ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2007

Brokové kozlice OPTIMA

Myslivost 3/2007, str. 12  Dr.Ing.Jiří HANÁK
Mezi myslivci a nejen mezi nimi, stále roste obliba střeleckého loveckého sportu v brokových disciplínách a rovněž se v některých honitbách začaly zvedat stavy drobné zvěře, které umožňují pořádání tradičních honů. Z těchto důvodů poptávka po brokových zbraních roste. Na trhu není v současné době bohužel žádná brokovnice tuzemské výroby, protože výroba velmi kvalitních zbraní produkovaných brněnskou Zbrojovkou byla z důvodu konkurzu ukončena a Česká zbrojovka v Uherském Brodě se zatím k jejich výrobě nevrátila.
Tato situace umožňuje vstup zahraničních výrobců na náš trh. Někteří z nich jsou známí a renomovaní, ale jejich ceny jsou často pro běžného nebo začínajícího myslivce stručně řečeno náročné. Jiné značky jsou neznámé a jejich prodejci, ve snaze získat zákazníka, se předhánějí v reklamním vychvalování. Zájemce o brokovnici, do které nechce a nebo nemůže investovat příliš vysoké finanční prostředky a přesto by rád pořídil přiměřeně kvalitní zbraň, je dezorientován a někdy může, pod tlakem propagace, koupit i výrobek nepříliš kvalitní. V takových případech by měli zkušení odborníci přijít zájemcům na pomoc radou a objektivním posouzením zbraně tak, aby potenciální zájemce měl seriózní informace o úrovni zbraně, očekávané kvalitě či konstrukčním řešení apod. Za tímto účelem jsme provedli test brokových kozlic dosud neznámé značky Optima, která vstoupila na náš trh a vzbudila zájem zejména začínajících myslivců.
Především zhodnoťme výrobce této brokové kozlice. Tím je turecká společnost Hatsan, která už po dva roky dodává na náš trh vzduchovky Hatsan, které překvapily svojí vysokou úrovní konstrukce, kvalitou dílenského zpracování a celkovou spolehlivostí. Nyní společnost Hatsan rozšířila výrobní program o brokové kozlice značky Optima. Turecko obecně překvapuje expanzí strojírenské výroby a zejména stále se rozšiřující nabídkou sportovních a loveckých zbraní.
První pohled na zbraň připoutá její elegantní vzhled se štíhlou stavbou typickou pro italské zbraně, nicméně brokovnice nespatřila světlo světa v Itálii, ale v Turecku. Vnější dojem tedy zbraň vytváří velmi dobrý. Jaké je její technické řešení?

Konstrukce zbraně
Závěrový systém
je tvořen dvěma háky umístěnými vedle sebe pod hlavňovým svazkem, které jsou uzamykány klíny vysouvanými z baskule. Závěr je ovládán běžnou temenní kličkou. Uvedené obvyklé řešení umožňuje nízkou stavbu baskule a celkově elegantní vzhled zbraně. Použitý závěrový systém se dvěma háky je pevný a spolehlivý a je v současné době nejpoužívanější u většiny výrobců brokových kozlic.

Baskule je kovaná, ocelová, dodávaná ve dvou provedeních. Buď lesklá niklovaná s jednoduchou strojní rytinou nebo černěná chromidem. Baskule má elegantní, stupňovitý tvar, kam zapadají příslušné tvary hlavňové objímky. Hlavňový svazek se v baskuli opírá o vsazovaný dělený hlavňový čep, který je tím snadno vyměnitelný.

Bicí mechanismus je běžného systému Blitz s jednospoušťovým mechanismem se selektivní spouští k jehož napnutí dochází při zlomení zbraně. Volba bicího mechanismu pro horní nebo dolní hlaveň se provádí příčným jezdcem v šoupátku pojistky. Pojistka je automatická, zajišťující mechanismus při zlomení hlavní.

Hlavňový svazek je tvořen z kovaných hlavní z nikl-chrom- molybdenové oceli. Délka hlavní je 28"/71 cm. Vývrt hlavní je chromován natvrdo. Lišta ventilovaná o šířce 7x7 mm. Technickou zvláštností je povrchová úprava hlavňového svazku, která je prováděna černým tvrdým chromidem, který má, oproti běžným černěným vrstvám vytvořenými fosfáty železa tzv. "brynýrem", výrazně vyšší odolnost proti opotřebení a vytvořená černěná vrstva je tak prakticky "neošoupatelná" a současně poskytuje dobrou ochranu proti korozi. Hlavňová objímka po stranách háků a lišty vytahovačů jsou, v místech viditelných při zlomení zbraně, zdobeny kroužkováním. Hlavně jsou osazeny vyměnitelným zahrdlením vhodným také pro náboje s ocelovými broky. Dodávaná sada zahrdlení obsahuje 5 kusů - F/plné, IM/ ¾, M/ ½,
IC/ ¼, CYL a to mimořádně pro český trh. Standardně je dodávána sada 3 ks zahrdlení pouze
s označením Full, IC a CYL. K extrakci vystřelených nábojnic slouží jednoduchý vytahovač společný pro obě nábojové komory.

Pažba je vyrobena ze stabilizovaného, zvláště vybraného tureckého ořechu, který by slušel i velmi luxusní zbrani s povrchovou úpravou mat satén. Botka pažby je pryžová, buď ventilovaná nebo nízká. Úchopové části jsou opatřeny rybovinou a za zmínku stojí širší předpažbí s ergonomickými vybráními pro prsty ruky.

Brokovnice jsou dodávány pouze v ráži 12/76 Magnum s tím, že možné používat také náboje s délkou nábojnice 67,5 nebo 70 mm.

Celková délka zbraně je 115 cm a hmotnost 3,5 kg.

Používání zbraně
Jak bylo řečeno, zbraň na první pohled upoutá svým elegantním "italským" designem. Při uchopení je zřejmé dobré vyvážení s těžištěm těsně před hlavňovým čepem, takže zbraň "jde za hlavněmi".
Při střelbě na střelnici bylo zacházení se zbraní velmi obratné a pohotové. Štíhlá a ergonomicky proporcionální stavba pažby umožňovala dobrou přilícitelnost. Výsledky ve střelbě na skeetové střelnici se u několika střelců nijak výrazně nelišily od jejich obvyklého průměru a po několika ranách každému střelci brokovnice dobře "sedla". Pro sportovní střelbu jsme osadili hlavně zahrdlením čtvrtinovým a cylindr. Z tohoto pohledu je vhodné, že výrobce doplnil sadu výměnných zahrdlení na obvyklou kompletní výbavu 5 kusů.
Zbraň jsme na střelnici zkoušeli sedmi zkušenými střelci a požádali je o hodnocení zbraně pětistupňovým hodnocením, jako školním známkováním. Jejich hodnocení se téměř shodovalo známce 2-, což odpovídá velmi dobrému průměru evropských zbraní. Mezi výrazné klady zbraně byl hodnocen jednoznačně vysoce atraktivní vnější vzhled a špičkové zpracování povrchové úpravy. Jako velmi dobré bylo hodnoceno ovládání zbraně, přilícitelnost a snadnost rychlého míření. Za rovněž velmi dobré bylo hodnoceno ovládání mechanismů, chod spouští a rychlost reakcí mechanismu při spouštění. Příjemný je velký úhel otevření zbraně, který umožňuje snadné vyjímání vystřelených nábojnic a vkládání nábojů.

Krytí zbraně
Při loveckém použití je důležité krytí zbraně. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že u krytí nelze spoléhat pouze na údaje výrobce nebo na označení jednotlivých výměnných zahrdlení a že zbraně od různých výrobců mají, i při použití stejného zahrdlení, poněkud jiné krytí. Z tohoto důvodu je dobré, aby každý, kdo si pořídí novou zbraň kryt vyzkoušel.
Krytí brokovnice Optima bylo vyzkoušeno podle standardních podmínek na vzdálenost 35 m do terče o velikosti 75 cm. Použité náboje Rottweill s průměrem broku 3 mm. Z hlavně s plným zahrdlením bylo zjištěné krytí 70 % a se zahrdlením čtvrtinovým asi 55 %. Jako velmi dobré je třeba hodnotit také vysokou pravidelnost krytí, která zabezpečuje pravidelné pokrytí rozptylového obrazce brokovým shlukem, kdy se netvoří místa přehuštěná a naopak s nedostatečným počtem broků. Zjištěné krytí je naprosto optimální s požadovanou rozdílností krytí první a opakované rány.
Střední zásahy brokových shluků byly umístěny do stejných poloh z obou hlavní, což signalizuje dobré sestřelení hlavní.

Střelba jednotnou střelou
V posledních letech, v souvislosti s vyšším výskytem černé zvěře, se zvýšilo používání jednotných střel do brokovnice a s tímto trendem je věnována vyšší pozornost soustřelu hlavní. Provedli jsme zkoušku výstřelem z dolní a horní hlavně na standardní vzdálenost 35 m, která je pro běžnou jednotnou střelu současně hranicí myslivecké vzdálenosti střelby. Střelivo bylo použito RWS Brenneke. Hlavně jsme osadili cylindrickým a čtvrtinovým zahrdlením a provedli střelbu do mezinárodního pistolové terče, kde střední černá část je o průměru asi 20 cm. Zjištěný soustřel dolní a horní hlavně se pohyboval kolem 15 cm, což je vynikající výsledek a je na hranici technických možností. Často mezi uživateli brokovnic panuje mýtus a očekávání stejné přesnosti střelby jednotnou střelou jako u kulovnice, která jsou samozřejmě zcela mylná. Brokovnice je určena především ke střelbě brokovými náboji, kde rozptyl brokového shluku je tak velký (až několik metrů), že je zcela eliminována případná malá nepřesnost soustřelu hlavní. Od hladkého vývrtu nelze v žádném případě očekávat stejně přesné vedení střely jako u drážkovaného vývrtu a v neposlední řadě některé jednotné střely jsou samy o sobě značně nepřesné. Například bývalý S Ball Plastik míval rozptyl až několik desítek cm.

Celkové hodnocení brokové kozlice Optima
Z hlediska konstrukce se jedná o zbraň, která odpovídá evropské úrovni se spolehlivým závěrovým systémem, který používá také řada renomovaných výrobců. Jednospoušťový mechanismus se selektivní spouští odpovídá současným trendům. Použití vytahovačů vystřelených nábojnic je sice méně pohotové, ale zato spolehlivé a bez rizika závad.
Zatímco kvalitu jiných tureckých zbraní jsem hodnotil jako podmínečně dobrou, zde musím konstatovat, že se jedná o výjimku, kdy celkové zpracování zbraně je na překvapivě vysoké úrovni. Některé prvky zbraně jsou na očekávané evropské úrovni, jako například závěrový systém nebo spoušťový mechanismus a některé ji i předstihují jako například povrchová úprava nebo kvalita pažby. Celkové dílenské zpracování je velmi dobré. Na skvělé úrovni je přesnost sesazení dílů zbraně bez jakýchkoliv viditelných vůlí, což se často ani některým evropským výrobcům přesně nezdaří.
Zbraň je zejména vhodná pro začínající myslivce nebo méně náročné uživatele, i když její úroveň zasahuje určitě do střední kategorie zbraní.
Velkým překvapením pro potenciální zájemce bude její cena, která se na pultě pohybuje do 10 000 Kč.
Zájemce bude asi zvažovat a porovnávat další zbraně. Domnívám se, že nejbližším konkurentem je ruská brokovnice IŽ. Jaké mají obě zbraně proti sobě přednosti a nedostatky? Která je, v čem lepší nebo horší? To bude logická otázka každého zájemce.

V čem jsou si zbraně velmi podobné?
- shodný mechanismu závěru,
- podobné řešení zámků stejné úrovně,
- podobné celkové pojetí zbraně.

V čem vidím výhody IŽ?
- značka s dlouhou tradicí na našem trhu,
- osvědčená spolehlivost,
- robustní a odolná konstrukce,
- pro určité situace výhoda vyhazovačů vystřelených nábojnic.

Přednosti brokovnice Optima?
- moderní a ergonomický design,
- konstrukce systémů obvyklá u jiných evropských zbraní,
- skvěle provedená povrchová úprava,
- lepší dílenské zpracování než IŽ,
- vyšší kvalita pažby a použitého dřeva tureckého ořechu,
- pro určité situace výhoda vytahovačů,
- výrazně nižší cena.

Z vysvětlenou stojí výhody a nevýhody vyhazovačů a vytahovačů vystřelených nábojnic. Vyhazovače mají jednoznačně výhodu při lovu například v bažantnicích, kdy je třeba rychle přebíjet. Při jiných lovech např. na zajíce, nám chybená a prchající zvěř nedá už šanci přebít a znova vystřelit ani s vyhazovačem. Zatímco vyhazovače jsou zdrojem častých poruch, výhody vytahovače spočívají především v jeho spolehlivosti a bezporuchovosti. Vyhazovač je bezpředmětný například při šoulačce, kde hlučné cvakání vyhazovače je výrazným záporem a tedy výhodnější je vytahovač nebo při lovech s menším výskytem zvěře nebo na střelnici, kde se musí sbírat vystřelené nábojnice. Nesporná výhoda vytahovače je v některých honitbách, kde ekologické tlaky nutí myslivce hned na honu vystřelené nábojnice sbírat. Potom vyhazovač "vystřelující" nábojnice daleko od střelce je zjevnou nevýhodou. Očekávejme, že tlak ochránců přírody se bude stále zvyšovat a sběr nábojnic se stane běžnou záležitostí.

Co říci závěrem?
Celkově hodnotím zbraň Optima jako velmi dobrou a zájemcům, kteří chtějí "normální", běžnou, ale dobrou zbraň, ji mohu s čistým svědomím doporučit. Domnívám se, že ten, kdo si pořídí tuto brokovnici získává za nesouměřitelně nízkou cenu kvalitní zbraň.

C Dr.Ing.Jiří HANÁK
C foto. Bc.Karel HORKÝ

Řekli o brokovnici Optima:
Leoš Hlaváček
- český olympionik, trojnásobný mistr světa:
..... příjemná inteligentní zbraň, plynulý chod spouště, ani krátký ani dlouhý, mírně převažuje na předek a k tomu optimální lomení pažby - přímo vybízí k flekové ráně. Při prvním loveckém kole Leoše Hlaváčka s brokovnicí Optima padlo 19 z 20 holubů
Martin Kouba - renomovaný puškař a prodejce zbraní a střeliva:
..... konstrukce a vnitřní provedení vnitřního mechanismu dává jistotu spolehlivé funkce ke hranici desti tisíc ran, pro běžného myslivce super zbraň, super poměr cena a užití
Zdeněk Pochyla - renomovaný puškař:
..... kalení součástek vnitřního mechanismu je OK, jednotlivé díly nejsou ani příliš měkké, ale ani příliš tvrdé, tedy křehkéZpracování dat...