Časopis Myslivost

JAK SE BRÁNIT ŠKODÁM ČERNÉ?

Myslivost 9/2005, str. 29  Text a snímky Ing. Jiří KASINA
O tom, že se stále více dostávají do střetu zemědělci, resp. jejich plodiny s nadměrnými stavy divočáků není třeba dnes již nikoho přesvědčovat. Mezi mysliveckou i zemědělskou veřejností koluje mnoho a mnoho názorů a metod, jak kultury zemědělských plodin chránit, častokrát zůstávají řešení ale pouze ve stavu návrhu v pozici „mělo by se…“ A tak jsem přivítal příležitost na popovídání si s majitelem zemědělských pozemků a prohlédnutí si jedné z metod takříkajíc „in natura“.

Nedaleko Říčan u Prahy jsem navštívil soukromého zemědělce Libora Waise. Má zemědělské pozemky bezprostředně související s lesem - přírodní rezervací kolem meandrů Rokytky. V mnoha kalištích a mokřinách nachází černá doslova ráj, a jak říká pan Wais, místní myslivci nestačí ani stavy tlumit. "Z rezervace pak divočáci vycházeli "k prostřenému stolu" hned vedle lesa, až čtyřicetičlenné tlupy dokázaly zlikvidovat i několik arů brambor za jednu jedinou noc. Jeli jsme sem třeba přímo v poledne, divočáci brali brambory doslova po řádku. Dělali jsme všechno možné, stavěli jsme strašáky, přivazovali plechovky, dávali lidské vlasy, sypali jsme na zem kolem brambor granulát - nic platné, pomohlo to maximálně na týden, deset dnů. Černá zvěř je totiž nesmírně chytrá.
Pak jsem na internetu narazil na nabídku přípravku Hukinol, objednal jsem si první lahvičku a letos na jaře aplikoval. A musím říct, že od té doby mám absolutní pokoj a žádné škody. Je až neuvěřitelné, jak je látka účinná!"
A jak tedy konkrétně přípravek aplikujete?
"Do mikroténových pytlíků dáte kousek starého hadru, nakapete několik kapek Hukinolu. Pro lepší odpařování udělám do pytlíku několik otvorů velikosti pětikoruny. Pak pověsím pytlík do výšky asi půl až jeden metr nad zem na dřevěné kolíky. Rozestup kolíků kolem kultury brambor je asi deset až dvacet metrů. Pokud svítí sluníčko a třeba i zaprší, napuštěný hadřík v pytlíku se zapaří a ještě intenzivněji zapáchá. Asi tak po dvou týdnech aplikuji Hukinol jen novým mírným nakapáním na hadřík přes otvory v pytlíku.
Pokud nechcete obnovovat nasáknuté hadříky tak často, dá se také použít malá lahvička od léků, proříznout víčko a prostrčit knot. Hukinol pak vzlíná nahoru a vydrží tak účinně odpuzovat i více než měsíc."
Máte nějaké poznatky od jiných zemědělců?
"Vím o případu, kdy použili zemědělci Hukinol na ochranu sto hektarů kukuřice. Prasata do porostu sice vlezla oklikou, ale jen se v kukuřici otočila a odešla. Zatím jsem to nezkoušel, ale myslím si, že by také šlo vzít obyčejný mechanický ruční rozprašovač a v místech, kam chci zamezit přístupu černé mírně nastříkat třeba kmeny stromů a keřů. Jsem přesvědčen, že by to pomohlo."
Dáváte zábrany kolem celého pole?
"Můžete je dát kolem dokola, ale když si vytipujete, odkud černá přichází, stačí ošetřit jen příslušnou stranu pozemku. Asi bude záležet vždy na konkrétním místě, kde se přípravek aplikuje, mně se stoprocentně osvědčilo dávat přípravek jen ze strany od lesa."
Jak jsem se dočetl v návodu a na internetu, prostředek pro odpuzování lesní zvěře Hukinol je šetrný k životnímu prostředí a není jedovatý. Skládá se z organických kyselin, éterických olejů a alkoholu. Patentovanou účinnou látkou je koncetrát lidského potu Kapalná bezbarvá tekutina nepříjemného zápachu obsahuje 3-metyl kyselinu máselnou, která simuluje velmi intenzivní a koncentrovaný zápach lidského potu.. Hukinol není prostředek na ochranu rostlin, proto je jeho použití dovoleno bez schvalovacího řízení. Ne nadarmo je v návodu uvedeno, že by se přípravek neměl používat v obydlených místech, pach je totiž nesmírně intenzívní a odpuzující. Jak říká pan Wais, při práci je třeba důsledně používat rukavice a nepotřísnit se. "Sám jsem si nešikovně kápl několik kapek na ruku a málem jsem nesměl domů. I když jsem se myl intenzívně mýdlem, drhnul všemi možnými saponáty, stejně jsem nepříjemný pach stále cítil. V nadsázce proto říkám, že až se budu chtít pomstít nějakému nepříteli, tak mu kápnu pár kapek na rohožku před bytem nebo do auta! Tak odpuzující a intenzívní zápach to je!"
Hukinol se prodává v půllitrové plastové láhvi, jak jsem zjistil na internetu, cena by se měla pohybovat asi kolem jednoho tisíce korun. A aby byla informace účinná - na internetu jsem našel tři adresy, kde je možné si přípravek objednat:
Ivan Pfeifer, Zbelítov 101,399 01 Milevsko, tel.: 608 759 975
Jaromír Halíř, Bánskobystrická 173/15, Liberec, tel.: 603 728 068
Ridex, s. r. o., Karlovice 134, 793 23 Karlovice, tel.: 554 744 023
A tak na závěr vyzýváme čtenáře Myslivosti, kteří mají praktické zkušenosti s tímto přípravkem, případně mají dobré zkušenosti s jinými přípravky či metodami, ozvěte se, rádi vaše zkušenosti zveřejníme.


Zpracování dat...