Časopis Myslivost

Pritz Systeme se představil v Lysé nad Labem

Myslivost 9/2005, str. 24 
Na výstavě Natura Viva 2005 jste se mohli zastavit u stánku české firmy Expal, jež u nás nabízí zbraně, nože a další výrobky rakouského puškaře Kurta Pritze. Jeho patentovaný systém nese název Pritz Systeme. Možná si řada návštěvníků pamatuje z Lysé působivé prezentace zástupců firmy na podiu v hale A. Ohlas mezi čtenáři Myslivosti byl poměrně veliký, proto jsme požádali zástupce firmy Ing. Škopíka o několik informací a představení nabídky pro české myslivce.Kurt Pritz žije a působí v rakouském Tamswegu. Poté, co se vyučil puškařem, nastoupil do dílny Josefa Winklera ve Ferlachu. V letech 1981 - 1982 pracoval ve USA a ve Velké Británii. Postupně se osamostatnil a v roce 1987 založil vlastní puškařskou dílnu právě v Tamswegu. Kromě běžných služeb, které puškaři poskytují, se soustředil na vývoj vlastního typu zbraně, začal s výrobou nožů apod. Po dokončení každého systému si jej nechal patentovat. Dnes Kurt Pritz disponuje 17 patenty na systémy zbraní, nože, lovecký batoh atd.
V roce 2004 vstoupil Kurt Pritz prostřednictvím firmy Expal v čele s Ing Janem Škopíkem na český a slovenský trh. Poprvé se Pritz -Systeme představil v Lysé nad Labem na loňské výstavě Natura Viva.

Jaké jsou součásti Pritz Systeme?
Základní a nejdůležitější součást je jednoraná zlamovací kulovnice s výměnou hlavní
WL 1, kterou představoval myslivecké veřejnosti Kurt Pritz právě v Lysé nad Labem. Kulovnice má unikátní systém jednoduše vyjímatelného spoušťového, natahovacího a bicího ústrojí bez použití nářadí. Spoušťový systém je kompaktní část o velikosti přibližně krabičky od zápalek. Stlačením západky se systém uvolní a vysune a ze zbraně zůstává nepoužitelný kus kovu a dřeva. Spoušťový mechanismus je natolik přesná a jemná součást zbraně, že ji nelze vyrobit jinde než v dílně Kurta Pritze.
Výměnná hlaveň je dalším patentovaným systémem. Hlaveň je usazena v pouzdře zbraně tak, aby se lehkým poklepnutím ústí dala vyjmout a vyměnit za jinou hlaveň jiné ráže. Majitel zbraně tedy může mít několik hlavní různých ráží, a to v rozpětí ráží od 5,6x50 R Mag. až po 375 H&H. S kulovnicí lze proto vyrazit jak na lov srnčí zvěře, tak medvěda nebo těžkou africkou zvěř. Výměna hlavně u jiných systémů přináší problémy s nastřelováním zbraně. Kurt Pritz vyřešil WL1 tak, aby nastřelení bylo minimalizováno na pouhé nastavení zaměřovacího dalekohledu. Pokud si majitel zbraně zapamatuje nastavení optiky pro tu kterou hlaveň, nemusí ji po výměně již nastřelovat. To zaručuje přesnost systému výměnné hlavně u kulovnice WL 1.
Každá kulovnice WL 1 je ručně na míru dělaný originál. Kurt Pritz nejprve každého zákazníka s celým systémem podrobně seznámí, poté mu změří potřebné tělesné míry pro výrobu pažby. Kresbu dřeva na její výrobu si zákazník také vybírá sám, jednak podle vzhledu, jednak podle svých finančních možností. Vždy je pažba vyrobena z tureckého ořechu. Zbraň je pak v následujících měsících vyrobena v dílně Kurta Pritze v Tamswegu. Finální úprava je také na přání zákazníka. Někdo chce zbraň pouze černěnou, jiný má představu rytiny vykládané zlatem. Samozřejmostí je výběr kvalitní optiky, například Swarovski. Puškař po její montáži zbraň precizně nastřelí.
Další součást Pritz Systeme je tlaková úsťová brzda. Jistě mnozí s nás zažili při výstřelu nepříjemné poranění nosu či obočí a tím následně spojenou nedůvěru ke zbrani. Na to často následuje chybená (stržená ) rána a diskuse s kamarádem "ta moje flinta tak kope". Princip fungování brzdy je založen na labyrintu komor v těle brzdy, kudy při výstřelu mohou unikat plyny a tím eliminovat tyto problémy. Zpětný ráz se montáží úsťové brzdy na zbraň může snížit o 30 - 70 %. To však záleží na typu zbraně, její hmotnosti a především na ráži. Zajímavostí je, že úsťovou tlakovou brzdu Kurt Pritz vyrobí a namontuje na jakoukoliv loveckou kulovou zbraň včetně u nás tolik rozšířených ZKK. Z vlastní zkušenosti a reakce spokojených zákazníků můžu potvrdit, že po její montáži je zbraň výrazně klidnější a přesnější.
Lovecký batoh Pritz Systeme je další součástí výrobků. Jeho vývoj začal Kurt Pritz po zkušenostech s lovem v Alpách. Tamní těžké terénní podmínky ho přivedly na myšlenku vyrobit praktický a bezhlučný batoh přímo pro potřebu myslivců. Běžné batohy nejsou bezhlučné, jejich popruhy dřou do ramen, nedají se rychle odepnout apod.
Lovecký batoh Pritz Systeme má objem 75 litrů. Materiál použitý na výrobu je kvalitní loden (nebo pevné plátno), vnitřní podšívka je nepropustná pro vodu. Výplň zad speciálním materiálem zajišťuje příjemné i dlouhodobé nošení bez bolesti zad. Batoh je opatřen mnoha praktickými kapsami. Čtyři vnější kapsy, zádová kapsa a kapsa na uzavírání. Podlouhlá kapsa na boku batohu a menší na jeho zavírání jsou opatřeny zipem a jsou nepromokavé. Dají se do nich uložit doklady apod.
Popruhy jsou s měkkou výstélkou a dvojitým kvalitním prošitím. Lze je rychle rozepnout i na zádech a batoh sundat. To má svou výhodu při střelbě. Na batoh lze pomocí jednoduchého systému upnout zbraň. Batoh tak při střelbě slouží zároveň jako měkká podložka. Přezky popruhů jsou kryty kůží, aby necinkaly. Další praktické části batohu jsou kovový háček na zavěšení dalekohledu (sníží se tím tlak na krk), kožený knoflík na levém popruhu proti sklouzávání zbraně z ramene, očko pro uchycení řemenu psa atd.
V neposlední řadě Kurt Pritz vyrábí vysoce kvalitní lovecké nože od běžných, avšak na míru vyráběných, až po zavírací s patentovanou pojistkou proti uzavření nože. Ta je řešena tak, aby nemohlo dojít k uzavření nože při práci s ním. Nabídka zahrnuje i kvalitní nože z damaškové oceli. K nožům jsou ručně šitá pouzdra z pevné kůže.
Lovíte na delší vzdálenosti? Často nastřelujete zbraň? Pak pro vás Kurt Pritz připravil speciální nastřelovací stolici. Skládá se ze dvou dílů, je ušita z kvalitní kůže a vyplněna speciálním materiálem. Zbraň ve stolici pevně drží a to pomáhá přesnému umístění zásahu. K součástem Pritz Systeme také patří i přebíjecí stůl s uzamykáním.
Každý výrobek rakouského puškaře je originál. Veškerá výroba je ruční, avšak vysoce precizní. Zbraně a nože jsou číslovány a Kurt Pritz má přesnou evidenci, komu byl který výrobek prodán, kdo jej vlastní. Už i v České republice a na Slovensku jsou spokojení majitelé loveckých batohů i úsťových brzd a dalších výrobků tohoto puškaře.
Každý zákazník najde ve firmě Expal individuální konzultaci a případné představení všech výrobků. O tom se nakonec čtenáři Myslivosti jistě mohli přesvědčit i na výstavě Natura Viva 2005, kde byl Pritz Systeme prezentovaný firmou Expal, s.r.o. z Tišnova i samotným puškařem Kurtem Pritzem.Zpracování dat...