Časopis Myslivost

KULOVNICE MANNLICHER

Myslivost 9/2005, str. 16  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Rakouská zbrojovka s tradicí již několika století. Dnes světoznámý, exportní podnik vyrábějící moderní techniku, lehké i těžké zbraně, výrobní zařízení pro zbrojovky, obráběcí stroje a další technologie. Pro znalce terénních aut není tajemstvím, že například dnes už legendární off road Mercedes G byl vyvíjen ve spolupráci s tímto podnikem a zde je i vyráběn. Málokdo ví, že na úspěších a historii firmy se podíleli i odborníci z Čech. Jedním z ředitelů štýrské zbrojovky byl například i Karel Holub, nadaný konstruktér zbraní a schopný manažer, který byl v roce 1863 na tehdejší dobu i na neobvyklém pobytu v Coltově zbrojovce v Hartfordu v USA. Byl spoluautorem konstrukce první zadovky rakousko-uherské armády, typu Werndl, zásobovacího ústrojí pro pušku Mauser vz. 71/84, která byla zavedena do výzbroje pruské armády a dalších.Štýrská zbrojovka je ve své historii známá výrobou celou řadou zbraní. Z nich stojí jedna za zmínku, a to vojenská puška Mannlicher vz. 1888, opakovačka zavedená do výzbroje rakouské armády. Její konstrukce a cívkový zásobník daly základ pro celou řadu dalších modifikací a modernizací služebních i loveckých pušek. Do dnešních dnů ji má i řada našich myslivců zejména v ráži 6,5 x 54 Mannlicher Schönauer.
Dnešní výroba loveckých zbraní těží ze skvělé tradice, ale zdaleka ne jenom z ní. U současných zbraní jsou použity osvědčené konstrukční prvky i nejnovější poznatky z výsledků firemního výzkumu a vývoje.
Před několika málo lety byl uveden na trh zcela nový, rekonstruovaný typ lovecké a sportovní kulovnice typ SBS. Základní prvky změn oproti předchozímu typu spočívají ve výrazné konstrukční změně uzamykacího systému, kde se uzamykací ozuby přesunuly ze zadní části lůžka závěru těsně za nábojovou komoru. První řada ze čtyř uzamykacích ozubů je zesílena. Tím se zvýšila bezpečnost zbraně i u nejsilnějších ráží a současně i životnost závěrového systému.
Zásadní změnu doznal i pojistkový mechanismus, který je nejdokonalejší ze všech továrně vyráběných systémů. Má tři polohy. První je vhodný pro přenášení zbraně v nabitém stavu a zajišťuje, jak spoušť, tak i úderník. Tím je zbraň bezpečná například i při jejím pádu. U většiny zbraní, kdy je provedeno jištění pouze spouště, je pádová jistota zbraně omezena, kdy i zajištěná zbraň může při pádu vystřelit. Druhá poloha pojistkového mechanismu SBS je vhodná při čekané na posedu. Jištěna je pouze spoušť. Odjištění lze provést hladce chodícím otočným ovladačem pojistky při naprosté bezhlučnosti.
Závěr je leštěn a má velmi hladký, precizní chod. Novinkou je dvojitá hluboká drážka v závěru k odstranění případného sněhu nebo spadaných nečistot. Tím je zvýšena spolehlivost chodu závěru a spolehlivost při přebíjení.
Vyjímatelný zásobník již není tak, jako u předchozích typů cívkový, ale je jednořadý, většinou s kapacitou 4 nábojů. U ráží magnum je kapacita zásobníku na 3 náboje.
Provedení spouště je podle přání s francouzským napínáčkem nebo šoulačková, naháňková - blesková spoušť.
Velmi bohatý je výběr ráží. 222 rem, 223 Rem, 243 W, 6,5 x 55 SE, 6,5 x 57, 25 - 06 Rem, 270 W, 7 x 64, 7 mm 08 Rem, 308 W, 30 06Spr, 8 x 57 JS, 9,3 x 62, 7 mm Rem mag, 300 W mag, 7 mm WSM, 300 WSM, a 8 x 68 S.
Kulovnice jsou vyráběny v několika provedeních. Oblíbené a tradiční celopažbené je s délkou hlavně 508 mm, klasické polopažbené s délkou hlavně 600 mm a typ magnum s délkou hlavně 650 mm. Pažby jsou vyrobeny z kvalitního tureckého ořechu a jsou olejovány na mat. U Steyrů je typický jejich design se snadnou zalícitelností a vynikajícím pocitem při úchopu. Novinkou a specialitou, zejména do náročného terénu, je odlehčený typ Ultra Light, který je o celých 60 dkg lehčí než typ Classic. Délka hlavně Ultra Lightu je pouze 485 mm s odlehčovacími vybráními, které současně zvyšují tuhost hlavně. Zacházení s odlehčenou kulovnicí je velmi pohodlné a operativní. Její malá hmotnost upoutá už při prvním uchopení. Při zkušební střelbě se vyskytly obavy, zda menší hmotnost nebude mít vliv na zvýšení zpětného rázu. Zkoušeli jsme tuto zbraň v ráži 308 a obavy ohledně zvýšeného zpětného rázu se naprosto nepotvrdily. Rána je měkká, plynulá a pohodlná. Zajímal nás rovněž rozptyl. Při použití běžného střeliva byl dosahovaný rozptyl kolem 3,5 cm/100m (3 rány). Při použití střeliva RWS nebo HP se střelou Nosler nebyl rozptyl větší než 2,4 cm, což je vynikající výsledek. Ani rychle opakovaná střelba 10 ran neměla vliv na změnu rozptylu. Domnívám se, že typ Ultra Light je výrazným krokem vpřed a vystihuje současný trend. Podobně vynikající rozptyl jsme dosáhli i u typu Classic v ráži 7 x 64 se střelivem RWS.
Steyer vychází vstříc i lovcům lovícím v extrémních podmínkách. Pro ně připravil řadu Prohunter s plastovou pažbou a i v provedení z nerezových materiálů.
Pro náročné střelce a tvrdé zacházení v náročných podmínkách je určen typ Scout, který má v předpažbí zabudovanou i podpěrnou výklopnou dvojnožku.
K montáži puškohledu slouží příčné drážky s rybinou na pouzdru závěru ve stylu typu Weaver. Řešení umožňuje snadné sejmutí a instalaci puškohledu přímo na zbrani a navíc lze střídat několik puškohledů při zachování přesnosti nastřelení každého z nich.
Zkušební testovací střelba z typu Ultra light v ráži 308 W a Classic v ráži 7 x 64 potvrdila očekávání, že se jedná o zbraně s perfektní promyšlenou konstrukcí, dokonalým designem, velmi pohodlným ovládáním a precizní přesností.
Cena, za které jsou zbraně Steyer Mannlicher na trhu k dispozici, je podle mého názoru ve střední úrovni a velmi přiměřená kvalitě a užitné hodnotě zbraně. Na trhu jsou i dražší zbraně tovární výroby, které úrovně Steyera prostě ani zdaleka nedosahují. Pořízení této kulovnice nepovažuji za vůbec žádný luxus, ale za věc přístupu.
Závěrem mohu konstatovat, a naprosto se tím netajím, že kulovnice Steyer Mannlicher, patří již delší dobu, k mým osobním favoritům, protože jsou zkrátka nejlepší. Skvělá konstrukce, nejkvalitnější materiály a špičková kvalita dávají spolu dohromady vynikající a vysokou užitnou hodnotu zbraně pro několik generací. Nová kulovnice Steyer Mannlicher SBS mne nejenom, že nezklamala, ale jen potvrdila dlouholeté výborné zkušenosti s touto značkou.

Zpracování dat...