Časopis Myslivost

TAJNÝ KÓD CPM S30V

Myslivost 9/2005, str. 27  nožíř J osef PAJL –Sedlčany
Pod tímto názvem se neskrývá šifrovací klíč, ale označení speciální nerezavějící oceli pro výrobu čepelí nožů, která si vítězně razí cestu světem a doprovází ji uznání a chvála. Zkušenosti lovců, kteří mají to štěstí a nůž z této oceli vlastní, pocházejí většinou z USA a „velkého světa“ a výjimečně se shodují s názory odborníků z hlediska vyváženosti jejích vlastností jako jsou tvrdost, pevnost, korozivzdornost a trvanlivost ostří, kde často překonává tradiční oceli jako 440C (korozivzdornost) nebo D2 (pevnost) a většinu ostatních i co do trvanlivosti ostří. Tímto si Vám tuto ocel dovoluji představit s tím, že jsem potřebné polotovary z USA dovezl a tudíž mohu nabídnout i nože s čepelemi z tohoto špičkového materiálu (první nože byly předváděny v rámci výstavy Natura Viva 2005 v Lysé nad Labem).


Ocel CPM S30V je vyrobena práškovou metalurgií (zkráceně "prášková ocel"). Tato technologie spočívá v rozprášení roztavené oceli do nejjemnějších kapiček, které se po ztuhnutí melou, za vysokého tlaku lisují a slinují (spékají) do polotovaru - ingotu. Takto vyrobené oceli se v zahraničí označují CPM (Crucible Particle Metalurgy).
Výjimečné vlastnosti této oceli spočívají v možnostech práškové metalurgie, která umožňuje zvýšení obsahu uhlíku na 1,45 % (oproti konvenčním způsobem vyrobené oceli, která mívá 0,5-1 % uhlíku), zvýšení obsahu legur - přísad zásadních pro trvanlivost ostří a to vanadu - 4 % a molybdenu - 2 % (vanad a molybden poskytují nejtvrdší karbidy) při současném zmenšení a zrovnoměrnění velikosti všech karbidů. To je důležité pro potlačení křehkosti a výsledkem je mnohem jemnější struktura oceli. Obsah 14 % chromu zaručuje společně s ostatními legurami úplnou korozivzdornost.
Složením se tato ocel podobá nástrojovým rychlořezným ocelím, oproti kterým je zcela nerezavějící a má až o 30 % větší pevnost v ohybu.
Jak často říkám při přednáškách, kvalitní ocel je pouze předpoklad kvalitní čepele nože, protože bez důsledného dodržení předepsaného tepelného zpracování (kalení a popouštění) ocel výjimečných vlastností nedosáhne. Kalení probíhá při 1095 °C a popouští se 4 hodiny při 195 °C, kdy ocel získává nejen tvrdost (při zmrazení po kalení i popouštění na -80 °C je maximální tvrdost 64 HRc), pevnost a trvanlivost ostří, ale i houževnatost.
Dodržení kvality se týká i kvalitně provedeného ostří, kde je třeba nejen dodržet úhel doporučený pro lovecké nože (35°), ale i rovinnost a hladkost povrchu čepele (technikům se omlouvám za obecně srozumitelné výrazy).
Pokud nožíř toto vše dodrží (továrny se do zpracování této oceli z důvodu její obtížné zpracovatelnosti zatím moc nehrnou), získává lovec nástroj, na který se může dlouhodobě spolehnout a "výkonnost" čepele opakovaně předčí nejen jeho očekávání, ale vzbuzuje i obdiv přátel a ostatních lovců.
Uvítal bych, pokud by zákazníci, kteří si nože z oceli CPM S30V buď už pořídili nebo budou kupovat, poskytli zkušenosti z lovecké praxe, zejména z pohledu trvanlivosti ostří nože z této oceli. Rád se o Vaše zkušenosti na stránkách tohoto časopisu někdy příště podělím s ostatními čtenáři.
nožíř J osef PAJL -Sedlčany
www.pajl-noze.cz


Zpracování dat...