Časopis Myslivost

Dvojky za babku

Pavel Klozík
Kozlice je pěkná věc, ale dvojka je dvojka, řekl mi před časem jeden myslivec. A protože se dvouhlavňové brokovnice s vodorovně uloženými hlavněmi, sice v menší míře ale stále kupují, je nefér o nich nepsat. V mém dnešním povídání možná bude poněkud předvojkováno, ale to jaksi patří k věci. Jedná se o dvě dvojky o dvou různých výrobců.
První, Mercury Light, je elegantní italská hamerleska ráže 12/70 se 71 cm dlouhými hlavněmi vyrobenými z chrommolybdenové oceli; levá hlaveň má plné zahrdlení, pravá poloviční. Pohodlné vyjmutí nábojnic zajišťuje vytahovač. Baskule je vyrobena z lehké slitiny hliníku (ergalu) a ozdobená střízlivou strojovou rytinou. Dodává se v jedno nebo dvouspoušťovém provedení (na snímku je dvouspoušťová varianta), zapažbená do dřeva z tureckého ořechu (pažba je osazená botkou z tvrdé pryže). Baskule je ponechaná v barvě kovu, ocelové části jsou brynýrovány. Ptáte se na hmotnost? Je příjemná - 2,8 kg. Zpracování jsme hodnotili stupněm středně dobré, cenu jako příznivou. Vyobrazená dvojka přijde na asi 14 tisíc korun.
Druhá, z dnešního dvojkového dua, se vyrábí ve velké ruské zemi, v Iževsku. Bajkal IŽ -43 KH, je ceolocelová lancasterka ráže 12/70 s hlavněmi dlouhými 51 centimetrů a tvrdě chromovanými hladkými vývrty. Náboje jsou odpalovány úderem kohoutu na odpružený úderník. Dvouspoušťový mechanizmus má delší krok a jeho styčné plochy potřebují přeleštit. Stejně jako výše zmíněná Italka, je Ižka vybavená vytahovači. Příjemným doplňkem této černě brynýrované "rusandy", je sada pěti výměnných zahrdlení. Dno pažby chrání a zpětný ráz výstřelu zmírňuje pryžová botka. Také hodnocení zpracování tři kilogramy vážící, robustní IŽ - 43 KH, si zaslouží přívlastek středně dobré, ačkoli musíme přiznat, že je o něco horší než u výše zmíněné Mercury Light. Cenu posuďte sami - přibližně dvanáct tisíc, zatím a stále ještě korun českých...
Duo brokových dvojek jsem si prohlédl v prodejně Řehák a Řehák v České Třebové.
Zpracování dat...