Úspěšná česká výprava na VII. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů
Myslivost 12/2005, str. 60 Ing. Kamila Kaasová
Prvním českým mistrem Evropy a zároveň historicky nejmladším mistrem Evropy ve vábení jelenů se stal mladý český jelenář Josef Kapras.
V maďarském městečku Göd, v areálu panství Nemeskéri-Kiss, se každoročně 3. listopadu, ve svátek patrona myslivců svatého Huberta, pořádají Svatohubertské slavnosti. Letos se však tyto slavnosti navíc staly místem, kde proběhlo VII. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Původně se k pořádání mistrovství v roce 2005 přihlásili polští jelenáři, jelikož však z jejich strany nepřicházelo žádné pozvání ani organizační údaje, ujal se tohoto náročného úkolu maďarský myslivec a podnikatel s vínem Zoltán Murvai. Zaslouží si za to velké uznání a dík, neboť vše sám zajišťoval a organizoval a o všechny zúčastněné bylo dobře postaráno. Byla by jistě velká škoda, kdyby se jeden ročník soutěže vynechal.
Na tomto mistrovství změřili síly ti, kteří obsadili první tři místa v národních soutěžích roku 2004. Sjelo se celkem sedm výprav z různých zemí Evropy - Německa, Rumunska, Ukrajiny, Slovenska, Rakouska, Maďarska a samozřejmě Česka. Většina zemí vyslala tři soutěžící, ale některé i méně, tedy dohromady soutěžilo osmnáct jelenářů. Jen ze slovenské výpravy byli soutěžící čtyři - čtvrtým byl Vladimír Kaděrka, jehož účast si vyžádal osobně Zoltán Murvai, neboť pan Kaděrka byl prvním jelenářem, který získal putovní pohár z vábení jelenů ze Svatohubertských slavností v Gödu - soutěžil tedy o obhájení tohoto poháru, ale do mistrovství Evropy nezasahoval. Pohár se mu podařilo obhájit se skvělým bodovým ziskem.
Ve středu 2. listopadu, po příjezdu a večeři, následoval vydatný trénink ve sklepení, kde se nazítří soutěžilo již naostro. Procvičit hlasivky a vyzkoušet akustiku sklepení přišli všichni již přítomní soutěžící a v troubení se spravedlivě střídali, aby si zatrénovali opravdu všichni.
Ve čtvrtek po obědě vypuklo vlastní mistrovství ve vábení jelenů, soutěžní discipliny byly tři - hledající jelen, jelen stloukající laně a vítězný ryk. Protože nebylo hned jasné pořadí, objevilo se několik shodných bodových výsledků, byl ještě proveden "rozstřel" v disciplině mrmlání.
Letos byl obzvlášť řádně propracován systém oddělení rozhodčích od soutěžících i diváků, aby nemohlo dojít k podvádění nebo k dohadům. Rozhodčí byli usazeni v neprůhledných látkových boxech, jednotlivě oddělených, ze kterých jen vystrkovali tabulku s bodovým hodnocením. Body podle čísla soutěžících zapisovaly zapisovatelky sedící v první řadě publika. Aby nebyli soutěžící k poznání ani podle pořadí, ve druhém kole se začínalo od pátého a ve třetím od devátého vábiče.
Jedinou trhlinou v tomto systému bylo, že nemaďarští rozhodčí nerozuměli, když přišla změna discipliny, takže si nebyli jistí co hodnotit, protože, podle vyjádření českého rozhodčího MVDr. Antonína Rudolfa, u některých jelenářů byl například velmi nepatrný rozdíl mezi jelenem stojícím u laní a vítězným rykem.
Po skončení všech disciplin byl potřeba čas na spočítání výsledků. Aby divákům lépe utekl čas v očekávání vyhlášení vítězů, následovala módní přehlídka mysliveckých i společenských oděvů. Slavnosti též doprovázelo mnoho stánků s mysliveckým zbožím, bylo možno nakoupit si surové i vypracované rohy, vábničky všech druhů, mysliveckou literaturu, nože, myslivecké oděvy a šperky. Pro návštěvníky byla také otevřena galerie obrazů s mysliveckými a přírodními motivy.
V podvečer přišlo tolik očekávané vyhlášení vítězů. Třetí místo obsadil maďarský soutěžící Tamás Erdélyi, jako druhý se umístil Robert Štancel ze Slovenska a vítězem se stal mladý český jelenář Josef Kapras. Kromě poháru, pamětního listu a medaile si odnesl hlavní cenu - kulovnici Titan 6 od rakouské firmy Rössler.
Po vyhlášení výsledků první tři umístění předvedli vítězný ryk, čímž bylo VII. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů důstojně zakončeno.
Po soutěži nám rozhodčí české výpravy, Dr. Rudolf, sdělil své dojmy: Byla tu tvrdá konkurence, všichni soutěžící byli skvělí, proto jsem spokojen, že se v umění vábení začínají prosazovat i mladí a hlavně naši. Vábení jelenů má totiž význam nejen pro soutěžení, ale i pro mysliveckou praxi. Pokud se někdo vydá ulovit jelena nebo doprovází loveckého hosta, jistě mu připraví zcela jiný zážitek, pokud umí jelena přivábit, než když jen planě vyčkává. Má to tedy i význam pro ekonomiku, neboť je jistější úlovek.
Dalším bodem programu bylo přijetí nového člena do řádu Ordo vini venatorum - cosi jako myslivecký řád vinařů, většina diváků však již vyrazila ven pogratulovat soutěžícím a vyslechnout si jejich zážitky ze soutěže. Všichni tři čeští vábiči dopadli skvěle, umístili se od prvního do devátého místa, tedy v lepší polovině.
Zlatým hřebem večera byla svatohubertská mše sloužená u jelena, kterého v pondělí před slavnostmi ulovil sám hostitel Zoltán Murvai, jednalo se o nerovného dvacateráka a mnozí ho odhadovali na zlatou medaili. Pan farář měl dlouhou řeč, která všechny maďarsky rozumějící pobavila, ještě zazpíval sbor a poté jsme se přesunuli do galerie, kde už na všechny čekala slavnostní hostina. Bylo třeba nového mistra Evropy řádně oslavit.