VZDUCHOVKA Zbraň pro myslivce?
Myslivost 12/2005, str. 26 Dr.Ing.Jiří HANÁK
Dříve bylo snem každého vesnického kluka vlastnit vzduchovku. Většinou došlo k jeho naplnění a téměř v žádném domě na vesnici vzduchovka nechyběla. Odnesl to sice sem tam, tehdy ještě velmi hojný vrabec, ale kluci tak získávali první vztah ke střelbě, ke zbrani a nakonec i k myslivosti, kam je třeba právě získaný vztah ke zbraním přivedl. Konečně i ten zastřelený vrabec je přivedl k nutnosti poznávání zvěře i toho, které druhy jsou vzácné a je třeba je chránit a které se naopak loví.
Střelbou do terče získávali cvik a osvojili si správné zásady přesného míření a spouštění. Když se později stali skutečnými myslivci nácvik střelby ze vzduchovky se jim velmi hodil. Neboť: Co se v mládí naučíš, ve stáří..
Ze vzduchovek tehdy více stříleli i dospělí a i myslivci. Pro zábavu, pro cvik i v různých soutěžích a závodech brané zdatnosti, které bohužel vymizely. Téměř na žádné myslivecké slavnosti, pořádané během dne, nechyběly soutěže ve střelbě ze vzduchovky pro malé i velké. Rozšíření vzduchovek napomohla i jejich velmi snadná cenová dostupnost a výrazně levná střelba.
Domnívám se, že dnes jsou vzduchovky v daleko menším rozšíření a jsou neprávem podceňovány. Rovněž si myslím, že ve výcviku ve střelbě začínajícího myslivce má střelba ze vzduchovky objektivní a naprosto nezastupitelnou roli a každý by měl u ní, při střeleckém výcviku, rozhodně začít. Ve vlastním zájmu. Vzduchovka umožňuje, ekonomicky a nenáročně, získat dovednost, přesnost, cvik a schopnost dobrého i bezpečného zacházení se zbraní. To vše se nezíská vystřelením několika málo ran na střelnici během adeptského kurzu, ale většinou až po stovkách výstřelů. Domnívám se dokonce, že období "vzduchovkového" výcviku by neměl žádný střelec přeskočit. Pokud začne hned s kulovnicí je to stejné jako když někdo chce jezdit na superbiku a předtím nevyzkouší ani moped. Ze své myslivecké i lektorské praxe mohu potvrdit, že se až příliš často setkávám s novopečenými myslivci, u kterých je přesný zásah nejen věcí spíše náhody, ale jsou sobě i okolí s kulovnicí často dokonce nebezpeční, jen proto, že nezískali správné návyky při cvičné střelbě z jednodušší a méně účinné zbraně.
I zkušení myslivci by neměli zapomínat na starou pravdu, že jen pravidelný cvik dělá mistra a měli by pravidelně absolvovat kondiční střelbu. Vzduchovka je i ke kondiční střelbě ideální zbraní. Nejlépe se na ní učí a udržuje nácvik správného spouštění. Nemá zpětný ráz tak, jako palná zbraň a u střelce, zejména začínajícího, nevzniká podvědomý strach z rány, který často způsobuje uspěchané spouštění, mhouření očí a stržení rány s výsledkem nepřesné střelby. O ekonomických aspektech ani nemluvě. Stejnou službu poskytne i malorážka. Jenže u ní je třeba již použít jen schválenou střelnici. Dříve byly kondiční střelby povinné, dnes se o této užitečné povinnosti upustilo, náboje do kulovnice jsou pro většinu myslivců drahé a tak si vlastně svoje střelecké dovednosti neudržují a neověřují. Důsledkem a obětí je pak zraněná zvěř špatným zásahem. A řešení je jednoduché, levné a účinné. Občas si zastřílet ze vzduchovky. Je to nakonec i dobrá zábava a užitečné trávení volného času. Za zcela nezbytné považuji udržování střelecké kondice pravidelnou a vydatnou střelbou z malorážky nebo ze vzduchovky u těch střelců, kteří chtějí lovit zvěř střelbou na velké vzdálenosti. Bez pravidelného cviku je potom taková střelba pouhým pokusem o náhodu.
N trhu máme vzduchovky různé provenience. Tuzemského původu z České zbrojovky v Uherském Brodě zn. Slavia, které jsou osvědčené a známé už u mnoha generací vzduchovkových střelců. Další rozšířená nabídka pochází z Číny, která je však určena pro skutečně velmi nenáročné střelce, kteří upřednostňují pouze cenu. Pro velmi náročné a závodní střelce potom vzduchovky z Německa, ovšem za cenu, která se vyrovná běžné kulovnici.
Nyní se objevily na trhu, u nás zcela nové, vzduchovky z Turecka. Tato země v posledních letech prodělává velký průmyslový rozvoj a překvapivě zasáhla i do segmentu sportovních a loveckých zbraní.
Značka vzduchovek nese jméno HATSAN a musím otevřeně konstatovat, že mne už při prvním dotyku příjemně překvapily. Především čistotou a přesností zpracování, což bylo dosud slabinou některých tureckých výrobců zbraní. Současně také výbavou a některými detaily konstrukčního řešení, které řadí vzduchovky HATSAN do střední a vyšší kategorie. Ze zvláštností, které upoutají na první pohled je především vybavení mířidel optickými vlákny, která umožňují velmi pohodlné a pohotové zamíření i na pohyblivý cíl. Dalším prvkem je u některých modelů pažba z tureckého ořechu, který by mohly závidět i některé drahé palné lovecké zbraně. Některé modely jsou běžně vybaveny mechanismem se seřiditelným odporem spouště, což je u vzduchovek pouze jen u skutečné vyšší kategorie. Rovněž mikrometricky seřiditelná mířidla a některé další detaily, jako připravená rybina pro montáž puškohledu atd.
Dováženy jsou modely v běžné ráži 4,5 mm, ale také, u nás v méně používané ráži 5,5 mm.
Nejmenším a nejjednodušším modelem je typ HATSAN 40, který je vhodný pro úplné začátečníky. Pažba plast, nebo turecký ořech, obě s pistolovou rukojetí. Délka hlavně 450 mm, úsťová rychlost 200 m/s. Manuální pojistka. Jediný typ, který nemá seřiditelný odpor spouště. Hmotnost s plastovou pažbou pouze 2,5 kg.
Typ HATSAN 55 S sahá po daleko vyšší příčce. Ráž 4,5 mm. Ergonomická pažba typu Monte Carlo z luxusního tureckého ořechu, automatická i manuální pojistka, mikrometrická mířidla s optickými vlákny, seřiditelný odpor spouště. Nabíjení obvyklým sklopením hlavně se zajištěním proti nechtěnému výstřelu při otevření. Délka hlavně 450 mm, hmotnost 3 kg. Úsťová rychlost 250 m/s při variantě úsťové energie 16 J.
Typ HATSAN 80 je mechanicky shodný s typem 55, vybaven je ale polymerovou pažbou příjemného ergonomického tvarování v barvě šedé anebo s kamuflážním vzorem.
Modely HATSAN 100 jsou jiné konstrukce. Dodávány jsou v ráži 4,5 mm i 5,5 mm, která se výborně osvědčuje nejen k terčové cvičné střelbě, ale i například k usmrcování škodlivých zvířat jako potkanů na zemědělských usedlostech a podobně. Natahování pružiny se neděje sklopením hlavně, která je v tomto případě pevná, ale pákou umístěnou pod hlavní. Nabíjení střely do hlavně je možné po odklopení otočného bloku podobně jako jej známe ze závěru Flobert. Vzduchovka je běžně dodávána s dvounožkou jako podpěrou pro přesnou střelbu. Délka hlavně 450 mm. Hmotnost zbraně 3,4 kg. Úsťová rychlost 250 m/s u ráže 4,5 mm, respektive 175 m/s u ráže 5,5 mm. Seřiditelný odpor spouště. Mikrometrická mířidla s optickými vlákny, manuální a automatická pojistka. Příprava pro montáž puškohledu. Pažba turecký ořech anebo polymer.
Střelba z uvedených vzduchovek je velmi příjemná. Mířidla s optickými vlákny velmi usnadňují a zpřesňují zamíření, spoušťový mechanismus je bez mrtvého chodu. Suchý, typicky vzduchovký, ale citlivý chod spouště umožňuje i velmi přesnou střelbu. Z tohoto důvodu jsou vzduchovky HATSAN vhodné nejen pro zábavnou a cvičnou střelbu, ale i pro běžné soutěže. Přesnost vzduchovek je velmi dobrá. I průměrný střelec s malou praxí, při našich testech modelů - HATSAN 55S, 80 a 100, bez větších problémů na 15 metrů dosahoval z 50 možných bodů zcela standardně více než 40.
Vzduchovky z Turecka jsou vcelku příjemným překvapením. Zatímco turecké brokovnice jsme hodnotili jako dobré, ale vhodnější spíše pro začínající a nenáročné uživatele, vzduchovky snesou i náročnější měřítka.
Cena možná zkomplikuje život jiným výrobcům na trhu protože je velmi příznivá. Cena jednoduchých typů modelu 40 by neměla na pultě přesáhnout 2000 Kč a nejlepší modely by měly být k mání pod 4000 Kč.