Časopis Myslivost

Narozeninový gulášek inspirací pro verš

Připravila: Táňa DOSTÁLOVÁ
Před dvaadvaceti lety se stal stálým spolupracovníkem časopisu Myslivost a čtenáři si záhy oblíbili jeho citlivé, emotivně laděné a mimořádně fundované literární postřehy z přírody a setkání se zvěří. Mnozí si obohatili knihovničky o jeho humoristické „hubertské“ kuchařky Kulinaření s Hubertem a S Hubertem na cestách či povídkovou knížku Černí rytíři z Lavičné. PhDr. Oldřich Koudelka je novinářem z povolání, věnuje se i historické literatuře a v současnosti pracuje jako šéfredaktor časopisu Nový venkov, a tak myslivost propaguje i na stránkách nemysliveckých periodik určených laické veřejnosti. Tento sympatický novinář, publicista a spisovatel žijící v malé vesničce Úsobrno na Boskovicku se 28. července dožívá neuvěřitelných padesáti let. Proto jsme mu u příležitosti tohoto jubilea položili několik otázek.Co vás přivedlo k myslivosti a myslivecké literatuře?
"Byla to především touha stát se přítelem zvěře, bytostný vztah k přírodě a její rozmanitosti.. Nikdy jsem se nepovažoval za lovce, ale spíše za ochránce, chovatele a obdivovatele, za člověka, pro kterého je každá cesta lesem novým zážitkem, každé setkání se srnci, jeleny, muflony a mými oblíbenými černými rytíři nevšedním pohlazením po duši. Miluji objetí konejšivé náruče stromů, v lese se cítím doma. To vše mne samozřejmě nesmírně inspiruje a svým způsobem nutí, abych popsal a podělil se o své pocity se svým okolím, se svými přáteli a čtenáři."

Na čem v současnosti pracujete?
"Již delší čas se věnuji vedle drobné povídkové tvorby i psaní literárních etud s mysliveckou tematikou, tedy jakési poezie v próze. Doufám, že letos spatří světlo světa knížka s názvem Miniatury lesa, která by měla být jakýmsi sborníkem těchto etud. Sám jsem zvědav, jak ji přijmou čtenáři, neboť tento žánr dosud v naší myslivecké literatuře není znám. První ohlasy na pracovní verzi však předčily moje očekávání, etudy se líbily. Dokonce v současnosti připravuji s kameramanem Jiřím Vlčkem obrazovou verzi souboru etud Třpyt svítání pro video a DVD. Jinak vedle literární činnosti se aktuálně snažím připravit veškeré náležitosti pro vznik Klubu autorů myslivecké literatury při ČMMJ a doufám, že by tento institut mohl být za aktivního přispění časopisu Myslivost založen ještě v tomto roce."

A co vaše aktivní myslivecká činnost?
"Jsem členem Mysliveckého sdružení Hék v Jaroměřicích u Jevíčka, kde zastávám funkci předsedy dozorčí komise. Máme smíšenou honitbu s výraznou lesní částí, celkem o velikosti necelých dvanáct set hektarů. Naší dominantní zvěří je černá a srnčí, tu a tam k nám zavítá i jelen sika. Myslím si, že jsme dobrý kolektiv, který zná své priority a snaží se naplňovat v praxi co nejoptimálnější chovatelské zásady. Navíc jaroměřičtí myslivci patří k nejaktivnějším společenským a zájmovým organizacím v obci, která se stala vítězem soutěže Vesnice roku 2004 Pardubického kraje."

Jak oslavíte svoje padesátiny?
"Společně s manželkou jsme pozvali členy naší myslivecké družiny a naše nejlepší přátele k nám na dvorek na zvěřinové hody. Vedle narozeninového kančího gulášku si dáme i grilované speciality, ale třeba i hanácké koláče a domácí zákusky. Pít se bude pivo, nezbytná slivovice a víno z bořetických sklípků na Kraví Hoře. Samozřejmě nebudou chybět ani lovecké famfáry a doufám, že se u nás na chaloupce u lesa budou všichni cítit dobře. Jinak však nejsem zastáncem bombastických oslav a tak pro mne největším dárkem a oslavou bude, když mne políbí múza, budu mít dostatek inspirace a podaří se mi napsat několik dalších literárních etud. Navíc dokončuji knihu o úsobrnské sklárně, která bude mít brzy sto osmdesát let a já bydlím jen kousíček od ní."

Zpracování dat...