ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden / 2006

Brokový automat Baikal IŽ MP-153

Myslivost 1/2006, str. 32  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Brokové automaty, nebo přesněji řečeno poloautomaty, mají své zastánce i oponenty. Nemíním dělat advokáta ani jedné skupině lovců. V porovnání s kozlicí nebo dvojkou jsou brokové automaty kromě vyššího množství nábojů charakteristické také menším subjektivně vnímaným zpětný rázem.

I zde asi platí, co člověk, to názor, avšak z čistě pragmatického hlediska nemám důvod si obíjet rameno zpětnou energií výstřelu, když její část, chtě nechtě, pohltí vzad se pohybující závěr, bržděný vratnou pružinou. Navíc jsem do jisté míry líný člověk a když za mě některou práci (zasunutí nového náboje do nábojové komory) udělá technika, můžu se věnovat jiné činnosti, třeba sledování cíle, míření a také mohu více pozornosti věnovat zda se do palebné zóny náhodou nevešel člověk, kterého bych mohl ohrozit.
Jestli se mi dříve líbily především dvojky lancasterky, pak mě zaujaly kozlice a po nich brokovnice s pohyblivým předpažbím (populární pumpy), v poslední době stále více přicházím na chuť brokovnicím samonabíjecím a jejich variantám umožňujícím v případě potřeby ovládat závěr pohybem předpažbí. Nejde jen o možnost většího množství výstřelů. Jedna hlaveň mi stačí a místo druhé raději nesu trubicový nebo odnímatelný schránkový zásobník (v závislosti na typu a účelu zbraně).
Podobné myšlenky mě napadaly, když jsem v prodejně bratří Řehákových v České Třebové bral do ruky brokový automat Bajkal IŽ MP 153 ráže 12/89, který umožňuje střelbu také s náboji 12/70 a 12/76. V této souvislosti přiznávám, líbí se mi možnost svobodně zvolit použití některého ze tři nábojů, ačkoli asi nejčastěji použiji nejslabší 12/70. Člověk však nikdy neví...
V principu nenabízí zbraň nic nového. Celoocelová konstrukce má pažbu a předpažbí vyrobenou z kavkazského ořechu; vyrábí se také varianta s pažbou a předpažbím vyrobenými z plastu. Pohyb závěru a pracovní cyklus zbraně pracuje s tradičním odběrem plynů z hlavně. Závěr je uzamčen svisle se pohybující závorou do drážky v nástavci hlavně za nábojovou komorou. Spoušť ovládá kladívkový bicí mechanizmus. Náboje se do trubicového zásobníku pod hlavní zasouvají otvorem před lučíkem. Brokovnice je vybavena střeleckou pohotovostí; po posledním výstřelu zůstává závěr otevřený a výhozním okénkem je možné vložit do nábojiště nový náboj. Po spuštění závěru do přední polohy a zasunutí náboje do nábojové komory lze bez problémů do zásobníku zasunout další náboje. Komu se tento způsob nabíjení nezamlouvá a obává se nechtěného výstřelu, může závěr nejdříve spustit do přední polohy, poté zasunout náboje do zásobníku a nakonec první náboj pohybem závěru zasunout do nábojové komory. Nechtěnému výstřelu brání manuální pojistka v kořeni lučíku. Brokovnice MP-153 se vyrábí s hlavní dlouhou 610, 660, 710 a 750 mm a dodává se spolu se sadou výměnných zahrdlení. Do zásobníku lze, v závislosti na ráži, zasunout 3, 4 nebo 5 nábojů (samozřejmě vzhledem k zákonným nařízením také v tomto případě neopomeneme použít omezovač kapacity).
Čtenáře určitě bude zajímat spolehlivost funkce zbraně, krytí a přesnost. Orientační prověrka nové zbraně prokázala spolehlivost s náboji laborovanými 32 gramy 3,5 mm broků. Laborace 24 g hromadné střely byla pro nerozchozený a nezastřílený automat těžko stravitelná - vystřelil, ale prázdnou nábojnici nevyhodil a novou do nábojové komory nezasunul. Prověrku krytí jsem provedl třemi výstřely náboji s hromadnou střelou o hmotnosti 32 g (broky o průměru 3,5 mm) na 50 metrů vzdálený mezinárodní pistolový terč a jak ukazuje snímek, terč byl zasažen po celé ploše. Následovala zkouška přesnosti nábojem s jednotnou střelou. Ačkoli jsem několik výstřelů vlastní chybou strhl, zásahy uprostřed terče jsou dokladem dobrého výrobního nastavení zbraně.
Osobně jsem byl s IŽ MP-153 spokojen. Nabízí pro ruské zbraně charakteristickou odolnost, kterou podtrhuje tvrdě chromovaný vývrt hlavně, osvědčenou konstrukci a solidní variabilitu volby nábojů. Uvítal bych přinejmenším mušku zvýrazněnou světlovodným vláknem, v ideálním případě bych sáhl po kolimátoru. V České Třebové lze Bajkal IŽ MP-153 koupit za 17 990 Kč.

Zpracování dat...