ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden / 2006

Nová světově nejsilnější trofej jelena

Myslivost 1/2006, str. 55  Prof. Ing. Josef HROMAS, CSc
Na sobotu 3. 12. 2005 svolal prezident Komise pro výstavy a trofeje CIC Prof. Dr. Nino Ninov mimořádnou komisi pro hodnocení trofejí, aby oficiálně ocenila světově nejsilnější trofej jelena.
Jelen byl uloven 1. 9. 2005 v Etropoli v honitbě Elen v Bulharsku. Honitba se rozkládá asi 80 km severně od Sofie v sousedství národního parku Stara Planina. Je to volná honitba o rozloze asi 20.000 ha.
Přibližně třináctiletého jelena ulovil svobodný pán Eberhard von Gemmingen-Hornberg, který nám později promítl film ukazující životní podmínky zvěře v této honitbě, v níž se nacházejí také daňci, mufloni a samozřejmě i zvěř srnčí a černá. Velice zajímavý film ukázal i podmínky lovu včetně úspěšného zásahu.
Vlastního hodnocení se zúčastnilo šest mezinárodních expertů z uvedené komise - kromě Prof. Ninova z Bulharska tam byli Prof. R. Dziedzić z Polska, Prof. Hell ze Slovenska, Prof. Hromas z České republiky, Ing. Maierhofer z Rakouska a Dr. Nolens z Belgie. Byl přizván i zástupce Maďarska p. Bognár, který se však omluvil.
Hodnocení probíhalo v bavorské obci Stein/D. nedaleko Traumreutu (mezi bavorským Mnichovem a rakouským Salzburgem), v muzeu s mnoha preparáty zvěře, které ve světě ulovil majitel muzea. Shlédnutí celé expozice a samotných exponátů mohu každému myslivci vřele doporučit. V hale je vybudován jakoby přirozený terén se skalami, na nichž je možno vidět stojící kamzíky, kozorožce, níže pak muflony a sviště, v rovinkách srnce a jeleny či daňky a divočáky, u potůčku bobra s uhryzanými větvemi a mnoho různých druhů v Evropě žijících ptáků. Zástěna dělí zvěř Evropy od zvěře africké, v níž je ke spatření hroch i krokodýl, v poušti pak lvi, gepard a panter včetně mnoha druhů antilop od nejmenších skálolezů až po přímorožce, kudu a buvoly. Za další zástěnou je příroda a zvěř Asie včetně marala, kabara, siků i tygra a následuje ledová jeskyně s ledním medvědem, polární liškou, vlkem a tuleněm. Pokud budete mít cestu do těchto míst, nenechte si ujít tuto podívanou.
Vlastnímu hodnocení předcházelo slavnostní troubení loveckých fanfár, které dokonale předvedlo i po závěrečném vyhlášení výsledku 11 bravurních trubačů.
Měřením jelení trofeje jsem byl pověřen já a začal jsem počítáním výsad. Na pravé lodyze jich bylo 20 a na levé 16. Už to samo o sobě hovoří o síle trofeje, která má navíc hmotnost 16,60 kg, což je čistého 15,90 kg. Také délky lodyh odpovídají síle trofeje - měřily 106,6 a 110,6 cm (vždy pravá a levá), délky očníků byly 53,0 a 59,4 cm, délky opěráků 58,5 a 61,3 cm. Obvody růží měřily 28,3 a 28,7 cm, spodní obvody 19,0 a19,6 cm, horní obvody 20,5 a 20,8 cm. Rozloha byla 69,2 cm, což je 63,7 % a tomu odpovídá pouze 1 bod. Ani barva nebyla dokonalá, takže trofej za ni získala 1,5 bodu. Ostatní přirážky ale byly úplné: za perlení 2 body, za hroty výsad i za nadočníky opět po dvou bodech a konečně za korunu plných 10 bodů. To je jistě nezpochybnitelné pro každého kdo uvidí nejen trofej, ale i jen fotografii.
Celkový výsledek tedy je 278,03 b. CIC, což je přibližně o 4,5 bodu více než je nejsilnější jelení trofej dosavadní (Ch. Ivanov, Silistri, Bulharsko, 273,60 b. CIC, rok ulovení 1988). Důležité je, že popisovaná trofej pochází z volnosti a není tedy zpochybnitelná její velikost. Totéž lze říci o trofeji pocházející z téže honitby z jelena, kterého tam ulovil 15. 9. 2005 Heiko Hünemeyer a kterou jsme ohodnotili na 249,13 b. CIC.
Poněkud jiná je situace u další jelení trofeje, která nám tam byla předložena a pochází z asi sedmiletého jelena z údajně menšího oborního chovu. Jedná se o trofej atypickou, na níž nebylo možno měřit ani obvody lodyh (horní) ani délky opěráků (přinejmenším pravého). Takové trofeje zřejmě již nemají s přirozeným mysliveckým chovem mnoho společného a trofej jsme tudíž nehodnotili. Je to ale také ukázka, na co jeleni mají a co jsou schopni trofejově dokázat. A je to také důvod, proč musí být v každém katalogu a popisu trofeje uvedeno odkud (příp. z které obory) pochází. Trofeje z volnosti jsou a budou vždy po právu ceněny nade všechny ostatní.

Zpracování dat...