Časopis Myslivost

Samonabíjecí kulovnice Saiga

Text a snímky Pavel Klozík
Ačkoli samonabíjecí kulovnice nepoužívá mnoho našich lovců, rozhodně nepatří mezi vzácné zbraně a své místo v české myslivosti mají. V poslední době jejich význam narůstá, protože se mohou stát vhodným prostředkem pro tlumení přemnožené černé zvěře.
Konstrukce samonabíjecích - poloautomatických loveckých kulovnic Saiga, vyráběných ruskou firmou Izmaš, vychází z osvědčeného systému vojenských automatických útočných pušek AK-74 ruského konstruktéra Michaila T. Kalašnikova. Přebírá z nich ocelový rám, závěr pevně spojený s plynovým pístem a uzamčený otočným závorníkem se třemi uzamykacími ozuby do drážek v rámu (po výstřelu dochází k odběru hořících plynů z hlavně, které tlačí na čelo plynového pístu; otáčení závorníku řídí kulisa pohybující se s drážce závěru). Vratná pružina závěru je nasazena na dvoudílném ocelovém vodítku. Kladívkový spoušťový a bicí mechanizmus umožňující střelbu jednotlivými ranami byl překonstruován, aby se zamezilo střelbě dávkou. Závěr ovládaný hmatníkem na pravé straně rámu nemá automatický záchyt, takže po posledním výstřelu nezůstává v zadní poloze; nucené zachycení závěru umožňuje plochá páčka vystupující vedle spouště na pravé straně rámu. Manuální pojistka se nachází na pravé straně rámu a má tradiční polohy F - střelba a S - zajištěno.
Plastový zásobník s kapacitou 8 nebo 10 nábojů (z důvodu zákonných omezení je potřeba použít omezovač počtu nábojů!) se nasazuje do zásobníkové šachty před lučíkem; velkokapacitní zásobníky vojenských útočných pušek AK-74 v Saigách nelze použít. Mechanická mířidla tvoří horizontálně a vertikálně stavitelná válcová muška chráněná ocelovými chránítky a na pylonu před závěrem umístěné sektorové hledí s posuvným jezdcem a stupnicí umožňující střelbu na 100, 200 a 300 metrů. Na levé straně je lišta pro nasazení montáže optického zaměřovaře nebo kolimátoru. Většina ocelových součástí má černou povrchovou úpravu. Vývrt hlavně, nábojová komora a plynový píst jsou tvrdě chronované. Pažbu a předpažbí z masivu bukového dřeva chrání olejová politura (vyrábí se také modely zapažené do černého plastu).
Ruské poloautomatické kulovnice Saiga Hunting ráže 7,62x39 a Saiga 308-1 ráže 308 Winchester (vyrábí se také varianta ráže 223 Remington) dovezla do České republiky ostravská firma Kerberos Trade. Obě karabiny se liší pouze v detailech a jsou celkem dobře zpracované. Továrně nastavené spouště mají delší krok s vyšším, avšak zvládnutelným odporem. Lovci zvyklí na velejemné spouště musí oželet napínáčky. Styčné plochy spoušťového a bicího mechanismu jsou dobře zabroušené, s nerovnostmi jsem se setkal jen výjimečně.
Saiga Hunting má 520 mm dlouhou hlaveň se čtyřmi pravotočivými drážkami a jednoduchý válcový chránič na ústí. Její zásobník pojme 10 nábojů. Výkonnější Saiga 308-1 ráže 308 Winchester má hlaveň se čtyřmi pravotočivými dlouhou 550 milimetrů a na ústí krátký tlumič plamene kombinovaný s úsťovou brzdou. Obě kulovnice jsou polopažbené mají pistolovou rukojeť a botku pažby z černé pryže. Pažba Saigy Hunting má zvýšený lomený hřbet, Saiga 308-1 má pažbu Monte Carlo. Nasazení nosného řemene umožňují ocelová poutka na spodní části pažby a předpažbí.
Samonabíjecí pušky Saiga Hunting a Saiga 308-1 jsou typickými ruskými zbraněmi do nepohody a snesou poměrně hrubé zacházení. Za přijatelnou cenu nabízí vysokou odolnost, trvanlivost a díky mechanismu konstruktéra M. T. Kalašnikova také spolehlivost ve špatných povětrnostních podmínkách.
Zbraně jsem testoval na venkovní padesátimetrové střelnici v sedě s oporou a vstoje bez opory. Navzdory nemožnosti předchozího tréninku jsem byl při střelbě s mechanickými mířidly se seskupením zásahů spokojen. Mechanická mířidla vyžadují individuální nastavení, doporučit lze nasazení kolimátoru nebo optického zaměřovače. Uvítal bych zdrsnění úchopových ploch na předpažbí. Výhrady jsem neměl ani k nastavení odporu a délce kroku spouště. Protože běžně zkouším více druhů zbraní, dávám přednost spouštím s vyšším odporem, které mi v různých podmínkách dovolují kontrolovat průběh spouštění. Střelci zvyklí na nižší odpor spouště si mohou nechat zbraně doladit u puškaře. Jednoduchá konstrukce pušek Saiga je zárukou jejich snadné údržby. Rozložení k čištění a opětovné složení je bez záludností.
Saiga Hunting i Saiga 308-1 se dodávají se sadou k čištění; montáž pro optický zaměřovač a kolimátor lze objednat u dovozce. Obě zbraně jsou při výstřelu příjemné a v souladu s vlastnostmi jejich nábojů je lze doporučit pro promyšlenou jistou ránu i pro rychlé opakované výstřely na běžící stádo černé zvěře při nátlačkách.

Karabiny Saiga Hunting 308-1
ráž 7,62x39 308 W
celková délka (mm) 1070 1120
délka hlavně (mm) 520 550
hmotnost bez nábojů (kg) 3,6 3,6
Zpracování dat...