové akce téměř možné.

Jak byste zhodnotil loňský závod Sellier & Bellot MASTERS Cup 2003?
Povedlo se nám velmi dobře navázat na 1. ročník ŠKODA Auto MASTERS Cupu. Jak v hlavním, tak i v doprovodném závodě byla skutečně kvalitní účast. Tomu nahrávalo i zvolení termínu a prostředí závodů - na stejné střelnici se 3 týdny po Sellier & Bellot MASTERS Cupu konalo mistrovství Evropy.

Můžete uvést některá jména soutěžících?
Z těch největších hvězd musím zmínit hlavně tři střelce na skeetu. Podařilo se nám dostat do republiky všechny tři medailisty z poslední olympiády v Sydney - zlatého Mikolu Milčeva z Ukrajiny, našeho stříbrného Petra Málka a třetího Jamese Gravese z USA. Přijel také olympijský vítěz z roku 1988 Axel Wegner z Německa. Na trapu se zúčastnil mistr světa z roku 2002 Khalid Al Mudhaf z Kuvajtu, dále pak já jakožto mistr Evropy, přijel olympijský vítěz ze Soulu 1988 Dmytro Monakov z Ukrajiny a ve Světovém poháru velice úspěšný Karsten Bindrich z Německa. A ten také ihned po Sellier & Bellot MASTERS Cupu 2003 vyhrál mistrovství světa.

A doprovodné závody?
Doprovodné "open" závody byly z výše uvedených důvodů také velmi kvalitně obsazeny a téměř přeplnily kapacitu střelnice. Dá se říct, že bylo přítomno 80 % evropské střelecké špičky.

Jaké bylo pořadí vítězů Sellier & Bellot MASTERS Cupu 2003?
Na skeetu vyhrál Georgi Achileos z Kypru - tréningový svěřenec Petra Málka nasazený místo nedorazivšího Nassera Al Atiyi z Qataru, druhý skončil Hennie Dompeling z Holandska a na třetím místě skončil Petr Málek. Na trapu vyhrál Karsten Bindrich z Německa, druhý by Khalid Al Mudhaf z Kuvajtu a třetí se umístil Vlado Slámka ze Slovenska.

Zatím to dělá dojem, že se jedná v podstatě o soukromou iniciativu, byť s mezinárodním významem. Zajímá se vůbec nějakým způsobem o závody MASTERS Cup i Mezinárodní střelecká asociace?
Ale ano, zajímá, loňský ročník byl pořádán pod patronací Petrose Kirytsise, předsedy technické komise ISSF - tedy Mezinárodní střelecké asociace. Navíc ve spolupráci s prezidentem Českého střeleckého svazu panem Pekařem a díky jeho podpoře byla na závodech úspěšně testována nová pravidla ISSF, která by měla začít platit po olympiádě v Aténách 2004. Celý průběh Sellier & Bellot MASTERS Cupu 2003 byl pečlivě sledován a měl by posloužit jako podklad pro nadcházející kongres ISSF, kde se budou vyhodnocovat nejen nová pravidla, ale i další organizační záležitosti. Byla to pro nás velká čest a ocenění vyzkoušet jako první na světě nejnovější pravidla na trapu i na skeetu.

Jistě máte v hlavě další nápady na zlepšení a zdokonalení celého podniku. Co tedy plánujete do budoucna?
Hlavně další zvýšení atraktivity závodů MASTERS Cup. Broková střelba se stává modním sportem a dere se do popředí zájmu laické veřejnosti. Uplynulé dva ročníky proběhly podle stejných pravidel. Uvažujeme o jejich změně tak, aby se stal hlavní závod MASTERS Cupu, ale i ty doprovovodné, napínavějšími a tím i zajímavějšími jak pro samotné střelce, tak i pro diváky. Nechceme také s Petrem Málkem neustále nasazovat do finále sami sebe, ale dát šanci i ostatním.

A co očekáváte od nového ročníku MASTERS Cupu 2004?
Letos to bude opět Sellier & Bellot MASTERS Cup díky podpoře našeho předního světového výrobce. Záštitu nad jeho konáním převzali ministr vnitra Mgr. Stanislav Gross a hejtman Jihočeského kraje RNDr. Jan Zahradník. Termín konání je zvolen přibližně měsíc před OH v Aténách, takže právem očekáváme zvýšený zájem jak samotných střelců a jednotlivých národních federací, tak i laické veřejnosti. Jedná se o olympijský sport a jak už jsem řekl, o náš vůbec nejúspěšnější sport. Takže Vás také všechny zvu od 16. do 18. července do Českých Budějovic na střelnici Šindlovy dvory, kde můžete opět vidět evropskou a světovou střeleckou elitu v akci. Podrobnější informace naleznete také na www.MASTERS-CUP.net.

Děkuji za rozhovor
KAS
Zpracování dat...