ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden / 2006

LEDEN V HONITBĚ

Dr. Ing. Rudolf NOVÁK
LEDEN V HONITBĚ
Začal nám nový rok, doufejme, že bude alespoň tak úspěšný jako ten předchozí. Aby byl úspěšný i myslivecky v naší honitbě, věnujme se, mimo lovu i péči o zvěř.
Ve všech krmelcích pro spárkatou zvěř by měl být dostatek kvalitního sena. "Pocuchané" seno od krmelců raději odstraňujme hned, ne až na jaře. Bývá silně znečistěno výkaly a močí. Zaječí zvěři můžeme předkládat seno i v otýpkách přivázaných ke stromům, keřům či kůlům. Srnčí zvěři můžeme předkládat jadrná krmiva v malých dávkách. Předkládání jadrných krmiv jelení zvěři se raději vyhneme. Jen bychom si zakládali na škody ohryzem, které bývají největší právě v prvních měsících roku. Dužnatých krmiv předkládáme jen tolik, aby je zvěř stačila během několika dnů zkonzumovat. V honitbách, kde je normována černá zvěř, upravíme její přikrmování podle potřeby. Černá zvěř je všežravec, nepohrdne ani obilovinami, ani dužnatým krmivem nebo siláží. Neponechávejme přikrmování černé zvěře jen na "vnadících" hromadách. Bažantí zvěři sypeme do zásypů především jadrná krmiva, nejlépe do hromady plev či pozadku. Bažanty přikrmujeme podle potřeby, zásadou by mělo být, aby v zásypech vždy bylo něco podáváno tak, aby se bažanti zabavili. Kachny přikrmujeme na ledě nebo v zásypech na okraji vodních ploch.
Postarejme se také o klid v honitbě, zejména v okolí krmných zařízení. Vyvarujme se především častých nátlaček na lišky a černou zvěř bez obeznání. Zejména tam, kde je více sněhu a při větších mrazech potřebuje zvěř klid.
Myslivecký hospodář běžně vede záznamy o lovu zvěře a jejím úhynu, evidenci vydaných plomb a lístků o původu zvěře, evidenci o nakládání se zvěří a zvěřinou. Podle dispozic státní správy myslivosti podává hlášení o průběhu lovu.

Zpracování dat...