ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2007

Na návštěvě u osobnosti loveckého a sportovního střelectví

Myslivost 3/2007, str. 37  Text a snímek © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Puškař František Lenikus (67), jedna z nejvýraznějších postav a nestor československého a českého loveckého střeleckého sportu, v jehož dějinách zanechal nesmazatelnou a výraznou stopu.
Postavu Františka Lenikuse nelze přehlédnout, a to jak doslova vzhledem k proporcím jeho statné postavy, tak i obrazně pro jeho postavení a zásluhy v historii našeho loveckého střeleckého sportu, ale i pro jeho osobité výrazové prostředky a velmi svérázný, sympatický moravský humor. Celé řadě myslivců a střelců pomohl radou při výběru zbraně, výrobou montáže nebo třeba jen nastřelením kulovnice. Další stovky, možná tisíce myslivců a střelců se s ním setkaly jako s vedoucím podnikové prodejny České zbrojovky v Uherském Brodě.

Františku, jak jste se vůbec k lovecké a sportovní střelbě dostal?
Pocházím od Znojma, z krajiny jižní Moravy, kde v mé době byla "přeúroda" drobné zvěře a výřady zajíců a bažantů se počítaly na stovky a stovky kusů. Tam jsem se skutečně dobře "vystřílel". A střelba mne natolik začala bavit, že jsem po vojně začal střílet také sportovně disciplínu skeet ve střeleckém družstvu tehdejšího Okresního výboru Československého mysliveckého svazu.

Více než se Znojmem jste však spojován s Uherským Brodem.
Oženil jsem se a přešel pracovat do České zbrojovky , kde jsem byl od roku 1968 ve vývojové dílně pažeb a stal se také členem podnikového střeleckého týmu.

A co Vaše další sportovní působení?
Od roku 1968 do roku 1976 jsem byl členem střelecké reprezentace ČSSR v kategorii skeet a od roku 1978 členem Dukly Praha v disciplíně baterie. V disciplíně skeet se mi podařilo získat v roce 1973 titul mistra republiky.

Takže Vaší "doménou" byly brokové disciplíny?
Ale kdepak, jenom zpočátku. Později jsem přidal i disciplíny kulové a začal jsem se zúčastňovat soutěží s kulovnicí, ale nejvíce mne bavily disciplíny kombinované jako např. lovecký střelecký desetiboj. Přitahovala mne jeho náročnost na universálnost střelce.

Vraťme se ještě k úspěchům ve střeleckých závodech.
Tak tedy již zmíněné 1.místo ve skeetu na mistrovství republiky v roce 1973 dále třeba 1. místo v roce 1976 v Olomouci na mistrovství republiky v kulovém trojboji nebo třeba vítězství v loveckém pětiboji Poháru přátelství tehdejších socialistických zemí v roce 1983, kde byla velice tvrdá konkurence, a proto si vítězství obzvláště cením. V roce 2006 jsem se, již po třiačtyřicáté v letech nepřetržitě po sobě jdoucích, zúčastnil mistrovství republiky v loveckém střeleckém desetiboji, který se mi podařilo osmnáctkrát vyhrát. Desetiboje se zúčastňuji stále v kategorii veteránů nad 55 let a bez jakékoliv přípravy dosahuji docela slušných výsledků.

To jsou jistě obdivuhodné výsledky, kterými se jen tak někdo pochlubit nemůže. A co myslivost? Co trofeje?
Lovecký lístek mám od roku 1958. Jak jsem říkal, zpočátku byly moje lovy soustředěny na drobnou zvěř, které bylo zejména kolem Znojma, ale i jinde v době mých mysliveckých začátků více než bohatě. Později přibyly i všechny druhy zvěře spárkaté. A co se týká trofejí, asi vás zklamu. Nepatřím k těm myslivcům, kteří touží po tom mít na stěně přehlídku kapitálních úlovků. Vzpomínám na lovecké zážitky, na přátelská myslivecká setkání spojená s lovem, kterých mám mnoho, ale pro trofej jsem nikdy nelovil. Vážím si trofejí ze sportu.

Ale přece. Kolik máte ulovených například jelenů?
Jelenů mám tak asi deset. Musím říct, že hodně povolenek, které byly třeba součástí ceny z umístění ve střeleckých závodech nebo které jsem dostal od státního podniku, jsem nevyužil a věnoval kamarádům. Jednak jsem měl radost z jejich loveckého úspěchu, a jednak při pracovním a sportovním vytížení nebylo ani mnoho času.

Pojďme zpět k Vašemu povolání, jaký byl Váš profesní vývoj?
Nejdelší část aktivního pracovního působení od roku 1968 do roku 1990 jsem prožil ve vývoji pažeb v České zbrojovce, kde jsem doslova na koleně navrhnul a zhotovil prototypy pažeb, které se, pouze s malými odchylkami, vyrábějí doposud. Od roku 1990 až do odchodu do důchodu v roce 2000 jsem byl vedoucím podnikové prodejny CZ. Kromě toho jsem se zabýval výrobou a instalací montáží, nastřelováním atd. Nyní jsem se "zbláznil" a se synem a s manželkou otevřel vlastní prodejnu s puškařskou dílnou v Uherském Brodě.

Prodejna zbraní, střeliva, loveckých oděvů a příslušenství Františka Lenikuse je ve zcela nové budově umístěné nedaleko nádraží v Uherském Brodě vybavená pro pohodu prodeje v letních měsících i klimatizací.
Po vstupu do prodejny nás vítá na první pohled přívětivé prostředí. Pult z ušlechtilého dřeva s nezbytnou plstěnou podložkou, stojany na zbraně, vitríny s dalekohledy a dalšími předměty. První dojem je velmi příznivý, který umocní, v podobné prodejně neobvyklý, stolek se židličkami, kde si zákazník může v klidu prohlédnout předmět koupě nebo u šálky kávy či kalíšku dobré slivovice, projednat úpravy zbraně, které jsou prováděny přímo za prodejnou v puškařské dílně. Puškařská dílna je velkou devizou prodejny, která tak umožňuje poskytnout zákazníkovi komplexní služby.
František zdůrazňuje, že základním principem jeho prodejny, kterou se chce odlišit od ostatních, je individuální přístup k zákazníkovi. Může nabídnout různé úpravy zbraně počínaje úpravami pažeb podle postavy střelce, přes její výzdobu řezbou nebo rytinou a inkrustacemi kovových částí zbraně až po instalaci montáže a to běžné nebo otočné konstrukce, u které je v přední části běžné bajonetové spojení a v zadní části s jednoduchým, ale spolehlivým uchycením s fixací v ozubu a odpruženou páčkou. Montáž zajišťuje pevné uchycení i velkých a těžkých puškohledů a zajišťuje přesnost nastřelení také po opětovném sejmutí a nasazení puškohledu.
"Samozřejmým servisem prodejny", zdůrazňuje František Lenikus, "je výběr zbraně zákazníkem s následným přezkoušením zbraně, připevnění montáže a puškohledu a nastřelením. Za přesnost přezkoušené zbraně ručím."
Zbraň je možné objednat také telefonicky a pokud má zákazník zájem, může si ještě před koupí zbraň nechat předvést a vyzkoušet na střelnici. Po zakoupení zbraně a jejím přihlášení tak může jít rovnou do honitby.
Co dodat? Nezbývá než poděkovat za rozhovor a nové prodejně popřát mnoho spokojených zákazníků a Františkovi ještě mnoho let pevné zdraví, rovné broky a pevnou mušku.
A pro ty, kteří by snad prodejnu v Jabloňové ulici v Uherském Brodu chtěli navštívit snad mohu přidat kontaktní telefon 572 632 766 nebo mail lenikus@seznam.cz.
Zpracování dat...