ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2005

Přikrmování srnčí zvěře

Myslivost 12/20058  Jan KORDAČ
Přikrmování srnčí zvěře
V měsíci lednu jsem si přečetl článek o aplikaci tuku ACF, vyráběného švédskou firmou Karlshamns, který je možno dodávat ke krmivu pro zvěř spárkatou. Zvláště mne zaujalo tvrzení Mgr. Josefa Kubece z MS Trotina, že tento přípravek přidávají pro zkvalitnění potravy předkládané srnčí zvěři.
Řekl jsem si, že tento přípravek stojí za vyzkoušení v horských podmínkách našeho sdružení, které se nachází nedaleko Chomutova v Krušných horách s průměrnou nadmořskou výškou šest set až šest set sedmdesát metrů nad mořem. Výměra MS Křimov je tisíc šest set čtyřicet sedm hektarů, z toho je tisíc sto devadesát dva hektarů lesní půdy, tři sta sedmdesát sedm hektarů zemědělské půdy, padesát čtyři hektarů ostatní plochy a dvacet čtyři hektarů vodní plochy (přehrady Křimov a Kamenička). Normované stavy srnčí zvěře jsou čtyřicet tři kusů, deset kusů černé zvěře. Jelení zvěř je u nás přemnožena. V loňském roce činil odstřel této zvěře včetně úhynu sto patnáct kusů.
Po přečtení zmíněného článku jsem objednal dvacet pět kilogramů ACF přípravku, zásilka přišla až do domu. Dávku jsem o dva dny
později rozdělil pro pět krmelců (aplikace 1 % až 3 % na objem krmiva) a zamíchal společně s přípravkem CERMIX na odčervení do chmelových granulí. Naše sdružení používá ke krmení tyto granule nejméně dvacet let. Nejdříve jsme si je sami brigádnicky vyráběli ve výrobně státního statku. Základem bylo kvalitní seno a vojtěška s přidáním šrotu a melasy podle receptury státního statku. V devadesátých letech však statek zanikl. Z polí se staly nekvalitní louky s nekvalitním senem. Kupovali jsme jádro, oves, ječmen, žito a zadinu. Před sedmi lety jsem zjistil, že Lesy města Chomutov krmí vysokou chmelovými granulemi. Začali jsme je využívat také s tím, že jsme k nim přidávali trochu jádra (oves, ječmen, žito, zadina). Já sám jsem krmivo ještě poprášil fenyklem. Jelení zvěř si na granule rychle zvykla a od té doby neměla problémy s průjmy. I u ostatních, tehdy jedenácti krmelců jsme zkrmovali sto až sto dvacet metráků chmelových granulí. Srnčí zvěř byla vždy vybíravá a lákalo ji vše ostatní (rohlíky, jablka, hrušky) než granule. Po přidání přípravku ACF a CERMIX bylo u všech krmelců krmivo do dvou dnů zkrmeno a mohu potvrdit, že i srnčí zvěř po této úpravě s chutí brala granule. Mohu tedy po praktické zkušenost, přípravek ACF doporučit všem, kteří mají problémy s jakýmkoliv krmivem. Je odzkoušen v praxi v našem sdružení a věřím, že po snížení stavů vysoké na únosnou míru, bude u nás v honitbě prosperovat kvalitní srnčí zvěř, a že doznáme při správném odlovu i zkvalitnění trofejí této zvěře.
Krmná surovina v práškové formě AkoFeed Calcium Fat - výrobce Švédsko Karlshamns je kombinací vápníku a mastných kyselin z palmového oleje, přičemž vápník brání tomu, aby se tuk předčasně rozkládal v bachoru. Tuk se tedy uvolní až ve střevech, kde je velmi nízká hodnota pH. Je to saponifikovaný rostlinný tuk. Deklarace (g/kg): vlhkost 5 %, tuk 850 g, vápník 90 g.
Pro zajímavost uvádím tabulky hodnot jednotlivých krmiv pro spárkatou zvěř:
Pro vývin paroží potřebuje jelen s třetím parožím denně sedmdesát až osmdesát gramů kyseliny fosforečné, vápníku a bílkovin. Potřeba bílkovin se snáze kryje něž potřeba minerálních látek. Nedostatkem minerálních solí, které poskytuje paše nelze na našich špatných loukách udržet jelení zvěř v kvalitním paroží bez řádného přikrmování. Možná, že to vše souvisí i se silným loupáním jelení zvěře i muflonů, které u nás tato zvěř způsobuje.
Nebojme se používat nových metod, které se již osvědčily v minulosti, nebo jsou vyzkoušeny v jiných zemích s dlouholetou tradicí.

Přiložené dokumenty

Media_11920_27_40.xls Tabulky (14,50 KB)
Zpracování dat...