ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

V čem je problém „univerzální“ ráže

Petr PROSCH
Najít univerzální kulovou ráži pro lov každé zvěře, má „jeden háček“, který způsosobuje nekončící diskuze v mysliveckém tisku a množství různých ráží různých výrobců, které již začíná být nepřehledné.


Takže k teorii jen krátce. Opomenu různé složité teorie. Jejich princip je v tom, že na velké zvíře potřebuji střelu, která má jednak hodně energie, a jednak plochu a hmotu, která by tuto energii na lovené zvíře přenesla. Ale na malé zvíře, jakým je naše srnčí zvěř, potřebuji málo energie, neboť velká střela velké ráže je ke zvěřině málo šetrná a ještě kus, není-li střelou hned "vyvržen", paradoxně dvacet až padesát metrů odbíhá. To je důvodem, že rána bývá někdy vyhodnocena jako chybená se všemi následky.
Podívejme se, dá-li se tento problém vyřešit. Vždy je třeba vyjít z toho, co budu převážně lovit. Nejsem-li sběratel zbraní, stačila by mi jedna univerzální zbraň, to je s univerzální ráží. Je rozdíl, zda chodím do příměstské honitby a potřebuji, aby kule až tak daleko neletěla (na př. 6,5x52R), nebo v horách, kde potřebuji "dosáhnout" dál (stejně tak ale v rovině na polní srnčí). Jsem-li ochoten sáhnout hlouběji do kapsy, najde se řešení nazývané "bergstutz", což je malá a velká ráže v kulovém dvojáku. Nepřeženeme-li velkou ráži, jsou v nabídce odlehčené verze, nepřesahující hmotnost běžné kulovnice nebo kulobroku. Konstruktéři a výrobci malých a středních ráží využívají "na doraz" možností výkonu těchto ráží (komorových tlaků). Osadí-li lehkou střelu, využijí možnosti zvýšit rychlost a dosáhnout lepší (rovnější) balistickou křivku, delší ONV a někdy i vyšší výkon v Joulech, než má těžší střela.
Podíváme-li se na balistická data středních (to je většiny) ráží, zjistíme, že všechny "zpívají stejnou písničku". Těžko asi přinutit výrobce střední ráže, aby nevyužil možnosti jejího výkonu a osadil střelu a vyvinul náboj s hodnotami 1000 Joulů/100 m, jak vyžaduje zákon a je optimální pro srnčí zvěř. Jedna z nejrozšířenějších ráží u nás a našeho výrobce - 7 x 57 (R) má nejlehčí střelu 9,0 g a výkon ve 100 metrech 2216 Joulů, což je dvojnásobek potřeby stanovené zákonem. Na velikost srnčete či selete je zbytečně brutální. Nejbližší nižší ráže 6,5 x 57 (R) - opět Sellier-Bellot, má 8,5 g střelu a E 100 má 2031 Joulů. Hirtenberger osazuje střelu Nosler jen 6,8 g, ale při úsťové rychlosti 940 m/s, má E 100 dokonce 2286 Joulů. Ráže 6,5 x 57 R umožňuje stavbu lehkých zlamovacích zbraní a se střelou Nosler 9,1 g - u Hirtenbergra, je možné ve státech EU ještě lovit větší spárkatou zvěř. Tato ráže je oblíbena v Alpách a blíží se té hledané "univerzální". U nás díky ZH a "její" 7 x 57 R byla vytlačována a opomíjena.
Aby se ráže, v Evropě oblíbené "sedmičky" (7x 57, 7x 57 R, 7x 64, 7x 65 R), mohly stát univerzálními, bylo by třeba pro lov srnčí zvěře vyvinout náboj s lehčí střelou asi 8 g, která by při běžné rychlosti dosahovala 1500 J/100 m. A která by s nábojem s těžší střelou SPCE 11,2 g měla podobnou balistickou křivku a tím i optimální nástřelnou vzdálenost ONV, umožňující záměnu náboje bez nového nastřelení. Obchodně by se oba tyto náboje daly nabízet jako "set". Je to výzva pro našeho výrobce Sellier & Bellot. My myslivci bychom tak získali první univerzální ráže na světě!
Zpracování dat...