Časopis Myslivost

Jak to viděli návštěvníci?

Myslivost 7/2005, str. 21  K. Kaasová + P. Ščevlíková
V průběhu devíti dnů v Lysé jsme občas prošly areálem, vybraly jsme si myslivecky působícího člověka a zeptaly jsme se ho na dojmy z výstavy NATURA VIVA 2005. Zajímaly nás jak kladné, tak i záporné názory na tuto, opět po pěti letech mezinárodní přehlídku nejen trofejí, ale i mnoha jiných pro myslivce atraktivních záležitostí. A nedalo nám to, abychom se nevyptaly na připomínky k našemu časopisu.

Pan Novák z Českolipska byl na výstavě letos poprvé.

Vzhledem k tomu, že jsem tu prvně, líbí se mi spousta věcí, samozřejmě mě zajímají především trofeje, kvůli kterým jsme hlavně přijeli, ale chci si prohlédnout všechno, co k myslivosti patří. Myslivec jsem odjakživa, od dětství přes studia až dodnes. Pocházím z jelenářské oblasti, takže jsem se zaměřil i zde v Lysé na jelení trofeje. Samozřejmě jsem se zaujetím zhlédl světové trofeje. Dalším mým zájmem jsou kamzíci, ale zdá se mi, že tu nejsou příliš dobře zastoupeni. Myslím, že jsem na oblastní výstavě viděl lepší. Možná je ti lovci neposkytli. Negativní dojem mám z malého prostoru ve kterém je možno se pohybovat, ale to bude také dáno velkým počtem návštěvníků.
V Myslivosti bych uvítal více odborných článků, ale i více příspěvků lidí z praxe. Stačí krátké zprávy.

Táta se synem z Třinecka

Na výstavu Natura Viva jezdíme pravidelně, takže ji již známe. I letos jsme spokojeni, je to tu velmi pěkné. Byli jsme se letos podívat i ve Vídni, oproti které je zde méně zbraní. Trofeje jsou skvělé, dobře uspořádané, má to úroveň, šmrnc, v Rakousku byla výstava hodně komerční, zde jde především o myslivost. Myslím si, že postupem let jde úroveň k lepšímu. Máme výstavy v Lysé rádi, setkáváme se tu s kamarády, přáteli, i zázemí je dobré, na nic se nestojí fronty. Je to příjemně strávený den se vším všudy.
S Myslivostí jsem spokojen, jen bych uvítal méně reklam na věci netýkající se myslivosti.

Sličná myslivkyně z Čáslavi

Lysou navštěvuji každý rok, jsem z myslivecké rodiny, takže tu nemůžeme chybět. Výstava je vždy pěkná, letos se mi líbí zahraniční zastoupení a rozsáhlá přehlídka trofejí ve venkovním pavilonu. Setkáváme se tu i se známými kynology, sami chováme hnědé retrívry, syn má border teriéra a k tomu máme ještě dva basety. Letos mne mrzí jen, že jsme nesehnali pro syna boty, pokaždé jsme byli úspěšní, jen letos ne, mám dojem, že je tu tento rok menší výběr.
Myslivost čtu, líbí se mi, i Svět myslivosti. Každý je trochu jiný, v každém si něco najdu.

Ing. Martin Žižka z MZe - Odbor rybářství, myslivosti a včelařství

Vzhledem k tomu, že je pětiletý cyklus mezinárodních výstav, je skvělé, že se sem dostalo tolik zahraničních vystavovatelů, byl jen malý zádrhel s Ruskou výpravou, ale nakonec také dorazila. Je úžasné, že se podařilo v plánovaném termínu v rámci ústřední hodnotitelské komise obodovat všechny trofeje, které jsou vystavené v separátním pavilonu. To také považuji za dobré, že mají trofeje zvláštní pavilon, který je oddělil stranou, kde je na ně více prostoru i klidu. Bezvadné je i teplé slunečné počasí, to nám opravdu přeje. Pro vystavovatele je teplo sice trochu úmorné, ale pro návštěvníky je to myslím příjemné. Pozitivně hodnotím i rozložení do delšího časového období, že si mohl každý rozvrhnout, kdy se přijede podívat a nebyl takový tlak návštěvníků soustředěn do několika málo dnů. I na tomto malém prostoru se všichni vystřídají v poklidu, ale kdyby jich tu bylo dvakrát tolik, bylo by to již neúnosné.
Jsem zde v pozici vystavovatele, ale chystám se výstavu celou prohlédnout. Myslivost mě nejen živí, ale i baví. Zaujala mě expozice Lotyšska a Litvy, kde jsou losi, kteří se u nás v poslední době znovu objevují. Je dobře, že se i MŽP zapojilo do výstavy a doufám, že se bude naše spolupráce i nadále zlepšovat.


Dva mladí myslivci z Třebíče u stánku s vábničkami

Přijeli jsme z Vysočiny, výstava nás zaujala jako celek, věnovali jsme čas prohlídce trofejí, i jsme si nakoupili nějaké myslivecké potřeby a na další se ještě chystáme. Je skvělé, že se tu najde zboží pro myslivce všech druhů. Pořídili jsme si pouzdra na zbraně, vábničky, dalekohledy, chceme se ještě vybavit košilemi. Také už myslíme na přikrmování zvěře a nakoupili jsme solné lizy v pastách. Myslivosti se věnuji třináct let, kamarád šest. Jsme především ochránci zvěře, máme u nás hlavně drobnou - zajíce, bažanty, dokonce i krocany a divoké králíky.
Naší Myslivost čteme a zajímá nás i slovenská, proto odebíráme i Poľovníctvo a rybárstvo. Uvítali bychom více zajímavostí ze života myslivců.


Člen Klubu NK z Nymburska

Za svou dlouhou mysliveckou praxi již všechno potřebné mám, zbraně, oblečení i knihy, myslivost provozuji již od roku 1956, takže mě tolik nelákají komerční stánky, i když se rád podívám na novinky. Hlavně jsem však přijel kvůli trofejím, strávil jsem u nich mnoho času, jsou úžasné. Protože bydlím patnáct kilometrů od Lysé, jsem tu již potřetí v průběhu tří dnů.

Myslivost čtu rád, soutěžil jsem i ve velké čtenářské soutěži, takže jsem zvědavý, jak jsem dopadl. Měl bych připomínku k časopisu. Myslím, že je sice zajímavé představování neznámých plemen psů, ale bylo by dobré psát více i o našich běžně používaných loveckých psech. Sám jsem z Klubu německého křepeláka, o němž si myslím, že je téměř národní
plemeno, neboť pochází z pomezí Čech a Německa.
Mladý fotograf přírody

Výstava se mi líbí, jsem tu již pátý nebo šestý rok a úroveň stoupá. Počasí je akorát, lidí je přiměřeně. Líbí se mi spojení trofejí i stánků, kdyby jedno nebo druhé chybělo, mnoho lidí by to odradilo a nepřijeli by. Nejvíc mě zaujal stativ u Fomei, hodně fotím. Líbilo se mi představení vojenských lesů.
Mohlo by tu být víc vyžití pro děti, které přijedou s rodiči. Nahoře je soutěž, ale ta je zabaví jen na krátký čas, mohlo by tu být pro ně malé hřiště nebo nějaký dětský koutek.


Myslivecký pamětník z Liberce - bohužel se nechtěl dát vyfotit, pospíchal na pivo.

Jsem potěšen mezinárodním rázem výstavy. Vždyť i ostatní státy Evropy se na myslivosti, hlavně na té vrcholné, podílejí. My spolu s ostatními státy všichni společně pro myslivost pracujeme a zabýváme se jí již odnepaměti, což je pro přírodu velmi důležité. A my češi rozhodně nejsme pozadu za ostatními.
Zaujaly mě především unikátní světové trofeje. Mezi nimi naše druhá nejsilnější trofej jelena z honitby Libavá, z bývalých vojenských lesů. Je vidět, že hospodaření v těchto vojenských prostorech je velmi kvalitní, že se dostavuje úspěch.
Kritické připomínky nemám žádné, myslím, že lidi, kteří výstavu připravují, to činí s vědomím, že dělají všechno dobře. A to je podstata věci.

Myslivcem jsem již 45 roků a časopis Myslivost k tomu patří. Jen se mi občas nelíbí subjektivní články myslivců, kteří se prezentují jako znalci a přitom dělají myslivost chvilku, myslí si, že přijdou a hned všechno vědí a všechno změní. Řada zkušeností, které člověk za léta nasbíral, teprve postupně tvoří osobnost myslivce. A zážitky z přírody by měly být pro myslivce cennější než terénní auto nebo luxusní výstroj. Můj poslední zážitek se odehrál v žitném poli, seděl jsem na sloupu elektrického vedení, když mi přišel rudl patnácti prasat, mezi nimi tři bachyně se selaty. Ty se najednou zastavily, zalehly, selata se vrhla na struky a začala sát. Byl jsem tak okouzlen tou scenérií, že jsem úplně zapomněl na střílení, i když kolem bylo dalších deset odstřelových kusů a já na ně měl skvělý výhled. Sledování života zvěře mne nikdy neomrzí.
Zpracování dat...