Časopis Myslivost

Brokovnice z Číny

Pavel Klozík
Podle vyjádření některých dovozců a prodejců v současné době roste poptávka po dražších loveckých zbraních. Zároveň však neklesá zájem o lovecké pušky nejnižší cenové kategorie, které nezřídka vyhledávají začínající myslivci.
Zájemcům o levné zbraně vychází vstříc ostravská firma Kerberos Trade, která v loňském roce dovezla dvojici, v Číně vyráběných levných brokovnic, jejichž maloobchodní cena by neměla překročit deset tisíc korun. První zaujme milovníky klasických lancasterek. Broková dvojka L12-SPM-3 ráže 12/70 s kohouty (jejich úder se přenáší na odpružené úderníky), dvěma spouštěmi, pojistkou na krku pažby a 513 mm dlouhými hlavněmi s vytahovači a mosaznou muškou si nehraje na luxusní zbraň. Staví se do role dělníka do nepohody a počínání lovce, který musí tu a tam překonat porost nízkých jehličnatých stromů, v náhlém dešti, vedru nebo sněžení. Povrch ocelových částí chrání černý brynýr, pažbu a předpažbí olejová politura. Vývrt hlavní je tvrdě chromován. Při celkové délce 940 mm váží 3,5 kg.
Podobným dojmem působí broková kozlice QL12-102 ráže 12/70, která má baskuli vyzdobenou strojovou rytinou. Na horní hlavni s plným zahrdlením je ventilovaná lišta, spodní hlaveň má zahrdlení poloviční. Nábojové komory jsou vybaveny vytahovači, uzamčení hlavňového svazku v baskuli zajišťuje systém Browning. Dvouspoušťový bicí mechanismus je jištěn manuální pojistkou na krku pažby; její rukojeť je spolu s předpažbím zdrsněná výraznou rybinou. Povrch ocelových částí je brynýrován, vývrty hlavní jsou tvrdě chromovány, dřevěné části jsou ošetřeny olejovou politurou. Zbraň, se 710 mm dlouhými hlavněmi, má celkovovou délku 1130 mm a váží 3,5 kg. Zkušený myslivec a střelec, který zbraň zkoušel, vyjádřil uspokojení s 85% krytím horní plně zahrdlené hlavně na vzdálenost 35 metrů.
Obě brokovnice mají na pažbách plastové botky. Zpracování vnitřních součástí obou brokovnic nemůže sloužit jako vzor, jde o daň za levnou výrobu. Jsem přesvědčen, že s případnými nedostatky si zručný puškař hravě poradí a na loveckých stezkách i na střelnicích během tréninku obě pušky svou práci odvedou.
Zpracování dat...