ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2007

Malorážky České Zbrojovky Uherský Brod

Myslivost 3/2007, str. 30  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Pamětníci mají ještě v živé paměti dobu, kdy vlastnit loveckou malorážku představovalo jisté privilegium. Z členů mysliveckého sdružení ji mohl mít předseda, jeho zástupce a hospodář. Dnes již podobná omezení naštěstí neplatí a myslivci mohou vlastnit malorážku nejen k lovu drobné škodné zvěře, ale také k levnému tréninku střelby z výkonnější kulovnice.


Krátkou připomínkou a porovnáním starých časů jsem si dovolil zahájit pojednání o malorážkách vyráběných Českou Zbrojovkou Uherský Brod, a.s. V celosvětové popularitě a oblibě mohou malorážky s válcovým odsuvným závěrem z Uherského Brodu stěží hledat sobě rovného konkurenta. Malorážky CZ poutají pozornost důkladností s jakou jsou konstruovány a vyráběny. Na rozdíl od malorážek jiných výrobců, je těmto puškám v Uherském Brodě věnována stejná péče jako kulovnicím. Střelec zkrátka cítí, že jim může důvěřovat.
Malorážky, zbraně ráže 22 LR, 22 WMR a varianty v nových rážích 17 HMR a 17 HM2, dlouhodobě patří k nejoblíbenějším loveckým a sportovním zbraním na celém světě. Cenová dostupnost nábojů, vysoká přesnost, minimální zpětný ráz i výstřel provázející minimální hluk, hmotnost a výkon dostatečný k lovu drobné zvěře, jsou hlavní důvody popularity těchto zbraní. Na krátké vzdálenosti a v rukou dobrého střelce odvede zbraň na populární náboj 22 LR, případně výkonná malorážka ráže 22 WMR, dobrou práci. Malorážka v jakékoli ráži je nejen klidná zbraň, ale s klasickým nábojem 22 Long Rifle se jedná o vynikající prostředek na cvičnou střelbu.

Historie
Než se budeme věnovat současnému sortimentu malorážek vyráběných Českou zbrojovkou Uherský Brod, a.s., ohlédněme se zpátky do historie, do času jejich zrodu. Po druhé světové válce byla v Československu pociťována potřeba pěstovat brannou zdatnost mládeže a dospělých. Zkušenosti z válečných let ukázaly, že brannost není prázdným pojmem. Střelecký sport se u nás rychle stal velmi populární, a s střelci začali hledat vhodné zbraně.
Ve druhé polovině roku 1945 proto Josef Koucký zkonstruoval malorážku ZKM 451. Standardní provedení malorážky ZKM 451 mělo tříplátkové hledí nastavitelné pro střelbu na vzdálenosti 50, 75 a 100 metrů. Pro přesnější korekci nástřelu se na malorážku vyrábělo odnímatelné oboustranně mikrometricky stavitelné hledí, jež se nasouvalo na rybinovou drážku vyfrézovanou na horní části hlavně mezi pouzdrem závěru a standardním hledím. Dále vzniklo oboustranně mikrometricky stavitelné dioptrické hledí, jež se nasouvalo do rybinové drážky v zadní části pouzdra závěru a fixovalo ztužovacím šroubem. Tento typ hledí byl využíván především u provedení ZKM 456 s těžkou hlavní.
Následníkem populární malorážky ZKM 451 je dodnes vyráběný a obchodně veleúspěšný model ZKM 452. Od prvního provedení se liší především klapkovým hledím stavitelným v rozsahu od 25 do 200 metrů s možností výškové a stranové korekce, má tunelem chráněnou mušku a regulovatelný odpor spouště.
Původně se malorážky ZKM 452 vyráběly ve Zbrojovce Brno. Do výrobního programu zbrojovky v Uherském Brodě byly zařazeny v roce 1964 a jejich výroba pokračuje do dnešních dnů, což svědčí o zdařilé konstrukci, ale také o kvalitě výrobních postupů, které zaručují spolehlivou funkci zbraně i po dlouholetém používání.
Za více než čtyři desetiletí své produkce v Uherském Brodě prošla malorážka ZKM 452 detailními změnami, díky nimž stále patří ke špičce v současné světové nabídce. Modernizací doznala mířidla a pažby, po níž malorážka nesla od roku 1982 název ZKM 452 model 2-E. Opakovaně byl modernizován spoušťový mechanismus a v posledních letech začal rychle růst počet variant základního modelu, nyní nazývaného CZ 452-2E ZKM. Do rodiny malorážek vyráběných v České zbrojovce Uherský Brod byla před časem zařazena také modifikovaná verze s označením CZ 453 a zjednodušený základní model CZ 513.

Konstrukce
Na úspěchu malorážek CZ 452 má lví podíl originální jednoduchá, vysoce účelná a přitom bezpečná konstrukce. Srdcem systému je unikátní válcový odsuvný závěr, který působí dojmem odvozeniny závěru Mauser. Autoři cizí literatury jej tak často označují, ačkoli nemají úplnou pravdu. Základním rozdílem je neotočné tělo závěru, které při nabíjení vykonává výhradně posuvný pohyb. Tím je zajištěno spolehlivé podávání nábojů ze zásobníku a vyhození vystřelené nábojnice. Na spolehlivosti má velký podíl konstrukce vytahovače s přidržovačem, uchycenými plochou pružinou tvaru "C", obepínající přední část závěru. Vytahovač i přidržovač jsou uloženy v otvorech těla závěru bez použití čepů. Provedení je velmi pevné a zajišťuje snadnou vyměnitelnost poškozených dílů i v polních podmínkách.
Další výhodou závěru malorážek CZ 452 je jeho uzamčení, které zajišťují dva masivní ozuby na otočné objímce, navlečené na zadní část těla závěru a spojené s ovládací klikou závěru. Vybrání pro uzamykací ozuby je v zadní části pouzdra závěru. Pevnost uzamčení je navíc pojištěna klikou závěru, která v uzamčeném stavu zapadá do vybrání pouzdra a představuje tak další uzamykací prvek. Trojnásobné uzamčení závěru u malorážek CZ 452 je v porovnání s konstrukcemi malorážek zahraničních firem naprosto neobvyklé a umožňuje nabídnout zákazníkům provedení na klasické náboje 22 LR, i na moderní náboje ráže 22 WMR, 17 HMR a 17 HM2.

Nekompromisní bezpečnost
Vysokou bezpečnost proti neúmyslnému výstřelu zaručuje konstrukčně jednoduchá, ale z hlediska funkce naprosto spolehlivá pojistka na zadním konci závěru, která v zajištěné poloze přímo blokuje úderník. Tělo pojistky plní funkci spojovacího čepu celého závěru. Zadní část úderníku při natažení mechanismu vystupuje ze závěru a funguje jako výstražník.
Opomenout nelze ani spoušťový mechanismus dnešních malorážek CZ 452, odvozený od mechanismu sportovních malorážek a mající vysokou pádovou bezpečnost. Spoušťová páka a záchyt úderníku tvoří trojúhelníkovou sestavu a při nestisknuté spoušti jsou vzájemně vzepřeny. Při pádu zbraně nemůže dojít k pohybu součástí jejich setrvačností a k náhodnému výstřelu. Mechanismus umožňuje regulaci odporu spouště. Pro lov na velké vzdálenosti byl vyvinut nový spoušťový mechanismus s francouzským napínáčkem, kterým je v nabídce České zbrojovky opatřena řada malorážek s modelovým označením CZ 453, u nichž výrobce právem vyzdvihuje vyšší střelecký komfort.

Široká nabídka
CZ 513 Farmer
ráže 22 LR představuje základní a každému dostupný model přesné malorážky. Má zjednodušenou konstrukci spouště, která neumožňuje nastavení, pažbu z bukového dřeva bez zdrsnění úchopových ploch, otevřená mířidla a zásobník na pět nábojů. Farmer je ideální zbraní pro střelce vyžadující přesnou malorážku za nízkou cenu.
Nejmenší je, na pohled strohá, ale svému určení plně vyhovující lehká malorážka klasické koncepce je model CZ ZKM 452-2E Scout. Doporučena je mladým, začínajícím střelcům a na přežití v krizových situacích. Scout je dlouhý 817 mm, s hlavní dlouhou 412 mm váží bez nábojů 1800 g a má nastavitelnou spoušť. Používá se s pěti nebo desetiraným zásobníkem. Mířidla Scouta tvoří jednoduché, výškově stavitelné hledí a ocelovým tunelem chráněná muška.
CZ 452-2E ZKM Lux je pěkně vyrobená a plnohodnotná malorážka se zásobníkem na pět nebo deset nábojů ráže 22 LR nebo 22 WMR. Při 630 mm dlouhé hlavni a celkové délce 1083 mm váží 3000 g. Má nastavitelnou spoušť, stavitelné hledí a odnímatelným tunelem chráněnou mušku.
CZ 452-2E ZKM Standard představuje levnější variantu modelu Lux, od něhož se na pohled odlišuje absencí zdrsnění pistolové rukojeti, ostatní parametry zůstaly beze změn, nabídka se však rozšířila o model ráže 17 HMR. Také model standard je vybaven nastavitelnou spouští.
CZ 452-2E ZKM LH Lux má rovněž nastavitelnou spoušť a základní parametry shodné s oběma předchozími modely. Vyrábí pouze v ráži 22 LR, přičemž je možné dodat zásobník na 5 nebo 10 nábojů. Hlavním, a to velmi podstatným, rozdílem modelu s označením LH je jeho závěr s ovládáním vyráběným pro střelce s levou dominantní rukou nebo levým řídicím okem. Leváci zajásají, konečně česká, přesněji řečeno moravská zbraň podle jejich požadavků stavěná.
CZ 452-2E ZKM FS je celopažbená robustní malorážka vyráběná v ráží 22 LR, 22 WMR a 17 HMR. Má 527 mm dlouhou hlaveň, zdrsnění na pistolové rukojeti a předpažbí a při celkové délce 995 mm váží 2900 g. Také Full Stock, což je znění monogramu FS, má regulovatelnou spoušť.
CZ 452-2E ZKM American, je jak už název napovídá a firemní katalog potvrzuje, malorážka zkonstruovaná podle požadavků amerických a australských střelců, přičemž na její finální podobu měly vliv rovněž připomínky a podněty střelců britských, kanadských a severských, kteří dávají v řadě případů přednost tzv. americké pažbě. American se vyrábí v rážích 22 LR, 22 WMR, 17 HMR a 17 HM2. Je dlouhá 1020 mm, má 572 mm dlouhou hlaveň bez mířidel a hmotnost 2770 g. Zásobník pojme pět nábojů. Na hřbetu závěru je 3/8" drážka pro upevnění montáže optického zaměřovače.
CZ 453 American, je až na dvě výjimky stejný jako American předchozí. Dodává se v rážích 22 LR, 17 HMR a 17 HM2, a zásobníkem na pět nebo deset nábojů. V souladu s řadou CZ 453 má spoušť s francouzským napínáčkem. Na hlavni nenajdeme klasická pevná mířidla. Podle všeobecných požadavků se u CZ 453 počítá s montáží optického zaměřovače nebo kolimátoru do 3/8" drážek na hřbetu pouzdra závěru.
Na oba Americany navazuje dvojice Varmintů, malorážek s kratší, za to však těžkou hlavní, která dobře odvádí teplo a zachovává vysokou přesnost zásahů při déletrvající střelbě. CZ 452-2E ZKM Varmint je dlouhá 995 cm, má 532 cm dlouhou hlaveň a váží 3170 g. Vyrábí se v rážích 17 HMR, 22 LR, 22 WMR a 17 HM2 a má nastavitelnou spoušť bez napínáčku.
CZ 453 Varmint má spoušť s francouzským napínáčkem a dodává se v rážích 22 LR a 17 HMR. S hlavní dlouhou 532 mm, zásobníkem na pět nábojů a při celkové délce 998 mm má hmotnost 3200 g.
CZ 452-2E ZKM LH American je má ovládací prvky orientované na levou stranu a je primárně určena s levou dominantní rukou nebo levým řídicím okem. Vyrábí se v rážích 22 LR a 17 HMR a má 572 mm dlouhou, americkou pažbu, nastavitelnou spoušť a standardně se dodává se zásobníkem na pět nábojů. Malorážky Varmint, stejně jako American, nemají otevřená mířidla a jsou určeny pro velmi přesnou střelbu s optickým zaměřovačem.
Na základě vyhodnocení požadavků zákazníků vznikly moderní malorážky CZ 452 -2E ZKM Silhouette a CZ 452-2E ZKM Style. Obě zbraně, v současnosti vyráběné v ráži 22 LR, se řadí do kategorie hi-tech. Vynikají moderním poutavým vzhledem a mají pažbu typu Monte Carlo a předpažbí vyrobeny z lehkého odolného plastu. Při celkové délce 1035 mm a hlavni dlouhé 572 mm, s prázdným zásobníkem na pět nábojů váží 2700 g. Ani v jejich případě se standardně nemontují otevřená mířidla. Hlavní odlišnost mezi oběma modely spočívá v materiálu, použitém na výrobu pouzdra závěru a hlavně, které má Silhouette z klasické uhlíkaté, na povrchu brynýrované oceli, zatímco Style má povrch hlavně a pouzdra závěru chráněn niklováním. Silhouette je schválená pro střelbu podle pravidel IMMSA. Malorážky s plastovými pažbami dobře odolávají povětrnostním podmínkám a zvláště niklovaný model Style je vhodný do oblastí a pro období s častými dešti, přeháňkami a plískanicemi.
Přehlídku malorážek České zbrojovky Uherský Brod, a.s., příhodně uzavřeme novinkou roku 2007 modelem CZ 453 Lux, který má hlaveň dlouhou 630 mm, novou ořechovou pažbu s výraznou rukojetí a spoušť s francouzským napínáčkem a je určen pro nejnáročnější zákazníky. Na hlavni jsou otevření mířidla a drážky na pouzdru závěru umožňují nasazení optického zaměřovače nebo kolimátoru.

Vynikající vlastnosti
Malorážky vyráběné v České zbrojovce, a.s. v Uherském Brodě jsou velmi dobře zpracované, oslovují a jsou žádány zákazníky na celém světě, a beze zbytku splňují jejich náročné požadavky. Bez nadsázky lze říci, že střelba z uherskobrodských malorážek zní na obou polokoulích, od severního po jižní pól. Model se 16" hlavní se dodává výhradně na anglický trh a varianta Supermatch, s hlavní s dvanáctidrážkovým vývrtem, slaví úspěchy u zákazníků v dalekém Thajsku (obě zmíněné zbraně jsou určené výhradně na vývoz a nedodávají se na český trh). Pevná konstrukce, trvanlivý, bezpečný a přitom spolehlivý mechanismus, spolu se za studena kovanou hlavní a výrobní pečlivostí porovnatelnou s výrobou výkonnějších kulovnic, činí z uherskobrodských malorážek takřka nezničitelné zbraně, které si po celou dobu životnosti zachovávají vysokou přesnost. Pokud už hovoříme o životnosti, patří malorážky z Uherkého Brodu ke zbraním, které když dorostenec, bude z nich střílet ještě v kmetském nebo babičkovském věku. Životnost uherskobrodských malorážek není nikde uvedena a si ji nikdo nezkoumal, ale nebojím se tvrdit, že nějakou stovku tisíc výstřelů hravě zvládnou. Malorážky CZ zkrátka náleží do kategorie zbraní na celý, a možná nejen jeden život...
Vedení České Zbrojovky mi umožnilo prohlídku celého sortimentu malorážek. Střelecké vlastnosti jsem prověřil u několika modelů. Přesnosti a spolehlivosti zkoušených zbraní jsem neměl co vytknout, všechny střílely daleko lépe, než moje maličkost.
V Uherském Brodě vyráběné malorážky s válcovým závěrem se dodávají se zásobníky na pět nebo deset nábojů (mezi příslušenství patří zásobníky vyráběné z oceli i plastu), splňují nejnáročnější požadavky a našim myslivcům je mohu doporučit.

Text a snímky Pavel KLOZÍK


Zpracování dat...